Cennet doğanın haykırışı

Uzungöl Yaylalarının nefes kesen güzelliği, Solaklı Deresi'nin Karadeniz ile buluştuğu yerde başlıyor, Kırklar Dağı'na kadar devam ediyor.

Uzungöl Yaylalarının nefes kesen güzelliği, Solaklı Deresi'nin Karadeniz ile buluştuğu yerde başlıyor, Kırklar Dağı'na kadar devam ediyor.

Yeşilin her tonuyla karşınıza çıktığı vadi, dünyada en değerli bal ormanları olarak anılıyor. Ancak doğal güzellikleriyle turizmin gözdesi haline gelen Uzungöl yaylaları için kaçınılmaz bir turizmin cennet doğası...

Nefes kesen, insanı büyüleyen bir güzelliği var Uzungöl Yaylalarını bu yüzden burası anlatılmaz, kelimeler Uzungölü betimlemek için yetersiz kalır. Uzungöl yaylalarını gezmek görmek ve yaşamak gerek. İşte o zaman Uzungöl'ün bir yayla ofisinin olmasının ötesinde insan zihninde ne gibi çağrışımlar bıraktığını anlamak mümkün olabilir.

Karadeniz'in hemen dibinden ilerleyen sahil yolunu terk edip muhteşem büyüleyen doğa güzelliğine sahip solaklı vadisine yol aldığınızda artık akıllara durgunluk verecek bir doğanın içindesiniz. Masallara, türkülere konu olmuş yatağına sığmayan derenin çağıltısına kulak vererek yukarı doğru çıktıkça anlatılması güç bir güzellik karşılayıveriyor.Sarp doğası, zengin flora ve çeşitli ormanlarla dolu Solaklı Vadisi boyunca dağlar arasındaki Çaykara ilçesinden geçip güzelliği ile dillere destan Uzungölü bir anda karşınıza çıkıveriyor, bir anda gözünüzün önüne gelince şaşırmak ve büyülenmek içten bile değil. Muhteşem doğa güzelliği ve ağaçtan kaplı bungalov tipi evler hemen karşınıza çıkıveriyor. Hele Uzungölü zirveden görmek bambaşka. Zirveye doğal gölleriyle kaplı Kırklar Dağı'na kadar devam ediyor. Akmakta olan dere de zaten yağan yağmur ve eriyen kar sularından olduğu kadar bu göllerden besleniyor. Bu dere üzerinde kurulması planlanan baraj, bir dönem oldukça tartışılmıştı. Ancak barajın doğal yapıyı tahrip edeceği düşüncesiyle plandan vazgeçildi. Karacam beldesi yakınlarında değirmen usulü elektrik santralına karar verilmiş ve halen çalışmalar devam etmektedir.

Konuşan şelaleler
Uzungöl Yaylası'na varmak için sabırsızlanmamak elde değil. Ancak Solaklı Vadisi sonunda bir mola verin. Burada yanınıza yiyecek, içecek aldıktan sonra konuşan ve köpüren yüzyıllardır insanların iç içe olduğu dereyi takip etmeye başlayın. Derin ormanları okşayarak akmasını izleyerek bin bir çeşit ağaç ve rengarenk çiçek arasında zirveye ulaşmanın keyfini yaşayacaksınız.

Yine şelalelerin yanı başlarına kurulmuş bölgeye özgü dağ evleri, dağların eteklerinde meleşen kuzuları,vızıldayan arıları ve ot biçilen tırpan sesleri ,ot toplayan köylü kadınların güler yüzlülüğü ve misafirperverliği huzur ve güven içinde çalışmaları görülmeye değer doğrusu.

Bulutlara yükseldikçe Uzungöle kuşbakışı bakmaya doğru yaklaşıyorsunuz demektir. Demir kapı ve Arpaözü yaylaları dağların eteklerinde hüzün duruşları bir nefes aldıra size. ancak bunlar arasında Yente Yaylası'nın büyüsü daha bir başka. Yayla, sadece Türkiye'nin değil dünyanın sayılı doğal güzelliklerinden birine sahip. Yeşilin her tonuyla karşınıza çıktığı engebeli tepeler, dünyada ünlü bal çiçekleriyle kaplı toprak üstü. Türkiye'nin en fazla yağış alan bölgelerden biri. Yaylada hemen her şey kartpostaldan çıkmışçasına görüntü veriyor.

Şemsettin Öztürk

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 593
favori
like
share