Saç boyalarında kullanılan kimsayal ürünlerin kanserojen madde içerdiği, saç boyası kullanan kadınların çeşitli hastalıklara yakalanma riskinin daha fazla olduğu yapılan araştırmalar sayesinde biliniyordu. Saç boyaları bu anlamda ciddi alerji riski taşıdığı göz önünde bulundurularak kullanılmalı.

Dünyada özellikle birçok kadın daha güzel görünebilmek için saçlarını boyuyor. Bazı kadınlar saçlarını kuaföre veya güzellik uzmanlarına boyatırken kimileri de evde hazır malzemelerle boyama işlemini gerçekleştiriyor. Tıpkı 13 yaşındaki İngiliz Lois Queen gibi. Saçlarını boyamak isterken yüzü şişerek gözlerini kaybetme noktasına gelen genç kızın yaşadıkları saç boyalarının ne kadar güvenli olduğu sorusunu akıllara getirdi. Daha önce de dünyaca ünlü markaları kullanan birçok kadın ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmıştı.

Türkiye'de de geçtiğimiz aylarda Bilecik'te yaşayan 17 yaşındaki Gamze Özdil, kullandığı saç boyası nedeniyle saçlarını kaybetmişti. Ülkemizde bu konuda henüz yapılmış bir araştırma yok ama Avrupa'daki istatistikler kadınların yüzde 60'ının, erkeklerin ise yüzde 10'unun, yılda yaklaşık 8 kez saçlarını boyadığını ortaya koyuyor. Türkiye'de de bu oranın hiç de az olmadığını düşünen uzmanlar kadınların saçlarını boyatmadan önce alerji testi yaptırması gerektiğini söylüyor.

Geçen yıl Avrupa'da birliğin Tüketici Ürünleri Komitesi bir rapor hazırlayarak saç boyalarını kullanan kişileri uyarmıştı. Çünkü yapılan araştırmanın sonuçlarına göre Avrupa piyasasında satılan 45 marka saç boyasından 27'sinin deride alerjiye sebep olduğu tespit edildi. Rapora göre Avrupa marketlerinde satılan saç boyalarından 10 tanesi 'çok tehlikeli', 10 saç boyası 'tehlikeli', 4 saç boya markası ise 'orta derecede tehlikeli' olarak nitelendirildi.

Mutlaka alerji testi yaptırın

Vakıf Gureba Hastanesi'nden Dermatoloji Klinik Şefi Doç. Dr. Nahide Onsun, saçları boyamadan önce mutlaka alerji testi yapılması gerektiğini söylüyor. Özellikle evde saçlarını boyayan kişilerin boya talimatlarını tek tek yerine getirerek 48 saatlik alerji testini dikkate alması gerektiğini vurguluyor. Bazı kişilerin diğer insanlara göre daha hassas olabileceği uyarısında bulunan Onsun sözlerini şöyle sürdürüyor: "Bazı insanlarda ürün tepkisi ölçüldüğünde hiçbir yan etkiyle karşılaşılmayabilir. Çünkü vücut birinci kullanımda alerji olabileceği maddeyi tanımaz. Ancak ikinci uygulamada madde vücut tarafından algılanarak ciddi bir reaksiyona sebep verebilir. Bu nedenle bu tür ürünler kullanılırken çok dikkatli olunmalı."

Doğal olmayan kınaların bile alerjiye sebep olabileceğine dikkat çeken uzmanlar kullanılan ürünlere çok dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Saçını boyadıktan sonra tanınmaz bir hale geldi

13 yaşındaki Lois Queen dünyaca ünlü bir markanın boyasını alarak saçlarını boyadı. İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, Londra'da yaşayan çocuk yaştaki kız, bir marketten L'oreal marka 'çikolata kahve' renkli boyayı kullandıktan üç gün sonra sonra tanınmayacak bir hale geldi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 14763
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 17.04.2008 16:39
Çok dikkatli olmak gerekir.Teşekkürler sindy