Burak Satıbol, 25 Mayıs1979 yılında Bursa'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bursa'da tamamlayan tiyatrocu, 1998 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'ne girdi.

Konu başlıkları [gizle]
1 Tiyatro Kariyeri
2 Televizyon Kariyeri
3 Yönetmenlik Kariyeri
4 Rol Aldığı Oyunlar
5 Oyuncu ve Yönetmen Olarak Çalıştığı Oyunlar
6 KaynakTiyatro Kariyeri [değiştir]Tiyatroya genç yaşta başlayan Burak, 1993 yılında daha 14 yaşındayken Yaratıcı Drama Derneği Seminerlerine katılarak tiyatroyla tanıştı. 16 yaşında Bursa Devlet Tiyatrosu kurslarına katılarak tiyatro ile ilgili önemli bilgiler edindi. 1998 yılında Cumhuriyete Selam adlı ilk oyununda oynadı. 1999 yılında Oyunbazlar Tiyatro Topluluğunun kuruluşunda görev alan oyuncu, bu tarihten itibaren bir çok oyunda görev alarak başarılı performanslar sergiledi. 2001 yılında ise Ankara Dil ve Tarih, Coğrafya fakültesinde beraber okuduğu arkadaşlarıyla Mahşer-i Cümbüş adlı tiyatro topluluğunu kurdu. Bu topluluk önce Ankara'da faaliyet gösterdi. Daha sonra grup İstanbul'a taşındı. Bu grupla beraber oyuncu, Türkiye'yi dolaşarak Tiyatro Sporu nu Türkiye'ye tanıttı. Oyuncu, şu anda da grupla beraber oyunlarına devam etmektedir.


Televizyon Kariyeri [değiştir]Oyuncu televizyonda da başarılı işlere imza atmaktadır. Bir çok reklam filminde rol alan Burak, 2004 yılında Star'da yayınlanan 24 Saat adlı dizi ile oyunculuk kariyerine başladı. 2005 yılında Mahşer-i Cümbüş'te beraber görev aldığı Dilek Çelebi ile beraber tv8'de Zoka isimli şaka programı ile izleyenlerin beğenisini kazandı. Mahşer-i Cümbüş'ü ekrana da taşıyan Burak şu sıralar Fox Tv 'de yayınlanan Anında Görüntü Show isimli programla ekrandadır. Ayrıca 2004 yılında Mahşer-i Cümbüş'ten arkadaşı Ayhan Taş ile beraber Yaşam Radyo'da Dubara isimli radyo programını hazırlayıp sundu.


Yönetmenlik Kariyeri [değiştir]Burak Satıbol, birçok tiyatro oyununda oyuncu-yönetmen olarak çalışmıştır. Şu anda da mahşer-i cümbüş'ün hem oyuncusu, hem genel sanat yönetmeni olarak görev yapmaktadır.


Rol Aldığı Oyunlar [değiştir]1998 Dil ve Tarih,Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünde Prof.Dr.Nurhan Karadağ'ın yönettiği Cumhuriyete Selam adlı oyun
1999 Oyunbazlar Tiyatro Topluluğu ile Yetiş İbiş Yetiş adlı oyun
1999 Burak Tamdoğan'ın yönettiği Berthold Brecht'in Demir'in Fiyatı Nedir? adlı oyunu
2000 Borges'in öykülerinden uyarlanan Bayan Ana'nın Gemileri adlı oyun
2001 Oyunbazlar Tiyatro Topluluğu ile Bahçıvan isimli oyun
2001 İzmit 4.Uluslararası Tiyatro Fesivali'ne Genç Yazarlar Yönetmenler Projesi dahilinde kendi yazdığı,İkinci Bir Emre Kadar Sokağa Çıkmak Yasaktır adlı oyunla katıldı,aynı oyunda yönetmen olarak çalıştı.

Oyuncu ve Yönetmen Olarak Çalıştığı Oyunlar [değiştir]2001 Dil ve Tarih,Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünde Güngör Dilmen'in Ayak Parmakları isimli oyunundan yola çıkarak yazdığı oyunu yönetti.
2002 Ferhan Şensoy'un Haldun Taner Kabare adlı oyununda oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı.
2003 Vaclav Havel'in Görüşme adlı oyununda oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı.
2003 Dr.Kadir Çevik'in sahnelediği Brecht'in Kafkas Tebeşir Dairesi isimli oyununda yönetmen olarak görev aldı.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 467
favori
like
share