[font=Georgia][color=#006400]Ev Yapımı Bitki Haşeresi İlaçları[font=Verdana]


Bahçe, balkon ve evimizde yetiştirdiğimiz bitkiler sık sık zararlı varlıkların saldırısına uğrar. Envai çeşit böcekler, mantar hastalıkları bitkilerimizi perişan eder, hatta öldürür. Bu da bizi çevreye zararlı olduğunu iyi bildiğimiz bir takım tarım ilaçları kullanmak zorunda bırakır. Genelde bu ilaçları bilinçsizce kullanırız. Doğru zamanda, yeterli dozda ilaç kullanmak çok önemlidir. Yanlış zamanda yapılan ilaçlamalar maksadına ulaşamayabilir. Yetersiz doz hastalığı gidermez. Fazla doz bitkiye zarar verir, çevreyi daha fazla kirletir, zehirlenmeye yol açar. En iyisi bu maddeleri hiç kullanmamak diye düşünsek bile mecbur kalabiliyoruz. Halbuki ev bitkilerinde kullanınca havadan soluduğumuz, yediğimiz bitki ve meyvelerle ile vücudumuza aldığımız bu tarz ilaçlar sağlığımıza tahmin edemeyeceğimiz kadar zarar veriyor. [font=Verdana] Neyse ki bitkilere musallat olan zararlı problemlerini gidermek için küçümsenmeyecek bir alternatifimiz var:

[font=Verdana][color=#8dc764]Ev Yapımı Bitki İlaçları

[font=Verdana] Bazı çevre dostu maddeler ve çeşitli bitkilerden elde edilen ilaçlar bitkilerimizdeki böcek ve mantar problemlerine çare olabilir. Böylece kendimizi ve çevremizi zehirlemeden bitkilerimizi tekrar eski sağlığına kavuşturabiliriz. Biraz zahmetli de olsa hazır kimyasal ilaçları kullanmadan evvel ev yapımı zararsız ilaçları denemekte büyük fayda var.

[font=Verdana]Bu konuyu bir bilene sordum ve aldığım bilgileri sizinle paylaşmak için bu sayfayı hazırladım. Aşağıda yer alan bilgileri veren Ziraat Mühendisi Sayın Mine Pakkaner'e çok teşekkür ederim.

[font=Verdana][color=#008080] ÇEVRE DOSTU BİTKİ İLACI REÇETELERİ

[font=Verdana] Bitkinize ilaç yapmadan önce dikkat edilecek hususlar:

Bitkinizin küçük bir yaprağında öncelikle fitotoksite testi yapın. Solüsyonu kaplama yapacak şekilde püskürtün, püsürtme başlığınızın çok ince atması önemli, 24 saat sonra yaprakta bir bozulma yoksa güvenle kullanın.

[font=Verdana] Yalnız bunu güneş altında yapmayın (İlaçlama ve gübreleme ile ilgili hiç bir uygulamayı güneşte yapmayın). Mümkünse gece de yapmayın ki bitkiler geceye kuru girsin. Bitkilerde fungal bir sorun varsa geceleri kuru olmaları çok önemlidir, gece sulama ve ilaçlama yapılmaz.

[font=Verdana][color=#8dc764] FUNGİSİT ETKİLİ REÇETELER

[font=Verdana] Mantari bitki hastalıklarına karşı kullanılır.

[font=Verdana][color=#8dc764]ASPİRİN

[font=Verdana] Tohumları aspirin eritilmiş suya koyup bir miktar bekletebilirsiniz, sonra ekersiniz. Aspirinin icindeki salisilik asitin fungusit etkisi var bir miktar da bitki aktivatörü olarak çalışıyor. (Yani, ekeceğiniz tohumları bu karışımda bir miktar bekleterek daha kolay çimlenmelerini de sağlayabilirsiniz)

[font=Verdana][color=#6ad500] OKSİJENLİ SU

[font=Verdana] Evde uygulayabileceğiniz basit ve çevre dostu bir fungusit de oksijenli sudur. Yarım lt suya bir tatlı kaşığı oksijenli su koyup bitkilere püskürtebilirsiniz.

