Tekvandocularımız Avrupa şampiyonu
2008 Avrupa Tekvando Şampiyonası'nda Türkiye 9 madalya kazandı.

İtalya'nın Roma şehrinde gerçekleşen Avrupa Şampiyonası'nda Ay-yıldızlı millerimiz takım halinde birinci oldu.

Dört gün süren müsabakalarda madalya alan sporcular, 55 kiloda Hatice Kübra Yangın, 67 kiloda Servet Tazegül, 72 kiloda Rıdvan Baygut altın, 47 kiloda Kadriye Selimoğlu, 63 kiloda Burcu Sallakoğlu, 84 kiloda Bahri Tanrıkulu gümüş, 63 kiloda Hamide Bıçkın, 58 kiloda Fırat Bozan, 67 kiloda Sibel Güler bronz.

Bu arada şampiyonanın son gününde Servet Tazegül, sıkletinde Avrupa'da geçen yılın en iyi sporcusu ödülünü aldı. Son gün karşılaşmalara çıkan ve madalya kazanan Servet Tazegül ve Hamide Bıckın Türkiye'nin takım halinde birinci olmasında önemli rol oynadı. Şampiyonanın son gününde müsabakalara çıkan Servet Tazegül, rakiplerini büyük bir üstünlükle yenerek finale yükseldi. Finalde Azeri sporcu İlkin Shahbazov'la karşılaşan Servet Tazegül altın madalyaya ulaşmayı başardı.

Türk tekvandosunun dünyada ciddi bir ilerleme kaydettiğini belirten Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin; "Daha önce elde ettiğimiz başarılara bir yenisi daha eklemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Avrupa'da bu spor dalında söz sahibi olmanın haklı gururunu taşıyoruz." dedi.

Yeni geliştirilen elektronik sistemle hakemlerin faktörünün çok azaldığına değinen Türkiye Tekvando Milli Takım Teknik Direktörü Ali Şahin; "Avrupa'nın kabul ettiği sisteme çok çabuk adapte olduk. Çocuklarımız Türkiye'den zorlu bir seçme sürecinden geçerek İtalya'ya geldi. Çok çalışmamızın karşılığını gördük. İnşallah aynı performansı olimpiyatlarda ortaya koyarız. Çocuklarımızın üzerinde emeği olan tüm antrenörlerimizi kutluyorum." açıklamasını yaptı.

Avrupa şampiyonu olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirten spor ve teknik heyeti ilk önce güreşte dünya ve olimpiyat şampiyonu olan milletvekili Hamza Yerlikaya kutladı. Yerlikaya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak Avrupa şampiyonlarını görüştürdü. Sporcu ve teknik heyet başbakanla görüşmekten dolayı çok mutlu olduklarını vurguladılar.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 531
favori
like
share