Daily Mail gazetesinin haberine göre, Londra'da yaşayan küçük kız saçlarını boyamak için çikolat kahverengisi boya aldı. Boya paketindeki bütün talimatları yerine getirmesine rağmen yüzünde şişlikler oluşmaya başladı. Acilen doktora götürülen kıza alerji testleri uygulandı ve boyaya karşı alerjik reaksiyon verdiği anlaşıldı. Çok acı çeken küçük kız, aniden gözlerinin kızarıp şiştiğini ve yanmaya başladığını, ertesi sabah gözlerini zar zor açtığını ve kör olmaktan çok korktuğunu söyledi. Bir daha asla saçlarını boyamayacağını söyleyen Lois, bu haliyle uzaylılara benzediğini sözlerine ekledi. Küçük kız şu anda kortizon ve alerjinin tesirini gideren ilaçlar kullanarak iyileşeceği günü bekliyor.


Saç boyası testi nasıl yapılır?

Konuyla ilgili bilgi veren Saç Tasarım Uzmanı İlker Yavrutürk, saç boyası seçimi ve diğer uygulamalar hakkında uyarılarda bulundu. Yavrutürk, "Saç boyasından yüzü şişen bu kaçıncı kurban bilemiyorum ama asıl önemli olan saç boyanırken nelere dikkat edilmesi gerektiği.. Kısaca belirtmek mümkün değil ama saç boyamadan önce alerji testi yapmak şart.. Kulak arkasına ya da dirseğinizin iç kısmına sürülecek az miktarda boya kaşıntı yaparsa saç boyasını asla kullanmayın… Ayrıca, cildinizde kaşıntı, sivilce ya da küçük yaralar varsa asla boya yaptırmayın direkt olarak cilt altına boya değeceğinden çok büyük tehlike arz adebilir.. Ve de tabii ki eğer kendiniz saçlarınızı boyuyorsanız saçlarınızı boyamada kulanılacak malzemenin son kulanım tarihine çok dikkat edin piyaysada bu tür çok fazla boya var… Kuaförünüzle görüşürkende cildinizde ki hassasiyetlerden mutlaka bahsedin boya karışımında yapacağı ufak değişiklik bile sıradan cilt yanmalarını yok edebilir" dedi.

Tek başınıza boya açma ve röfle yapmayın

İlker Yavrutürk, "Boya dışında açma veya röfle benzeri işleri kesinlikle kendi başınıza yapmayın piyasada güvenilir markaların bu tip ürünleri var ama bu işin şakası yok bilesiniz.. Ve tabiî ki kuaför salonlarının kalitesi hijyeni ve iş ahlakları iyi olanlarını tercih edin… Ucuza değil kaliteliye ve uygun fiyatlıya odaklanın. Fiyatı ucuz her salon kötü olamayacağı gibi her lüks salonda iyi olacak diye kanun yok. İşten anlamayan kişilerin açtığı salonlara kesinlikle rağbet etmeyin. Talihsiz kazazedeye geçmiş olsun diyoruz. Bu gibi durumlarda kesinlikle doktor kontrolünde olmak gerektiğini hatırlatıyoruz" diye konuştu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2157
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 13.04.2008 14:19
Saç boyama yapılmadan önce alerji testi olanlar daha bir dikkat etmesi gerekiyor.paylaşımın için saol sindy.