Trabzon resmen kandırıldı
10 Nisan 2008 / 17:55
Trabzon Çimento Fabrikasının satışında sözleşmede bulunan 10 yıl sonra şehir dışına çıkartılması maddesinin çıkarıldığı ortaya çıktı.
Yıllardır tartışılan Çimento Fabrikası'nın şehir dışına taşınması konusu 2005 yılında TMSF tarafından Aşkale Çimento'ya satılacağı sırada gündeme gelmişti.
TMSF'nin Aşkale Çimento'ya tek şartla Çimento Fabrikası'nı sattığı, bu şartında 10 yıl sonra fabrikayı şehir dışına taşıması olduğu biliniyordu.

SÖZLEŞMEDE YER ALMADI
CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, yaptığı araştırma sonucu durumun bu şekilde olmadığını belgeleyerek, haber61'e yaptığı açıklamada “Trabzon Çimento Fabrikası, TMSF tarafından 2005 yılında satılırken ihale şartnamesinde fabrikanın 10 yıl sonra şehir dışına taşınması yönünde bir şart yer almışsa da satın alan şirketle yapılan sözleşmede bu amaca yönelik herhangi bir hüküm yer almamıştır. Bu durumda fabrikanın 10 yıl sonra şehir dışına taşınması adeta imkansız hale getirilmiştir” ifadelerini kullandı.

AKSİ TAKDİRDE KOLLUK KUVVETLERİ DEVREYE GİRECEK
TBMM'ye bu konuda bir önerge verdiğini ifade eden Hamzaçebi, “6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil ve Usulü Hakkında Kanunda değişiklik öngören tasarının Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmeleri sırasında girişim sonucu imzamı taşıyan bir önergenin kabulü ile Bankalar Kanununa Geçici 27. maddenin eklenmesi uygun görülmüştür. Buna göre 10 yıllık sürenin bitiminde fabrikanın şirket tarafından şehir dışına taşınmaması halinde, gerekirse kolluk kuvvetlerinin de yardımı alınmak suretiyle taşınma işlemi TMSF tarafından gerçekleştirilmek durumundadır. Tasarı TBMM Genel Kurulundaki görüşmelerden sonra yasalaşacaktır” ifadelerini kullandı.

İŞİN İÇİNDE RANT VAR
Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Trabzon İl Başkanı Necip Yıldız, “Sözleşmeden çıkarıldığı araştırıldığında ortada bir rant olduğu ortaya çıkıyor. Sözleşme yapılırken bu madde birileri tarafından çıkarıldı. Trabzon halkı resmen kandırıldı. AK Parti Milletvekillerinin bu duruma artık TBMM'de sahip çıkmaları gerekiyor” dedi.

HABER\ Elif ÇAVUŞtrabzon spor resimleri, trabzon spor, trabzon resimleri, trabzon resim galerisi, trabzon resim, trabzon manzara resimleri, trabzon macka resimleri, trabzon eski resimleri, trabzon besikduzu resimleri, trabzon, trabzon akcaabat resimleri, tarihi trabzon resimleri, ibrahim yattara, hamsi, guzel trabzon resimleri, trabzon surmene resimleri, trabzon uzungol resimleri, trabzonspor, trabzonspor resim, uzungol, yattara, trabzon arsin resimleri, trabzon yomra resimleri

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1822
favori
like
share