Evet kaşık oyununu görünce, Trabzon oyunlarını özledim. Kolbastı veya hoptek denen bir oyun vardır bizim orda. Trabzonlu olmayıp, Trabzon düğünlerine katılmayıp bu oyunu görmüş duymuş olan yoktur sanıyorum. (hoptek mi, kolbastı mı? hoptek başka kolbastı başka.. gibi anlam karmaşası da mevcuttur hızlı yayılmaya binaen)

Bu oyun küçük bir sokak olan Faroz'dan (şimdi mahalledir tabii) çıkmıştır. 1980'lerden sonra trabzon geneline yayılmıştır. İlçelerde de bilinmez. Oyun komik bir oyundur. Bir çok figuru vardır. şu anki konumuna asılnda 1985 lerden sonra gelmiştir. Gençler mahalle aralarında darbuka ile oynarlar.

Oyunda bir çok figur vardır. Ağ atma/çekme, Olta atma, balık çekme, tokatlama, kalp masajı yapma, vazgeçilmez Türk figüru kılıç-kalkan, kürek çekme v.s. Youtube den kolbastı videolarına bakarken gördüm ki, avrudaki gençler, berak, rep figurlerini de bu oyuna eklemeye başlanmış.

İlginçtir, Trabzon'lu gençlerin %40-50'si bu oyunu ve horonu iyi biliyor olmasına rağmen, gurbetçi gençlerimizin %80 biliyordur, kolbastıyı, horonu, hopteki.. Aşağıda da bu oyunun figuru az ama güzel bir örneği var.

Normalde gençler yere çömelerek bir halka oluşturacak şekilde oturur. Ve 2 şer kişi karşılıklı olarak oynar. Her 2'li grup bir fiüru oynayıp, yerine geçerken yerine yenileri kalkar.

[youtube]ggQTs40NMjE[/youtube]

[youtube]7GNE6AhL0qI[/youtube]

Kolbasti Videosu

[youtube]jFeSb2xOqPY[/youtube]

Kolbasti ile ilgili Linkler

[URL]http://www.main-board.com/trabzon/131892-kolbasti-oyunu.html

[URL]http://www.main-board.com/trabzon/124564-kolbasti-hoptek-faroz-oyunu.html

[URL]http://www.main-board.com/youtube-videolar/97789-kolbasti-hoptek.html?highlight=kolbasti

[URL]http://www.main-board.com/youtube-videolar/100570-arkadaslar-iste-kolbasti-kraliceleri.html?highlight=kolbasti

[URL]http://www.main-board.com/trabzon/111001-kolbasti-yillarin-gelenegi.html?highlight=KOLBASTI


Download

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 20314
favori
like
share