Cilt bakımı cilt temizliği ile başlar. Sabahları derinin salgılarını harekete geçirmek, akşamları da gün içerisinde yüzde biriken kirlerden kurtulmak için günde iki kez cildi temizlemek gerekiyor. Ancak cildinize uygun bir ürünü seçmelisiniz. Her zaman doğal bakımdan yanayız. Ama tüketim çağı ve hızlı yaşam ilkeleri sayesinde maalesef kendimize yeteri kadar zaman ayıramıyoruz. Hal böyle olunca ne meyve kürleri, ne doğal maskeler yapabiliyoruz ne de yeteri kadar sağlıklı beslenebiliyoruz. Ama sağ olsun kozmetik sektörü, kadınlar için gece gündüz çalışıyor. Artık yüzünüz, cildiniz, gözünüz, ayaklarınız, saçınız için endişeye mahal yok. Sektör, kadınların aklına bile gelmeyen ürünleri birer birer onların beğenisine ve kullanımına sunuyor.


Cilt bakımı, cilt temizliği ile başlar. Zira kirlerle tıkanmış yağlı bir cilt akne ve gözeneklere davetiye çıkarır. Akneler iz bırakır, açılmış gözenekler ise uzun süre sıkıştırılamaz ve daha da belirginleşir. Temizleme ürünleri genelde cildin ph değerlerini bozmadan temizlenmesine yardımcı olur. Kirlerden arındırdığı ve harekete geçirdiği gibi cildinize uygulayacağınız diğer uygulamalar için (yüz kremi, güneş kremi, makyaj vs...) hazır hale getirir.

Cildinizin temizliğini sabahları derinin salgılarını harekete geçirmek, akşamları ise gözeneklerde birikmiş kir zerreciklerinden kurtulmak için mutlaka yapmak gerekir. Bunun için piyasada yüz temizleme jellerinden losyonlara kadar pek çok ürün mevcut. Hatta makyaj temizleme ürünlerinin bile cildi temizleme özelliği bulunuyor. Ancak her cildin sevdiği ürün farklı. Bazen yağlı bir cildin temizlik maddesi krem olabiliyor. Bazen de kuru bir cildin yalnızca suyu sevdiğine tanık olabiliriz. Bu durumda cildi yıpratmadan, istediği ve sevdiği temizliği yapmakta yarar var. Cildinizin analizini mutlaka bir uzmana yaptırın ve uygun ürünü kullanın. Yoksa tutup yağlı cildinize kuru ciltler için hazırlanmış ürünleri kullanırsanız sonuç sizin için hiç de iyi olmayabilir. Gerçi tüm ciltlerin kullanımı için uygun olan ürünler de yok değil. Su tercihiniz değilse, özellikle kuru ciltler için süt veya krem, yumuşak bir tonik ve nemlendirici üçlüsü ideal. Ancak kış aylarında ille de su istiyorsanız, yüzünüzü mutlaka yumuşak bir ürünle yıkayıp, gündüz kremi sürerek dışarıdaki soğuk ile içerideki kuru sıcak havaya karşı korumalısınız.Lütfen bunlara dikkat!


* Yüzünüzü temizlerken alın çizgisi ve kaşlar dahil tüm yüzünüze temizleme malzemesi sürün. Yoksa bu bölgelerde yağlanma veya kepeklenme olabilir.

* Cildinizi temizledikten sonra mutlaka tonik uygulayın. Bunun için pamuk kullanın.

* Yüzünüzü ölü hücrelerden temizlerken sert hareketlerden ve zorlamalardan kaçının.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 421
favori
like
share
Todorov Tarih: 13.06.2008 19:29
emeqine saqlık