Ayetülkürsi`nin sırrı nereden geliyor?
Çocuk yaşlarımızda dedelerimizin-ninelerimizin ricasıyla ezberlediğimiz `koruyucu duamız` Ayetülkürsi`nin sırrının nereden geldiğini biliyor musunuz? İşte Hz. Peygamber ile Ebu Hureyre`nin arasında geçen olay...

Zaman gazetesi yazarı Ahmet Şahin `Ayetülkürsi` duasındaki sırrı anlatan bir yazı kaleme aldı.

"Her zaman okuyabileceğimiz koruyucu duamız:

Şükürler olsun Rabbimize ki, bizler inanmış insanlarız. Hayat boyunca maruz kaldığımız çeşitli hastalık ve musibetlere hem maddi tedbirler alır, tıbbi çarelere başvururuz.

Hem de manevi tedbirler alır dualarla Rabbimize ilticadan geri kalmayız.

Çünkü Rabbimiz duaya verdiği ehemmiyeti anlatırken Duanız olmasa ne değeriniz olurdu? mealinde hatırlatmada bulunmakta, fiilî duanın yanında kavli duamızın da kulluğumuzun vazgeçilmezi olduğuna işaret buyurmaktadır.

Bu sebeple bugün sizlere kulluğumuzun gereği olan bir dua olayı arz etmek istiyorum. Zannederim bu olayı okuduktan sonra Bakara Sûresi, ayet 255teki Ayetülkürsiyi ezberleyerek her zaman ve mekanda, hatta gece yatağınıza uzanırken dahi okuma arzusu duyacak, moral alacaksınız. Aldığınız bu moralle de zorlandığınız yerlerde pes etmeyip ümitle ayakta kalma duygusuna sahip olacaksınız. Çünkü Ayetülkürsi, Rabbimizin sonsuz kudret, kuvvet ve azametini dile getirmekte, gücü yetmeyecek hiçbir şeyin olmadığına dikkatimizi çekmekte, böyle bir kudret ve kuvvete iltica ettiğimizi hatırlatmaktadır.

İŞTE EBU HUREYRE`NİN YAŞADIĞI OLAY...

Nitekim şeytan bile bu ayetin anlattığı sonsuz kuvvet ve kudretin farkına varmış, okuyanlara zarar veremeyeceğini de insan suretinde göründüğü Hz. Ebu Hureyreye ibretli bir olayla anlatmıştır. Nasıl mı? İşte size uzun olayın kısa özeti.

...

Hz. Ebu Hureyre, toplanmış olan zekat ve fitre mallarını beklemek üzere görevlendirilmişti.

Bir gece meçhul bir adamın bu mallardan çalmaya kalktığını görünce, bileğinden tutup Seni Resulüllaha götüreceğim. diye adamı yakaladı. Çoluk çocuğum var, yoksulun biriyim.. diye yalvaran adam, nihayet kendisini bıraktırdı.

Ertesi günü Efendimiz, yakaladığı adamı ne yaptığını sordu. O da Yoksulun biriymiş, acıyıp bıraktım. demesi üzerine Efendimiz, O sana yalan söyledi yine gelecektir. buyurdu.

Gerçekten de adamın ikinci gece yine gelip hazinenin mallarından aynı şekilde almaya kalktığını gören Ebu Hureyre, yine yakalayınca yalvararak bir daha gelmeyeceği sözünü verdi. Ebu Hureyre de inanarak bir daha bıraktı. Efendimiz durumu öğrenince, O adam sana yalan söyledi, yine gelecektir. buyurdu.

Gariptir ki üçüncü defa gelip de aynı şeyi yine yapmaya kalktığında bu defa bırakmayacağını söyleyen Ebu Hureyreye adam, Beni bırakırsan sana çok değerli bir dua haber vereceğim, onunla sen çok mühim bir şey öğrenmiş olacaksın. dedi.

Ebu Hureyre, Neymiş o değerli şey? deyince de şunu söyledi:

- Bakara Sûresinde Ayetülkürsi vardır. Bu ayeti okuyana şeytan musallat olup da zarar veremez. Gece okuyan sabaha kadar şeytanın şerrinden emin olur. Bunu benden duymuş ol!

Ertesi günü Efendimiz yakaladığı meçhul adamı neden yine bıraktığını sorunca:

- Bana çok değerli bir duayı haber verdi. Onun için onu bıraktım, demesi üzerine Efendimiz:

- Neymiş sana haber verdiği değerli dua? diye sordu.

- Ayetülkürsiyi okuyana şeytan zarar veremez, kötülük yapamaz, dedi deyince Efendimiz:

- Bak hele şuna! dedi. Kendisi yalancı olduğu halde burada bu defa doğruyu söylemiş. Ebu Hureyre, seninle kaç gecedir konuşan kimdi biliyor musun? O, insan suretine girmiş şeytanın ta kendisiydi! Her yerde yalan konuşan şeytan, burada kendini kurtarma adına sana doğruyu söylemiştir!.. Ayetelkürsi gerçekten de itimat ederek okuyanı koruyucu ve kollayıcıdır!

...

NOT: Hadis âlimlerimizden Prof. Dr. M. Yaşar Kandemirin beş yüz sayfalık değerli eseri Peygamberimin Sevdiği Müslüman kitabındaki bir yazıdan kısaltarak arz ettiğim bu olay bize, Ayetülkürsinin her zaman ve mekanda okuyabileceğimiz koruyucu bir duamız olduğunu ifade etmektedir."Kaynak: Zaman

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1266
favori
like
share
nichole Tarih: 15.04.2009 21:43
Allah razı olsun ellerine sağlık.
C.a.d.ı Tarih: 11.04.2009 20:41
Allah razı olsun güzeldi gerçekten
Nehir Tarih: 11.04.2009 20:33
matrakSsS Tarih: 21.05.2007 11:02
Allah razı olsun
by_ufuk Tarih: 05.09.2005 01:01
evet gerçekten güzel bir çalışma ellerine sağlık
vz1986 Tarih: 17.08.2005 07:01
bu hadiseyi biliyodum ama yinede saol tekrar hatırlamış olduk Allah razı olsun
trcimbom Tarih: 16.08.2005 22:56
Arkadaslar ben Ayetel Kürsiyi her gece ve gündüz firsatim oldukca okuyorum,cok sükür ki her zaman faydasini gördüm.Allahin izni ile her isim rast gidiyor sizlere de tavsiyem sadece gece yatarke degil her firsatta okuyun hemde defalarca fadasini mutlaka görürsünüz.Ve ayrica Allahin verdikleri ve vermedikleri icin de sükretmeyi unutmayin.
_BeBiS GirL_ Tarih: 15.08.2005 00:19
Allah razi olsun.....
Bilk@ Tarih: 14.08.2005 13:03
Abim Allah razı olsun ilk defa bu olayı sizden işittim bundan sonra her akşam okuyacam ALLAH razı olsun .......Selam ve Dua ile