Antidepresanların faydasız olduğuna ilişkin çıkan haberlerle ilgili değerlendirmede bulunan Prof. Dr. Mehmet Yücel Ağargün, ilaçların depresyon tedavisinde önemli bir yeri olduğunu ancak, bununla birlikte bazı şartların gerektiğini söyledi.Antidepresanlar hangi koşulda faydalı?
Antidepresanların faydasız olduğuna ilişkin çıkan haberlerle ilgili değerlendirmede bulunan Prof. Dr. Mehmet Yücel Ağargün, ilaçların depresyon tedavisinde önemli bir yeri olduğunu ancak, bununla birlikte bazı şartların gerektiğini söyledi.

Ağargün, geri dönüşü olmayan ruhsal sorunların önceden önlenebilmesiyle ilgili Asfa Eğitim Kurumları’nda düzenlenen seminerde konuştu.

Ruh sağlığını korumanın yolları ve önemini anlatan Ağargün çalışma alanları arasında yer alan depresyon, intihar, rüyalar ve kâbuslar konularında da bilgiler verdi.

Antidepresanların faydasız olduğuna ilişkin çıkan haberlerle ilgili birçok sorunun sorulduğu seminerde Ağargün, ilaçların depresyon tedavisinde önemli bir yeri olduğunu ancak, bununla birlikte terapinin ve çevresel desteğin de çok önemli olduğunu vurguladı.

Ağargün çok sık görülen depresyonun birçok sorunun yanı sıra uyku ve yeme bozukluklarına da sebep olduğunu belirtti. Ayrıca yeme bozukluklarından obezitenin, depresyon ya da biyolojik nedenlerden kaynaklanabileceği gibi küçük yaşlarda yaşanmış taciz olaylarının da bu rahatsızlığın nedenleri arasında olduğunu sözlerine ekledi.

Ruh sağlığının soysal, fiziksel ve biyolojik tüm koşulların etkileri ile şekillendiğini belirten Prof. Dr. Ağargün bu nedenle çocukluktan itibaren ruh sağlığının korunmasının önemini vurguladı.

Ağargün, bu noktada okullara büyük görev düştüğünü öğrencilerin sınavlara olduğu kadar yaşama da hazırlanmaları gerektiğini söyledi.

Bunun için okullarda çocukların kendilerini doğru ifade edebilmelerine imkan verilmesi gerektiğini belirten Ağargün, başkalarının ve kendilerinin haklarına saygılı duyarlı aynı zamanda özgüvenli olmaları için rehber danışman uygulamalarının da gerekli olduğunu belirtti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 400
favori
like
share
turgutgur Tarih: 04.04.2008 02:00
paylaşımın için teşekkürler
SU-PERISI Tarih: 02.04.2008 22:39
paylaşımın için teşekkürler fly.