Şu anda milyonlarca soydaşımız Türkiye dışındaki ülkelerde yaşıyor. DPT’nin verilerine göre* 3.8 milyon insan yurt dışındaki ülkelerde çeşitli nedenlerle yaşamaktalar. Bunların 3.3 milyonu Avrupa’da ve 3.3 milyonu da sadece Almanya’da yaşıyor. Yani, Dünyada Türkiye haricinde yaşayan Türklerin %60’ı Avrupa’da, bunların da %70’i Almanya’da yaşamaktadır. Gerçekten çok muazzam bir rakam. Nerdeyse birçok Avrupa ülkesinin nüfusu kadar hatta ondan daha büyük.

Türkiye dışında yaşayan 3.8 milyon insanımız neden yabancı bir ülkeye gitmeye ve orada yaşamaya karar verdi. Tamamen kendi kültüründen, dilinden, dininden uzak bir ülkede yaşamak öyle kolay verilecek bir karar değil. Ancak, doğduğun yer mi, doyduğun yer mi? diye bir soru var ya. Bu sorunun cevabı büyük oranda maalesef doyduğun yer oluyor. Bu insanların da terki diyar edip, yabancı diyarlara, gurbet ellere koyup gitmesinde en büyük etken ne yazık ki ekonomik kaygılar oldu. Büyük şehirlerde yaşayan ve çalışan bizlerin de, memleketlerimizden uzakta olmasının sebebi bu değil mi?

II. Dünya savaşının 1945’te bitmesiyle ve soğuk savaş döneminin başlamasıyla birlikte, özellikle yüz binlerce, hatta milyonlarca insanını kaybetmiş Batı Avrupa ülkeleri çok acil biçimde yabancı işçiye ihtiyaç duydular. Büyük bir sanayileşme atağına geçip, savaş yıllarında kaybettikleri ekonomik güçlerine tekrar dönmeyi amaçlayan başta Almanya olmak üzere, Fransa, Belçika, Hollanda, Avusturya, İsviçre, Danimarka gibi ülkeler Ortadoğu, Afrika ve Doğu Avrupa ülkelerinden işçi almaya başladılar.

Başta Türkiye, Yunanistan, Fas, Tunus, Cezayir, Yugoslavya gibi ülkelerden 1960’lı yıllardan itibaren yüz binlerce insan Batı Avrupa ülkelerine çalışmaya gittiler. Bu ülkelerin ortak yanı, sanayileşememiş olmaları ve işsizlik girdabında çırpınıp durmalarıdır. İlk başta, geçici olarak çalışmaya gelen ve belirli bir gelir elde ettikten sonra ülkelerine dönmeyi düşünen bu insanlar, zamanla bu ülkelerin sosyal ve ekonomik imkanlarını terk etmemek için ve de ülkelerinde bu imkanların olmamasından dolayı geri dönmek yerine, buralarda kalıcı olmayı tercih ettiler. Batı Avrupa ülkelerinin de bu yabancı işçilere ihtiyaç duyması, vatandaşlık hakkı vermesi gibi nedenler bu durumu daha da pekiştirmiş oldu.

Yurt dışında, özellikle de Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızın sayısız sorunu bulunuyor. Bunların bir kısmı ekonomik, bir kısmı toplumsal, bir kısmı da eğitim sorunlarından oluşuyor. Bu sorunları ortaya koymak ve çözüm alternatifleri üretmek amacıyla yapılan birçok araştırma ve rapor var. Bunlardan bir tanesi, DPT’nin 2001 yılında yapmış olduğu “Yurt Dışında Yaşayan Türkler Alt Komisyonu Raporu”dur.

Bu raporda, yurt dışında yaşayan yurttaşlarımızın bugünkü durumu, yaşadıkları genel sorunlar ve bunlara ilişkin çözüm önerileri yer alıyor. Rapora göre, bugün yurt dışında çoğunluğu Avrupa’da olmak üzere, Rusya ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nde (120.000), Suudi Arabistan’da (130.000), Libya’da, Kuveyt’te, İsrail’de ve diğer ülkelerde 4 milyona yakın soydaşımız yaşıyor.

DPT’nin hazırlamış olduğu raporda belirlenen en temel sorunlar şunlar;

1. AB üyesi ülkelerdeki vatandaşlarımıza “AB Hukuku”nun uygulanmaması sorunu. AB’de yaşayan Türk işçilere, ücret ve diğer çalışma koşulları yönünden ayrımcı muameleler yapılarak AB hukuku yerine getirilememektedir.

2. İşsizlik ve meslek eğitimi sorunu.

3. Aile birleşmesi sorunu. Eşleri veya çocukları Türkiye’de olan işçilerin ailelerini çalıştıkları ülkelere getirip, aile birleşmesi sağlamalarının önünde ülkelere göre farklı engeller bulunuyor.

