[font=Georgia][color=#2f4f4f]Siz Hangi Türkçeyi Konuşuyorsunuz?Araba kullanırken radyo dinlemeyi severim. Bir kanaldan diğerine merakla ve sorumsuzca gezinmek bana eğlenceli gelir. Türk popu‚ rock‚ arabesk‚ haber‚ dini yayınlar‚ dualar‚ r&b derken gideceğim yere varır‚ trafik derdine de çok kapılmamış olurum. Bu gezinmeler sırasında artık daha belirgin olarak dikkatimi çeken bir noktayı paylaşmak istiyorum.

Her dil konuşulduğu yörenin kültürel dokusu yönünde farklıklılar gösterir. Bu lehçeler aslında dil ortamının rengi‚ zenginliği sayılır. Ancak son yıllarda lehçe ile alakası olmayan bir Türkçe farklılaşması yaşanıyor ki buna argo demek de mümkün değil. Bu deformasyonlardan ilki özellikle yabancı dille eğitim yapan gençler ve daha çok yukarı mahalle sakinleri tarafından konuşulan‚ yayılan ve popüler müziklerinde de kendini gösteren İngilizce tonlamalı‚ vurgulamalı‚ içinde w tınlamaları olan bir Türkçe. Bu durum dil kullanımında İngilizce sözcük kullanmaktan tamamen farklı. Burada bambaşka bir şey‚ Türkçenin İngilizce gibi söylenmesi söz konusu.

Diğer bir gelişme ise Türkçenin Arapça etkili kullanımı. Özellikle İslamcı radyo kanallarında yayımlanan İslami müziklerde bu etki çok belirgin. Bu defa da Türkçe-Arapça vurgulama ve tonlamalarla‚ gırtlaktan gelen kh seslerinin belirlediği bir Türkçe oluveriyor. Her iki kullanımda da hem komik hem de üzücü bir olguyla karşı karşıya olduğumuzu düşünüyorum. Bir dilin böylesi etkilenmelere açık olması‚ bizim düşünce iklimimizi belirleyen kuvvetli rüzgârları göstermekte. Doğu’dan ve Batı’dan gelen rüzgârlar o kadar kuvvetli ki zihnimizin altı üstü bu rüzgârların etkisine tabi olmakta. Her toplum kendi diliyle düşünür‚ bu dille sanat‚ edebiyat‚ felsefe‚ bilim‚ siyaset‚ müzik vb yapar. Soluk aldığı kültürü bu dille yani ana diliyle oluşturur.

Bu gelişmelerin yani kültürümüz‚ dilimiz üstünde egemen olan kültürlerin bu ölçüde güçlenmesi şüphesiz ki bir tehdit. Oysa diline sahip çıkamayan bir toplum‚ zihnine sahip çıkamaz ve gerçek emperyalizm‚ toprakların fethinden daha etkili biçimde zihinlerin fethinden geçer. Dikkat kesilmemiz gereken bir konu.


Nur Başnur / 24.02.2007

Beğeniler: 2
Favoriler: 2
İzlenmeler: 490
favori
like
share
Anka Tarih: 13.04.2008 09:08
özentilere lanet olsun...
Türkçemizi Koruyalım !!