OFİSTE GÖZ SAĞLIĞI

İş yerleri göz sağlığını nasıl etkiliyor?

Isıyla ilgili faktörler: Klimalar (nemin azalması) veya ısının yüksek olması Gözlerin sürekli kullanımı: Okuma, bilgisayara bakma gibi faaliyetler Allerjenler ve kimyasal maddeler: Kağıt tozu, lazer printer ve fotokopi makinelerinin havaya saldığı kimyasal maddeler Bilgisayarların göz sağlığı üzerindeki etkileri neler? Yaklaşık 20-25 yıl önce bilgisayarların gelişimi iş yerlerinde bir devrim yarattı. Daha önce ofis işleri daktilo, dosyalama, okuma ve yazma gibi aktiviteler içeriyordu. Bu aktivitelerin her biri kısmen farklı vücut ve bakış pozisyonu gerektirir, bu da aktiviteler arası doğal bir ara verme yaratırdı. Bilgisayarlar bu işlemlerin hepsini biraraya topladı, bunları ekran karşısından kıpırdamadan yapılır hale getirerek kalite, üretim ve etkinliği artırdı.

İş dışında da internet, vb amaçlı bilgisayar kullanımımız arttı. Bu da bizi bir salgınla karşı karşıya bıraktı. Bilgisayar kullanıcılarının %85-90’ında görülen bu göz rahatsızlığına “Bilgisayara Bakma Sendromu” veya İngilizce adıyla “Computer Vision Syndrome” deniyor. Bilgisayara bakma sendromunun belirtileri şunlar: Gözlerde ağrı, yorgunluk, rahatsızlık, kızarıklık, bulanık görme, çift görme. Bu sendromun gözlerle ilgili olmayan diğer belirtileri ise baş-boyun-omuz ve sırt ağrıları! Bilgisayara bakma sendromunun nedenleri? Bilgisayara bakma sendromunun en önemli nedeni göz kuruması. Ekrana dikkatli bir şekilde bakarken gözlerimizi daha seyrek kırpıyoruz. Gözyaşını dağıtan kırpma hareketi azaldığında, göz yüzeyi kurumaya başlıyor. Aynı durum kağıttan bir yazı okurken de geçerli ama bilgisayarın getirdiği ek bir olumsuzluk daha var. O da, göz yüzeyindeki buharlaşma alanının artması: Kağıttan bir yazı okurken genellikle aşağı doğru bakarız.

Göz kapaklarımız, göz yüzeyinin önemli bir bölümünü kapar ve göz yaşının buharlaşmasını engeller. Ekrandan bir yazı okurken ise genellikle ileri doğru bakarız. Bu da göz kapakları arasındaki aralığı genişletir. Böylece gözyaşı daha geniş bir alandan buharlaşır.
Bilgisayarla çalışma sonrasında gözlerde kuruluk ve buna bağlı yanma ile ağırlık hissi olur. Bilgisayar kullanıcısında, göz yüzeyindeki kuruluğu telafi etmek üzere refleks bir göz yaşarması da meydana gelebilir.


Doç. Dr. Banu Coşar

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 384
favori
like
share
-EFE- Tarih: 17.04.2008 12:38

paylaşım için ellerine sağlık.bilgisayar başında iken iki saatte bir gözler dinlendirilmelidir


SU-PERISI Tarih: 06.04.2008 20:42
gözler en çok klimalar,kagıt tozları,bilgisayara bakmadan çok etkileniyor.