En baştan sağlam esaslar üzerine kurulmuş ve maddî manevî saaâdetin dalgalanıp durduğu bir yuva, milletçe var olmanın en sağlam temel taşıdır. Herkesin yuvası küçük bir dünyadır. Burada mutluluğu yakalayan bir insan geleceğe emin adımlarla yürüyecek ve hayatın her karesinde huzur ve saadeti yudumlayacaktır. Yuvada huzuru ve mutluluğu yakalamanın iki temel şartı vardır: Bunlardan bir tanesi aile fertlerinin her birinin birbirlerine karşı samimi, ciddi ve fedakâr bir şekilde saygı göstermesidir. İkincisi ise aile fertleri arasında şefkat yörüngeli merhamet hissinin ön planda olmasıdır. Birbirinin mahremiyetine girmiş, birbirine gönül vermiş, dert, sıkıntı ve zorluklara birlikte göğüs germiş eşlerin karşılıklı anlayış havasına girmesi ve birbirini hoşgörmesi icap eder. Bir insanın hanımına kötü davranması, dış âlemin gürültülerinden kaçarak huzur ve sükûnetine sığındığı mutluluk yuvasını kendi eliyle bozup dağıtması demektir. Bu konuda eşlerin birbirlerine karşı çok dikkatli davranmaları gerekmektedir.

EŞİNİZE İYİ DAVRANIN

Asr-ı Saâdet'ten yani Peygamber Efendimiz'in yaşadığı o kutlu devirden alacağımız bir örnekle bu konuya açıklık getirmeye çalışalım: Resûlullah Efendimiz erkeklerin eşlerini dövmelerini yasaklamıştı. Bir gün Hazreti Ömer Peygamberimiz'in huzuruna gelerek kadınların iyice şımardıklarını, kocalarını dinlemez olduklarını söyledi.

O zaman Allah'ın Resûlü erkeklerin eşlerine karşı daha ciddi tavır takınabileceklerini belirtti. Birkaç gün sonra kadınlar Resûlullah'ın hanımlarına gelerek kocalarını şikâyete başladılar. Bunun üzerine sevgili Peygamberimiz şöyle buyurdu: "Birçok kadın Muhammed ailesine gelerek kocalarını şikâyet ediyorlar.

Kadınlarını üzen o kimseler sizin hayırlınız değildir." Ne var ki, ister erkek ister kadın, insanoğlu iki uç arasındaki orta yolu kolay kolay bulamamaktadır. Bu dengeyi yakalayabilmek için insanın çok hassas olması gerekmektedir. Eşler, problemlerini karşılıklı anlayış ve ilgiyle çözmeli, meseleleri büyütüp içinden çıkılmaz hale getirmemeliler.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 976
favori
like
share
mtn88 Tarih: 22.06.2008 17:37
paylaşım için thanx
lila184 Tarih: 18.04.2008 22:30
gerçekten güzeldi.teşekkürler
Sindy Tarih: 16.04.2008 10:00
paylasim icin tesekkurler SU-PERISI
kuber Tarih: 15.04.2008 06:58
çok güzel bir paylaşım ablacım ALLAH razı olsun.