Görüntü kalitesinin yanı sıra dekoratif malzeme olarak da kullanılan TV'ler tüketicilerin yeni tercihi. Bu alanda plazma ve LCD teknolojileri kıyasıya rekabette. Aralarındaki fark ne? Kafalarda bu soru varSon günlerde yeni bir televizyon almayı planlayan ya da televizyonunu yenilemeyi düşünenlerin gözdesi, oldukça gerçekçi görüntü kalitesine sahip olup, duvara asılarak şık bir dekorasyon malzemesi olarak bile kullanılabilen yeni model TV'ler oluyor.

Bu kategoriye giren televizyonlarda pazarda iki farklı teknoloji birbiriyle kıyasıya mücadele içinde. Plazma ile LCD teknolojisi. İki teknolojinin kıyasıya rekabeti, sektörün önde gelen üreticilerinin stratejilerine yansımış durumda.

Bazı firmalar LCD, bazıları ise plazma teknolojisine ağırlık veriyor. Sony, Sharp ve Philips LCD teknolojisi ile TV üretimine ağırlık vereceklerini açıklarken, Pioneer ve Panasonic plazma TV'ye ciddi yatırım yapmaya devam ediyor.

Bu arada pazardaki bu karışık durum tüketicilerin de kafasını karıştırıyor. Hangi teknolojinin gelecekte kullanılıp kullanılmayacağı, fiyatın ardından tüketici tercihlerinde oldukça önemli yer tutuyor.

Artıları, eksileri...
Aslında her iki teknolojinin de artıları ve eksileri hatta birbiriyle ortak yönleri var. Plazma TV'lerin artıları arasında, mükemmele yakın görüntü ve 7 milyara ulaşan renk/çözünürlük kalitesi, farklı açılardan izlenebilme, uzun süreli kullanım ve contrast oranının (en parlak beyazla en koyu siyah arasındaki parlaklık farkı) yüksek olması yer alıyor. Eksileri arasında ise, ince olmasına rağmen ağır olup bu yüzden duvara asılırken mutlaka profesyonellerin gelip montajı yapıyor olması, çok fazla enerji harcaması ve hassas olması yer alıyor.

LCD televizyonlara bakacak olursak, renklerin netliği, ince ve hafif olmaları, keskin görüntüye sahip olmaları avantaj, çözünürlüğün sabit olması, düşük contrast oranı ve koyu siyah renk üretmesinin zor olması eksi yönleri olarak görülüyor.
Ekran ömrü olarak ise plazma TVlerin gazları 25 bin ile 30 bin saat aralığında kullanılabiliyor. LCD TVlerin ekranları ise ortalama olarak 50 bin - 75 bin saatlik ömre sahip.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 449
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 05.04.2008 20:04
plazma televizyonu tercih ederim.