[font=Verdana][color=#6ad500]TARÇINLI KARIŞIM

[font=Verdana]2 yemek kaşığı toz tarçın yarım lt kaynar suya konur, 3-4 gün beklenir, tülbentten süzülür ve kullanılır. Bunu alkolle de yapabilirsiniz, daha etkili bir preparat olur. Şu şekilde ki, aynı miktar tarçın,yarım lt beyaz alkole konur, bir gece beklenir ve süzülür yalnız alkollü olanı, yeni çimlenmiş fideciklerde kullanmayın, alkol hızlı buharlaşmayla kurutucu etki yapabilir bu çok bebecik fidelerde. Tarçınlı solüsyonları da oksijenli suyu da evde yetiştiricilikte yastık dediğimiz ekim tavanız veya kabınızda çökerten için kullanabilirsiniz.
[font=Verdana][color=#6ad500] YAĞ,SABUN VE KARBONATLI KARIŞIM

[font=Verdana]1 yemekkaşığı sıvı bitkisel yağ

[font=Verdana]1 yemek kaşığı içme sodası (Karbonat)

[font=Verdana]1 kaşık da sıvı bulaşık deterjanı (sıvı sabun da olur)

[font=Verdana]4 lt suya konur.çalkalanıp kullanılır. 3 günde bir püskürtün. Yalnız, önce az bir suyla karbonatı karıştırıp eritin yoksa en son koyarsanız zor oluyor. Tüylü yapraklı bitkilere püskürtmeyin.

[font=Verdana][color=#6ad500] BİTKİ KARIŞIMI

[font=Verdana]Alman papatyası çiçeği (chammomille)

[font=Verdana]mürver yaprağı (sambucus nigra)

[font=Verdana]yabani sarımsak yaprağı veya taze sarımsak yaprağı

[font=Verdana]Turpotu veya yaban turbu yaprağı

[font=Verdana]Demir çamı (casuarina) yaprağı[font=Verdana][color=#6ad500] iNSEKTİSİT ETKİLİ REÇETELER

[font=Verdana] Bitkilerde böcek zararlılarına karşı kullanılır.


[font=Verdana][color=#006400] TESBİH AĞACI

[font=Verdana]2.5 lt suya 1 kg tespih ağacı (melia azedarach) tohumu koyun, tohumları önceden bir güzelce parçalayın, yalnız çekirdekleri serttir, tespih yapımında da kullanılır. 48 saat suda bekletin süzün ve kullanın. Bu etkili bir preparattır. Etkili maddesini içeren hazır insektisitler organik tarımda kullanılmaktadır.[font=Verdana][color=#006400]ACI BİBER

[font=Verdana]Bir ölçü çok çok acı biber,

[font=Verdana]Bir ölçü pelin( artemisia) yaprağı,

[font=Verdana]6 ölçü su

[font=Verdana] Biber ve pelini parçalayıcıdan birlikte geçirin ve suya koyun,

[font=Verdana]Bir taşım kaynatın, soğumaya ve çökelmeye bırakın, süzün. Yaprak bitlerine ve beyaz sineğe çok etkilidir,

[font=Verdana] Sümüklü böcek ve salyangozlar için kaçırıcıdır.


[font=Verdana][color=#006400]KÜKÜRT

[font=Verdana] Kükürt birçok mantari hastalıkta kullanıldığı gibi kırmızı örümcekte de çok etkilidir. Çevre dostu, organik tarımda ruhsatlı bir üründür.

[font=Verdana][color=#006400]ÇALI MİNESİ

[font=Verdana] 500 gr çalı mine (lantana camara) yaprağı 1 lt suda kaynatılıp süzülür, afitlere ve genelde tüm emicilere etkilidir.Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1026
favori
like
share