Çogu insan yaptiklari hamlelerde basarisiz olunca ve hedeflerine yürürken düstüklerinde amaçlarindan vazgeçme egilimindedir. Genelde bu egilimde olan insanlarin hamleleri de tereddütler içinde gerçeklesmistir. Kendine güven ve basari inanci gelismemis, ham kalmistir. Oysa ki, basarisizlik bir son degil belki de basarinin baslangicidir.

Yürümeye yeni baslayan bir bebegi hemen herkes gözlemistir. Ayaklarinin üzerinde durmaya çalisir, düser. Bir daha dener, bir adim atar ve düser. Yine dener, birkaç adim daha atar ve yine düser. Bu böylece devam eder, ta ki, düsmeden yürümeyi basarana dek. Ilk adimi atip da düstügümüzde vazgeçseydik acaba ne olurdu! Herhalde yürümeyi ögrenemezdik!... Vince Lombardininin dedigi gibi;
Önemli olan yere düsüp düsmemen degil, tekrar ayaga kalkip kalkmamandir.

Basarisizlik ve Tutumlarimiz

Ben Sweetland Basari bir yolculuktur. Diyor. Belki de basarisizlik bu yolculugun ilk adsimidir. Bu nedenledir ki, basarisizliga korkuyla ve bir son gözüyle bakilmamalidir. Olumlu tutumlar gelistirerek bir ögretmen gözüyle bakilmalidir. Zira en iyi ögrenme yöntemi, yasami okumak ve basarisizliklardan tecrübe edinmektir. Aldous Huxleyin dedigi gibi;
Bir insanin tecrübesini basindan ne geçtigi degil, basindan geçenlerden nasil yararlandigi gösterir.

Basarisizliklarinizi degistiremezsiniz, fakat basarisizliklariniza karsi tutumlarinizi degistirebilirsiniz. Tohomas Edison, yaptigi yüzlerce hatta binlerce deneyden sonra bir kez daha basarisiz olunca Ampulün bulunamadigi bir yol daha kesfettim demisti. demisti. Bu son olsun deseydi, süphesiz ampulü bulan kisi o olmayacakti ve bulan kisi son demeyecekti.

Yanlis yapma hakkinizdan vazgeçmeyin. Yapilan yanlisliklar ve/veya basarisizliklar birer tecrübedir. Her basari, irili ufakli tecrübeler yumagindan olusur. Basarilarin çok azina yanlis yapilmadan ulasilmistir. Basarisizliklar ve/veya tecrübeler aci olabilir ama çogunlukla meyveleri tatlidir. Kim bilir belki de basarisizliklar, basarinin bedelidirler!...

Basarisizlik ve Korkularimiz

Fethedip yenmeniz gereken ve aklinizda bulunan üç düsman; endise, süphe ve korkudur. George Shinn

Basarisizliklarinizdan korkmayin. Basarisizliklarinizi degerlendirin ve eyleme geçin. Korkunun panzehiri, eylemdir. Endise ise en iyi arkadasidir. Sizi hareketsiz birakmak için iyi bir ortaklik kurabilirler. (Korku ve endise)

Kendinize güven alistirmalari yapin ve korkularinizi yenin. Bunun için oturusunuz, yürüyüsünüz, konusmaniz, ses tonunuz, davranislariniz ve daha sayabilecegimiz her sey Kendime güveniyorum desin. Basarisizligi son olarak görmek, korkunuzu arttirir ve hareketinizi kisitlar. Artik böyle düsünmüyorsunuz. Çünkü basarisizlik bir son degil, basari yolunun duragidir. Belki de cavlilik ve hiz kazanmak için bir dinlenme ve gölgelenme yeridir.

Basarisizliklariniz Üzerinde Düsünün

Basarisizliklarinizdan sonra kendinize mutlaka asagidaki sorulari sorun ve cevaplarinizi yazin. Yazdiklarinizi tekrar okuyun ve üzerlerinde düsünün. Yazarken renkli kalem ve birtakim grafiklerle sekiller kullanmaniz sag beyninizi(Yaratici beyin-yaraticilik ve yeni fikirler üretme-) de aktif hale getirecektir.

? Ulasilmak istenen neydi? Ne oldu, nereye geldim?
? Ters giden neydi? Basarisizliga yol açan uygulamalar neler olabilir?
? Eksiklerim var miydi? Varsa neler?
? Bu basarisizlikla ilgili nasil bir olumlu bakis açisi gelistirebilirim?
? Basarisizligimi nasil kullanabilir ve tecrübe haline getirebilirim?
? Basa dönebilseydim neleri yapmazdim? Neden?
? Basa dönebilseydim neleri yapardim? Neden?
? Bir daha ki sefere neleri yapmamaliyim? Neden?
? Bir daha ki sefere neleri yapmaliyim? Neden?

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 577
favori
like
share
Türk Tarih: 22.12.2004 18:06
Başarısızlıklar; başarıya giden yolda kararlı bir tutum izlenildiğinde sergilendiğinde rehberimiz olacak pusula gibidir.
Türk
alperen Tarih: 26.11.2004 22:08
Ulasilmak istenen neydi? Ne oldu, nereye geldim?
Ters giden neydi? Basarisizliga yol açan uygulamalar neler olabilir?
Eksiklerim var miydi? Varsa neler?
Bu basarisizlikla ilgili nasil bir olumlu bakis açisi gelistirebilirim?
Basarisizligimi nasil kullanabilir ve tecrübe haline getirebilirim?
Basa dönebilseydim neleri yapmazdim? Neden?
Basa dönebilseydim neleri yapardim? Neden?
Bir daha ki sefere neleri yapmamaliyim? Neden?
Bir daha ki sefere neleri yapmaliyim? Neden?

lazcop Tarih: 26.11.2004 20:04
BASARISIZLIDAN DERS CIKARTIP DAHA IYISINI YAPMAK GEREKIR