Bakkala sepet sarkıtarak ya da telefon edip, 'Bana bir paket sigara' deme devri tarihe karışıyor. Bu şekilde satış yapana da, alana da 250 bin YTL para cezası öngörülüyor.

Bakkallara verdiğimiz siparişlere sınırlama geliyor. Meclis gündemindeki tütün ve alkollü içkiler piyasasına yeni düzenlemeler getiren yasa tasarısıyla, balkondan sepet sarkıtıp, 'bakkal amca bana bir paket sigara' denilemeyecek. Ya da telefonla marketten sigara, içki istemek mümkün olmayacak.

Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, tasarıyla tütün mamulleri ve alkollü içkileri internet, telefon, faks, televizyon, eelektronik ticaret araçları ve kapıdan teslim yöntemiyle hem satanlara hem de alanlara 50-250 bin YTL arasında para cezası uygulanacağını açıkladı.

Bazı bakkal ve bayilerin ev, gazino ve barlara yaptıkları siparişlerle ayakta kaldığını kaydeden Palandöken, "Tasarı bakkalın hizmet vermesini engeliyor. Bu uygulamanın dünyada benzeri yok. Konuyla ilgili tüm partiler ve TAPDK yetkilileri ile görüşüyoruz. Tasarı bu haliyle yasalaşırsa yargı yoluna gideriz" dedi. Uygulamanın denetlenmesinin de çok güç olduğunu anlatan Palandöken, "Bunlarla uğraşacaklarına Hipermarket Yasa Tasarısı ile uğraşsınlar" diye konuştu.

İnternet sitesi üzerinden şarap satışı yapan Mahzen Turizm'in Genel Müdürü Berkan Acarman da, tasarının yasalaşması halinde yargı yoluna gidileceğini söyledi. Acarman, "Tasarıyla kapıdan yapılan tüm teslimatlar yasaklanıyor. Hatta içinde içki bulunan yılbaşı sepetlerinin bile teslimi engelleniyor" şeklinde konuştu

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 438
favori
like
share
EyLüL Tarih: 03.04.2008 18:02
aklıma yıne ivedıkten bı sahne geldı

komşuluk öldümü

her şey bıttı bu kaldı küçük şeyler üstüne düşünmekten

büyük hedeflere varılamıyor bakkalcılık küçük

esnaf ölmesın deniliyor böyle yaptırımlarlada

engellenılıyor yaşlısı var kımsesızı hastası var

bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?
Grace Tarih: 03.04.2008 17:59
saçma bir yasaklama :207:
mihmandar Tarih: 03.04.2008 17:55
bu dayanıklı tüketim, alkol ve tütün mamülleri içindir.

bazen hasta, yaşlı, engeliler, internet üzerinden ya da merketlere telefonla sipariş vermek zorunda kalıyor bence bunlar yasadan istisna konumundadır.
TMOLOS Tarih: 03.04.2008 16:59
bence yasaklamalarına gerek yok,bakkallara yaşama hakkı tanınmıyor ki..yakında kalanlarda yok olup gidecek.çocuklarımıza kara trenleri anlatır gibi bakkalları anlatacağız.
MaRaBoGLu61 Tarih: 03.04.2008 14:21
[QUOTE=cihanasran;2547975]bakkal için iyi olur ama bakkalın üst katında oturan yaşlı insanlar ne yapacak yazık olmazmı?10'uncu kattan bakkala nasıl gelecek.

evet haklisin bak buda cok hassas bir durum
bu yasak´tan onlari maaf tutmak lazim
CA-CHALLENGE Tarih: 03.04.2008 14:16
bakkal için iyi olur ama bakkalın üst katında oturan yaşlı insanlar ne yapacak yazık olmazmı?10'uncu kattan bakkala nasıl gelecek.