FB medyasından bir ricam var: lütfen abartının dozunu iyi ayarlayın. Aksi taktirde, her zaman olduğu gibi; FB’nin kimyasını bozarsınız..” Siz bu erdemli başarının cılkını çıkardınız.

İspanya liginde bir türlü istikrarı yakalayamayan Sevilla utkusundan sonra “Tarih böyle yazılır” “Avrupa’nın en büyük Türk takımı” çığlıkları atmaya başladınız. Kardeşim ne tarih yazması, siz daha okumayı yeni sökmüş halinizle tarih yazmaya kalkıyorsunuz. Evet, iyi okudunuz ve sevilla’yı dokudunuz. Bu başarı hepimizi mutlu etti.

Fakat olguyu bu denli abartmanız da sevincimizin içine etti.. Ulus ötesi başarıları ortaklaşa kutlayamayacak mıyız?! Neydi bu GS’yi aşağılamalar. Olmuyor. Tamam bikini konusundaki, Çakar’a çakmalarınıza sözüm yok, fakat GS aşağılamasına da asla iznim yok. Olguyla ilintili Çakar tepkinizde ne kadar haklıysanız, GS ile ilgi kurmanız konusunda da, o denli haksızdınız. Diğer aşağılayıcı söylemlerinize yer vermiyorum, çünkü, sağlıklı GS kimliğimin sinirleri bozuluyor…

Bizler, bir süre; başarıyı GS'yi aşağılayarak kutlamalarınıza katlandık. Ama hiçbir şeyin, sınırsız ve kuralsız olmadığı konusunda dikkatsiz davranmayı, alabildiğine yoğunlaştırdınız. Bilin ki, böylesi maçlar ulusal gönenç yüklüdür. Ortaklaşa kutlanır ve paylaşılır. Eğer bu ortak gönenci, GS’yi aşağılayarak FB gönencine dönüştürür iseniz, verecek yanıtımızın olduğunu hiç ama, hiç aklınıza getirmediniz..

Bırakalım UEFA ve Süper kupayı; GS bu kupada da bir kez yari final, üç kez de çeyrek final, bir kez de Kupa Galipleri Kupasında çeyrek final yaşadı. Yari finali ve çeyrek finalleri nasıl kaybettiğini, yari finallerden ve finalden nasıl olduğunu GS’in yazdığı tarihin sayfalarını açarsanız görürsünüz.

GS medyası, aşağıdaki başarıları-ki buna UEFA ve süper kupa maçları dahil- FB yi aşağılayarak manşetlere taşımadı. Bu konuda beklenenin üzerinde özen gösterdi. Tekil izleyici ve amatör tepkiler asla sağlıklı GS’liliği bağlamaz..

İşte sizin ilk çeyreğine ulaştığınız GS başarılarının anektodları:1- 1988-89 sezonunda Mustafa Denizli çalıştırırken Şampiyon Kulüpler Kupası(ŞKK) Yarı Final 2. maçında Steau Bükreş ile 1-1 berabere kalarak finalden olması(1-1, 0-4)..Ki sonradan basına yansıdığı kadarıyla, dönemin Romanya diktatörünün oğlu tarafından bu maçın hakemlerinin satın alındığı savları basında yer aldı. Amaç ikinci kez Avrupa şampiyonu olmaktı. Bilindiği kadarıyla; Steau Bükreş, Çavuşesku'nun (ve 80'lerde Steau'nun gayriresmi başkanı oğlu Valentin'in) katkılarıyla 1986'da güçlü Barcelona'yı yenerek Avrupa Kupası'nı kazanmıştı. Bunu tekrar etmek istiyordu… Edemediği gibi 1989 aralığında devrim sonucu idam edildi…

Bu konudaki Kazım Kanat anektodu (12/02/2004-Sabah): “..Hadi size 15 yıl önce yaşanmış bir olayı anlatayım. Hagi de, Tanju Çolak da iyi bilir. Çünkü onlar yaşadı. Galatasaray-S.Bükreş maçı... Maçın başında Tanju'nun golünü hakem ofsayt diye iptal etti. Sahada Galatasaray'ı yok etti. Sonradan öğrenildi ki Çavuşesku'nun oğlu hakemi satın almış. Hem kadınlarla hem de parayla. Galatasaray UEFA'ya gitti. O hakemin de o maç son maçı oldu. Hani Lucescu Türkiye'deki şikeyi anlatmak için ne demişti; "Bu işler ancak Çavuşesku'nun Romanya'sında olur!" Aman Tanrım! Savaşların kaderini değiştiren kadınlar, futbol maçlarının da kaderini değiştiriyor!!!”


2-1962-63’de Gündüz Kılıç çalıştırırken şkk çeyrek finalde Milan’a elenmesi(1-3, 0-5).Siz daha, GS’in 1963’teki bu başarısına yeni geldiniz…


3-1969-70’de Toma Kaleperoviç çalıştırırken ŞKK Çeyrek Finalde Legia Varşova’ya elenmesi(1-1, 0-2)


4-2000-01’de Mircea Lucescu çalıştırırken, ŞKK Çeyrek Finalde Real Madrit’e elenmesi(3-2, 0-3)


5-18 Mart 1992’de, Mustafa Denizli çalıştırırken Kupa Galipleri Kupası çeyrek final maçında; Verder Bremen’e karşı Rotariu’nun çamura saplanan ve gol olmayan şutu ile yari finali kaybetmemiz(1-2, 0-0)..

