_________________________________________________________________

Genetiği Değiştirilmiş Ürünler

Modern Biyoteknolojinin Ürünleri:


Biyoteknolojinin birçok alanda ürünü olmakla birlikte, ürünlerin yoğunlaştığı alanlar günümüzde insanların duyduğu ihtiyaçları yansıtmaktadır. Dünyadaki biyoteknoloji şirketlerinin önemli bir kısmı insanların sağlık durumlarının iyileştirilmesinde kullanılacak ilaçların, yani ecza ürünlerinin üretimini yapmaktadır. 1980 yılında Genentech, ilk kez biyoteknoloji yoluyla insan yararına kullanılmak üzere diabet tedavisi için olan insan insülinini üretti. Şimdi ise piyasada 80’den fazla biyoteknolojik ilaç, aşı maddesi ve teşhis ürünü bulunmaktadır. Ayrıca 200’den fazla hastalığı tedaviye yönelik geliştirilme aşamasında olan biyoteknolojik ilaçların sayısı 300’ü

aşmıştır. Gelişme aşamasında olan ilaçların çoğu kanser tedavisini amaçlamaktadır. Piyasadaki biyoteknoloji ürünlerinin büyük çoğunluğunu ise aralarında AIDS, felç, şeker hastalığı ve kanserin de bulunduğu hastalıkların teşhis ve tedavisinde kullanılan ilaçlar oluşturmaktadır. (2)

En yaygın biçimde kullanılan biyoteknoloji ürünlerinin çoğu gen kopyalaması yoluyla oluşturulan proteinlerdir. Bu proteinlere, bir organizmadan diğerine gen aktarımını içeren gen kopyalama teknikleriyle üretildiklerinden “rekombinant proteinler” adı verilir. Bu proteinlerin büyük bir kısmı bakteri içerisine yerleştirilen insan genleri tarafından üretilir. Üretilen rekombinant proteinler de insan hastalıklarının teşhis ve tedavisinde kullanılır. Bu şekilde üretilen ilaçlar sayesinde dünya çapında yüzbinlerce insan hastalıklarla mücadele edebilmekte ve hayatını sürdürebilmektedirler. (2)Gelecekte insan hastalıklarının tedavisinde kullanılacak olan gen terapisi, doku uyuşmazlığını önleyecek organ gelişimini sağlayacak genetik ve doku mühendisliği, kanser, felç ve romatizma tedavisinde kullanılacak su organizmalarından üretilmiş biyoteknoloji ürünleri, bu teknolojinin insan sağlığı açısından önemini gösterebilecek diğer örneklerdir. İlaç üretimindeki bu gelişmelerin gelecekte insanların daha sağlıklı ve daha uzun hayatlar yaşamalarını sağlayacağı düşünülmektedir. (2)

Tarım, ormancılık ve balık endüstrisi, genetik mühendisliğinin ve biyoteknolojinin sağlık dışında katkı sağladığı, üretim ve üreticiliğin arttırıldığı diğer alanlardandır. Bu katkılar sonucunda, bugün yeteri kadar yiyecek üretemediği için hakını besleyemeyen ülkelerin çorak topraklarında daha yüksek verimle üretim yapılması mümkün olduğu belirtilmektedir. Düşük gelirli bazı ülkelerde ise, daha iyi sağlık koşullarının sağlanması için bazı yiyecek maddelerinin genetiğiyle oynanmaktadır. Pirincin beta carotene (pro-vitamin A) ve demir içermesi için genetik olarak değiştirilerek “altın pirinç” in oluşturulması bu alanda verilen ürünlere örnek olarak gösterilmektedir. (1) İlk defa üretilen, az gelişmiş ülkelerdeki beslenme eksikliklerine çözüm getirmeyi hedefleyen “altın pirinç”in geliştirilmesiyle ortaya çıkarılan “altın pirinç 2”, günlük A vitamini ihtiyacının %50’sini karşılayarak bu genetiği değiştirilmiş pirinçlerin hedefe büyük ölçüde yaklaşmasını sağladı. (8)Diğer bazı biyoteknolojik yöntemler de, üretilen yiyeceklerin kalitesini ve uyumunu arttırmada, denize dökülen petrolün ve hassas ekosistemlerdeki ağır metallerin temizlenmesinde kullanılacak organizmaların üretimini sağlamıştır. Bu organizmaların örnekleri yakın geçmişte New Jersey’deki benzin, Minnesota’daki petrol ve Massachussetts’deki lağım sızıntılarında kullanılmıştır. (9)

Biyoteknoloji bunlara ek olarak, biyolojik çeşitliliğin tanımlanması ve korunmasına yardımcı olacak yeni araştırma yöntemleri oluşturmaktadır. Ayrıca biyoteknoloji, içme suyu kaynaklarının geliştirilmesi ve arttırılması, hammaddelerin dönüşümünde daha etkili endüstriyel yöntemlerin geliştirilmesi, ağaçlandırma ve yeniden ağaçlandırma için kullanılacak yöntemlerin desteklenmesinde ve tehlikeli atıkların zararsızlaştırılmasında da önemli bir rol oynar. (1)

Kaynakça:

1- Food and Agriculture Organization of the United Nations. (2006). FAO statement on biotechnology. 2 Aralık 2006 tarihinde [url]http://www.fao.org/Biotech/stat.asp’den[/url] alındı.

2- Thieman, W & Palladino, M. (2004) Introduction to biotechnology. (1st Ed.) Benjamin Cummings


8- Nature. (2005). Reburnishing golden rice. 21 Aralık 2006 tarihinde [url]http://www.nature.com/nbt/journal/v23/n4/full/nbt0405-395.html’den[/url] alındı.

9- Oracle Education Foundation. (15 Ağustos 2005). Where is bioremediation used. 9 Aralık 2006 tarihinde [url]http://library.thinkquest.org/03oct/01840/New%20Page_3.htm’den[/url] alınmıştır.


Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 601
favori
like
share
VULKAN Tarih: 15.04.2008 15:00
ben okudum ama toplam 20 kişi okumuş sanırsam konuyu

yine sağlık olsun elinden geleni yapmışsın cihan abi
CA-CHALLENGE Tarih: 11.04.2008 11:47
Okunmadan geçen her bilgi ileriki yıllarda O konuyla karşılaştığımızda; o konular hakkındaki cehalettimizi yüzeye çıkarır.