4. Vatandaşlarımızın hukuki sorunları. Özellikle çifte vatandaşlık konusunda sorun yaşanıyor.

5. Vize uygulamasında sorunlar var.

6. Yabancı düşmanlığı. Bu konu belki de son zamanlarda yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi. Avrupa’da gün geçtikçe artan biçimde yabancı düşmanlığı oluşuyor.

7. Eğitim eşitsizliği. Özellikle Almanya’da yaşayan gençlerimizin önünde eğitimle ilgili büyük sorunlar var. Birçok başarılı ve zeki gencimiz maalesef yüksek öğretime gidemiyor.

8. Vergi yükümlülüğünde eşitsizlik.

9. Vatandaşlarımızın, özellikle yetişkinlerin uyum sorunları.

10. Aileden kaynaklanan sorunlar.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 10657
favori
like
share
Kartopu55 Tarih: 02.04.2009 23:03
Bizler Vatan'siz,insanlariz.Ne yazikki her yerde hor görülen toplumuz.Hayirlisi bakalim bir gün bu zihniyet kirilir.
denizsosa Tarih: 02.04.2009 18:19
bence haklısın gs2004..aynen katılıyorum...
mehmet cingoz Tarih: 01.04.2009 22:28
keske vatanimda olsydim?
Kartopu55 Tarih: 27.03.2009 22:19
Evet malesef ,hepimiz ayni SIKINTILARI yasiyoruz.
AdBlue4you Tarih: 27.03.2009 02:31
Bu konuda arkadaşlar söylieceklerini baya açikça söylemişler özellkle dilsiz_yureğim adlı uyeye tamamen katılıyorum
Bende yurtdişinda Bulgaristanda yaşiyorum ve belittiğiniz sorunlarla karşilaşmiyor değilim ama nerde olursan ol her soruna bir çare bulunur problem değilde çare üretmek yıkıcı değilde yapıcı olmak vs...
stres yapmamak lazım yoksa yaşadığiniz yerden de nefret etmeye başlarsınız bir yerde yaşayabilme için orayaı sevmek lazım sakin bir kafayla herşey çözulur
Konu için ayrıca teşekkurler
papin Tarih: 08.03.2009 17:18
evet bazı zorluklar yaşanıyo ben bulgaristanlıyım orada doğdum ama bulgar deyilim türküm bize orda siz türksünüz diyolar ,türkiyeye geldimizdeyse siz bulgarsınız diyolar.
crazy_sempatik Tarih: 10.02.2009 12:47
amin...yha yurtdısında yasamak gencler ıcın gerckden zormus bunları ılk defa sızden duyuyorumm...
dilsiz_yuregim Tarih: 01.02.2009 19:22
evet cok güzel bir konu, ben bu konuda daha cok genclerin yasadigi sikintilari dile getirmek isterim.

Yurt disinda yasayan türk genclerimiz 2 ayri dil, 2 ayri örf ve adet, 2 ayri din icerisindeler. Tam bir kargasa halinde; aileler bir yandan yabancilar bir yandan kendilerine cekmeye calisiyolar.

Aileler Islam'i ögretmek ve yasatmak cabasin'da yabancilar ise Islam'i kötüleyerek gencleri sogutuyo ve nerdeyse genclerimiz Islam'dan utanacak hale geliyolar. Bu nedenle onlar gibi yasamayi tercih ediyolar ve buna karsilik aile'yi büyük bir korku sariyo evlatlarini göz göre göre kaybediyolar diye.

Türk aileleri yuva'ya cok deger verirler ve bozulmasini kesinlikle istemezler, gencler evlenene kadar anne ve babanin yaninda dirlar, fakat yabancilar, avrupada kiler, 18 yasina geldimi anne babayi saymayarak evden gider kendi halince birseyler yapar kimse den de emir almaz hayati bildigi gibi yasar, buna imrenen cok gencimiz var ve öyle olmayi arzuluyolar ve yapanlar da var malesef.

Yine kapali ailelerin kizlarin'da da görüyorum, kendisine baski uygulandigin'dan hep sikayetciler ve kapanmadigini bunu bir sacmalik bir geri kafalilik oldugunu düsünüyorlar ve anne'lerinden utaniyorlar kapalilar diye. Disari cikarken anne'yi yaninda istememeleri onun okula gitmemesini isterler. Bu durum anne icin bir hayal kirikligi oluyo ve büyük bir üzüntüye kapiliyo.

Cogu gencimiz kendini kaybetmis halde aileyi dislayarak onlardan utandigini bir sekil de ifade ediyo.

Aslin'da daha bicok sey var...

Bu genclik nereye gidiyo böyle Allah'im sen herkese akil fikir ver ve dogru yolu bulmalari icin gözlerini ac
Aminnnnn...
M.Kutsi Çil Tarih: 31.01.2009 14:00
Çareyi ilgililer üretecek kardeşim,biz ne desek boş.