TBMM 1. Dönem Trabzon Milletvekili. Bir vatansever ve antiemperyalist olmasına rağmen özellikle dini konulardaki hassasiyetleri nedeniyle Mustafa Kemal'e muhalefet etmiş, zaman zaman meclis çalışmalarını çıkmaza sokmuştur. topal osman ve adamları tarafından işkence ile öldürülerek Çankaya yakınlarındaki Mühye Köyü'ne gömülmüştür.
(pecos kid, 07.05.2007 01:44)


1884-1923 yılları arası yaşamış siyaset adamı.1904'te Heybeliada'daki Bahriye Mektebi'ni bitirerek bahriye erkanıharp subayı olarak göreve başladı. 1909'da kurulan Osmani Muavenet-i Milliye Cemiyeti'nin ikinci başkanı oldu ve Donanma dergisini çıkardı. ittihat ve Terakki'ye karşıydı. 1920'de son Osmanlı Meclis-i Mebusanı'nda Trabzon mebusu olarak siyasal yaşama atıldı, Meclis'in geçici olarak da olsa kapatılmasına karşı çıktı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı gün, meclise Trabzon milletvekili olarak katıldı. Bazı kanunların, bu arada da Men-i Müskirat Kanunu'nun çıkması için çaba gösterdi. Meclisteki tutumu ikinci Grup diye adlandırılan muhalefetin etkin önderlerinden biri olmasına yol açtı Muhalif Tan gazetesini çıkardı,özellikle üzerinde durduğu konular kişi tahakkümü, meclis üstünlüğü ve Misak-ı Milli oldu.Muhalefeti giderek hırçınlaştı.Mustafa Kemal'le sert tartışmaları oldu.

Ali Şükrü Bey,Mustafa Kemal'in muhafız komutanı Topal Osman Ağa tarafından 27 Mart 1923'te öldürüldü.Olay tepkiyle karşılandı,Topal Osman Ağa da öldürüldüğü için cinayetin nedeni anlaşılamadı. Kadir Mısıroğlu'nun yazdığı Trabzon Meb'usu Şehid-i Muazzez Ali Şükrü Bey adlı kitap 1978'de yayımlandı.
(lazio, 04.06.2007 13:01)


birinci mecliste lozan hususunda en sert muhalefette bulunan ve musul konusunda lozan ekibini(ismet inönü,rıza nur,hasan saka) "cephede kazanılanı masada heba etmek" ile suçlayan devlet adamı.mustafa kemal bu ithamlar üzerine ali şükrü beyin üzerine yürümüştür,hani o da pek altta kalmamıştır tabii.milletvekillerine "burada güvenlik yok mu"dedirtecek kadar sert tartışmaların yaşandığı günlerde,mustafa kemal'in yaveri çete lideri ultra psikopat-hiperzalim topal osman ve adamları tarafından hunharca katledilmiştir,bildiğin şehit yani.(1921’de Lazistan mebusu Osman Bey Mustafa Kemal’e yazdığı bir mektupta topal osmanın giresunda onlarca eşkiyalık yaptığını ve bundan önceki kariyeri(!)nin de berbat olduğunu anlatır.lakin m.kemal topal osmandan yana tavır koyar.defalarca topal osman hakkında eleştirilere maruz kalsa da onu yanından ayırmaz.)lakin bu cinayetin hemen ardından topal osman da öldürüldüğü için,ali şükrü beyin cinayetinin ardındaki kanlı ellerin kim olduğu meselesi aydınlamamamıştır.olay,üzerinden geçen 83 yılda sır olma özelliğini korumaktadır.
(bkz:
yerseniz)

O dönemde TBMM zabıt katibi olan Mahir iz Yılların izi adlı anı kitabında hem Ali Şükrü Bey’in yıpratıcı muhalefetinden hem de artık hizmetine lüzum kalmayan Topal Osman çetesinden kurtulmak için bir taşla iki kuş vurulduğunu söyler. Türkiye Cumhuriyeti adlı kitabında Mahmut Goloğlu’da benzer bir kanıda olup, Mustafa Kemal’e ömrü boyunca sadık kalmış olan Falih Rıfkı Çankaya kitabında, “Topal Osman da en sonunda nizamlı ordunun kıta Kumanlarından ismail Hakkı Tekçe tarafından ve Mustafa Kemal’in emriyle Çankaya sırtlarında vurulmuştur” der.

ayrıca,alkollü içkilerin satışına dair yasak anlamına gelen men-i müskirat kanununu meclise teklif eden mebusun ta kendisidir.
(munferit kalabalik, 09.01.2008 01:10)

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2126
favori
like
share
gamLı Tarih: 18.12.2009 21:36
Bu her iki kahraman vatanpervere Cenâb–ı Hak'tan rahmet ve mağfiret dilerken, onları birbirine düşüren zındıkları ise tel'in ediyoruz.
Mekânı Cennet, makamı Firdevs olsun.


amin.