Amerikalı araştırmacılar, sigara içenlerde ağız tahlili yoluyla akciğer kanserinin tespit edilebileceğini öne sürdü.

Sigara kullananların ağızlarındaki hücrelerde oluşan hasarın, akciğer kanserine yol açan hasarla benzerlik gösterdiği için erken teşhisin söz konusu olabileceğini belirten araştırmacılar, bu yolla, sigara içenlerin pamuklu çubukla ağızlarından alınacak örneklerle akciğerlerinde kanserin gelişip gelişmeyeceğini tahmin etmeyi ve tehlikeli akciğer biyopsilerinin önüne geçmeyi umuyor.

Teksas Üniversitesi M.D. Anderson Kanser Merkezinden onkolog Li Mao, bu çalışmanın, diğer kanser türlerini belirleyebilecek tahlillere giden kapıyı açabileceğini belirtti.

San Diego'daki Amerikan Kanser Araştırmaları Birliğinde konuşan Mao, uzun süredir sigara kullanan 125 denekten alınan akciğer ve ağız örneklerinde bu iki gendeki hasarı incelediklerini söyledi. Mao, genleri etkilenen deneklerin yüzde 95'inde söz konusu genlerin hem akciğerde hem de ağızda aynı hasarı gösterdiğini belirtti.

Araştırmacılar, çalışmalarında başarı sağladıkları takdirde akciğer kanserini önceden, akciğere biyopsi yapılmadan, tespit etmek için yeni ve kolay bir tedavi yolu bulmuş olacak.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 351
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 14.04.2008 16:49
Çok güzel sigara içenlerin erken teşhisle akciger kanserinin tesbit edilmesi,eline saglık nerqish.
LEVIS-501 Tarih: 14.04.2008 11:46
Tanisini gectim, tedavisinide gectim, "akciger kanseri" bu iki kelimeyi okumak bile sigara icmeme sebebidir.

Insanlar kendine ne yapiyor böyle?

Bana kizarlar ama her zaman söylerim, sigara icen insanlari zeki bulabilirim ama yeterince degil