Tüm samimiyetimle aynı başarıları FB de yaşasın. Ama asla başarıları küçümsemesin, çünkü elde edeceği başarıları gölgede bırakır.Ne oldu? O denli abartılan FB başarısı, FB’nin Chelsea maçında sahaya rahat ve dikkatsiz çıkardı. Böylesi bir Chelsea’yi bir daha yakalaması olası gözükmeyen FB, rahatlığı ve dikkatsizliğiyle kendi kendini turun dışına itti.

Yazık oldu FB’ye, seyircisine ve Türk futboluna.

Sorumsuz yönetici profili ve sorumsuz FB medyası inşallah bundan ders almıştır..
Alıntı

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1005
favori
like
share
ChE Tarih: 10.04.2008 10:55
[QUOTE=kutSaL;2564144]ChE Bana karde$ diye Hitap Etmesen hani MutLu Olurum.

Bir ikincisi ben Sana SamimiyetimLe Sordum Laf Sokmak DeğiL Amacım...

ve Orda Zaten bak 1 2 Ki$i Diye değiL Etrafımda oLan tüm FenerLiLerde Gördüğüm Dedim

kardeş kelimesi sizin o taraflarda küfür anlamına filanmı geliyor anlayamadım bunu,2 cisi senle kardeş olmak içinde ölüp bitiyor değilim yani.

bende samimi bir şekilde cevap verdim,senin bu bana sordukların kişiden kişiye değişen şeyler çünkü,senin çevrendekilerin öyle olması genellemeye gerek bırakmaz.
ZeuS Tarih: 10.04.2008 09:11
Anladım Okan Merak etme
BURSALI1963 Tarih: 10.04.2008 09:05


@Sparky

Bir Tesadüfün Sonu !

AdamLar eLendi Yine kutlama yaptılar.
Eziklik böyle bişe heralde

Aynen aynen
karakartal_okan Tarih: 10.04.2008 08:53
Tayfun :78: anladın sen onu
ZeuS Tarih: 10.04.2008 08:41
Bir Tesadüfün Sonu !

AdamLar eLendi Yine kutlama yaptılar.
Eziklik böyle bişe heralde
LaigLeNoiR Tarih: 09.04.2008 23:00
ChE Bana karde$ diye Hitap Etmesen hani MutLu Olurum.

Bir ikincisi ben Sana SamimiyetimLe Sordum Laf Sokmak DeğiL Amacım...

ve Orda Zaten bak 1 2 Ki$i Diye değiL Etrafımda oLan tüm FenerLiLerde Gördüğüm Dedim
ChE Tarih: 09.04.2008 22:59
[QUOTE=hicbirsey2001;2563987]Bir dahakine sallamazsın olur biter

Ödeşiriz.

Ya da Siz kupa alırsanız sana söz ben de f.bahçe bayrağı sallıycam

senin gibilerden de utanmadan

:85:


yine diyorum sen ve senin gibiler feneri asla hiç biryerde tutmayın kardeş,aman eksik olun biz bize yeteriz evvel allah, sallama o şerefli bayrağımızıda aman sakın.

bu zihniyetlede giderseniz hem taraftar hem takım olarak daha belkide yüzyıllarca fenerin ezikliğiyle yaşamaya mahkum yaşamaya devam edeceksiniz:85:
ChE Tarih: 09.04.2008 22:55
[QUOTE=kutSaL;2563986]Ben Zaten biLiyordum BöyLe Olacağını Yenicektik yakı$an bu Gibi Laflar...
Bak bir kaç ki$i iLe sınırLı DeğiL bu Nekadar FenerbahçeLi TanıdıySam...
Ya benim AnLamadığım $ey Takımı DestekLiyorsun. Kar$ına Zor bi Rakip Çıkıyor Olmaz yenemeyiz diye Ümidin yok Sonra bi$ekiLde Kazanıyorsun. Hak ettik aLdık Kazandık Zaten yapacaktık Diyorsun. Ben FenerLiLerdeki $u du$unceyi AnLamıyorum.
Beni bi AydınLatabiLirmisin Arkada$ım... ¿

senin bu dediğin kişiden kişiye değişir dostum tüm fenerlilere mal edemessin,bu bir.
yenemeyiz dedikten sonra takım kazanınca sevilla maçında,hakkettik kazandık derler çünkü hakettik kazandık bu iki.
zaten yapacaktık lafıda normal bir geyik cümlesidir buda 3 kardeş bu kadar basit.
hicbirsey2001 Tarih: 09.04.2008 22:23
[QUOTE=ChE;2563975]
ben g.saray uefayı aldıgında g.saray bayragıyla tur atmış bir fenerliyim ama senin gibiler yüzünden bu yaptıgımdan utanıyorum :85:


Bir dahakine sallamazsın olur biter

Ödeşiriz.

Ya da Siz kupa alırsanız sana söz ben de f.bahçe bayrağı sallıycam

senin gibilerden de utanmadan

:85: