Korkuteli Özel Yaşam Polikliniği Kadın ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Eylem Şeker Arı, hamilelik döneminde kadınların kontrol altında olmaları ve düzenli şekilde takip edilmeleri gerektiğini söyledi.


Özel Yaşam Polikliniği Kadın ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Eylem Şeker Arı, özellikle ilk gebeliği olan kadınlara kontrol sırasında doğum öncesi bakım ve doğum hakkında bilgi verip, gereksiz kaygıların ortadan kaldırılmasının, annenin kendine olan güven duygusunun artmasını sağladığını açıkladı. Gebelikte ilk kontrolün ilk 3 ay içerisinde yapılması gerektiğini belirten Dr. Arı, "Daha önce gebeliğinde sorun yaşamış kadınların yeni gebeliklerinde de benzer sorunları olabilir. Annenin çok genç veya ileri yaşta olması, çok sık doğum yapması veya tıbbı bir hastalığının olması hem kendi sağlığı hem de bebek sağlığı açısından risk oluşturur. Ayrıca doğum sayısı arttıkça gebeliklerin kolaylaştığı doğru değildir. Bu gebelikleri biz 'riskli gebelik' olarak değerlendiriyoruz" dedi.


Hamilelikte beslenme kadar egzersize de dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Dr. Arı, "Anne sağlıksız beslenirse en başta demir eksikliğine bağlı kansızlık (anemi) olmak üzere çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Gebelikte ortalama her ay 1 kilogram alınmalıdır. Özellikle ilk 3 ay bittikten sonra kilo artışı hızlanabilir. Anne adaylarının çoğu kilo almaktan korkup kendini kısıtlayabiliyor. Bu kesinlikle yapılmamalı. Gebelik döneminden doğuma kadar 12-13 kg'lık artış ideal olandır. Gebelik döneminde mutlaka bol miktarda süt, peynir, yoğurt, her çeşit meyve ve sebze, kırmızı ve beyaz et, özellikle balık mutlaka tüketilmelidir. Hamur işi yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Gebelikte bunaltı ve kusma, annenin dengeli beslenmesini önleyebilir. Eğer gebe bunaltı ve kusma nedeniyle kilo kaybediyorsa mutlaka doktora başvurmalıdır. Gebelikte günde en az 2 ile 2.5 litre su içilmesini tavsiye ediyoruz" diye konuştu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 609
favori
like
share
Garip07 Tarih: 21.12.2006 03:03
paylasim icin sagol arkadasim
ByStranqe Tarih: 06.12.2004 11:26
ßiLgi İçin Te$ekkürler...........
goldberg Tarih: 27.11.2004 11:18
BENİ İLGLENDİRMİYOR AMABİLGİ

VERDİGİN İÇİN SAGOL
MechhuL Tarih: 27.11.2004 09:45
Teşekkürler gerçekten faydalı bir bilgi