Hangi Başkan daha zengin?
19 Nisan 2008 / 14:05
Herkesin gözü dört büyüklerin başkanlarında. Peki onlar arasında en zengini kim? Siz karar verin?
[COLOR=coral]Dört büyüklerin başkanları ne iş yapıyor? Bu sorunun cevabı pek ilgi çekici gelmeyebilir. O halde hangi başkan daha zengin? Forbes'ın yaptığı "Türkiye'nin En Zengin 100 Ailesi" listesinde Demirören ailesi 83. sırada yer alırken, Polatlar 87. sırada bulunuyor. Fenerbahçe'yi maddi olarak refaha kavuşturan Aziz Yıldırım servette, Polat ve Demirören'in hayli gerisinde kaldı. Sadri Şener ise zaten borç ödüyor...

Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören, Demirören Şirketler Grubu'nun Başkanvekili. Galatasaray Başkanı Adnan Polat ise Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Maktaş'ın; Trabzonspor Başkanı Sadri Şener de Simge İnşaat ve Manastır Turizm'in patronu...

POLAT VE DEMİRÖREN VELİAHT, YILDIRIM TEK HAKİM

Referans Gazetesi'nde yer alan habere göre Demirören ve Polat'ın üzerinde halihazırda babalarının gölgeleri var.

Baba Erdoğan Demirören zaten Demirören Şirketler Grubu'nun Başkanı olarak fiilen işlerin başında. Baba İbrahim Polat ise Polat Holding'in Onursal Başkanı. Ne var ki Adnan Polat'ın futbol mesaisinin yoğunluğu düşünülürse onun da elinin hâlâ şirketlerin üzerinde olduğu pekâlâ söylenebilir.

Fenerbahçe'nin güçlü başkanı Aziz Yıldırım, kendi şirketinin de tek hâkimi. Keza Sadri Şener de…

POLAT VE DEMİRÖREN İLK 100 ZENGİN ARASINDA
Forbes'ın yaptığı "Türkiye'nin En Zengin 100 Ailesi" listesine Polat ve Demirören ailesi de girdi. Demirören Ailesi 500-750 milyon dolar arası gelirle sıralamada 83. olurken 300-500 milyon dolarlık aralıkla Polat Ailesi 87. sırada yer aldı.

YILDIRIM SIRALAMADA YERİNİ ALAMADI

Türkiye'nin en büyük bütçesine sahip kulübün (Fenerbahçe) başkanı Aziz Yıldırım ise sıralamada yer almadı. Buna karşın Yıldırım'ın dayıları olan Makyal İnşaat'ın sahipleri Faruk ve Cengiz Yalçın kardeşler, 2-3 milyar dolarlık gelir aralığıyla listenin 18. sırasında yer aldılar.

Yalçın Ailesi, kamuoyunda Aziz Yıldırım'ın "arkasındaki güç" olarak lanse ediliyor. Aile fertlerinden Osman Yalçın ise bu iddiaları "gülünç" bulduğunu kaydetmişti.

SADRİ ŞENER BORÇ ÖDÜYOR

TMSF'ye devredilen bankalara 134 milyon YTL ile en büyük borcun Sadri Şener'e ait olduğu basına yansımıştı. İflas ettikten sonra Simge İnşaat ve Manastır Turizm'i kuran Şener, devlete olan borçlarını yeniden yapılandırarak ödemeye başladı. Şener'in borç ödemesi sürüyor. Şener, yeniden dirilmeye çalışırken kardeşi Sani Şener'in şirketi TAV ise Türkiye'nin sayılı şirketlerinden birine dönüştü.

Capital 500 listesine 84. sıradan giren TAV'ın 2006 cirosu 718.849.224 YTL idi.

BAŞKANLARIN ŞİRKETLERİ

ADNAN POLAT

Polat Holding çatısı altında inşaat, turizm ve sanayi olmak üzere üç ana grup bulunuyor. İnşaat grubu altında Polat İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, Polat İnşaat Malzemeleri Ticaret AŞ, turizm grubunun altında Polat Turizm Otelcilik Ticaret ve Sanayi AŞ, Polat Renaissance İstanbul Hotel ve Polat Renaissance Erzurum Hotel bulunuyor. Sanayi grubunda ise Ege Seramik, Ege Vitrifiye Sağlık Gereçleri, Polat Maden, Ege Birleşik Enerji Üretim ve Dağıtım, Polat Enerji, Ege İnşaat Malzemeleri Pazarlama, Ege Seramik Dış Ticaret, Ege Seramik İtalya SRL, Ege Seramik Trading East Europe, Ege Seramik Amerika Inc. şirketleri yer alıyor.

YILDIRIM DEMİRÖREN

Demirören Şirketler Grubu dört ana sektör altında faaliyetlerini yürütüyor. Bu ana sektörler sırasıyla gaz, sanayi, inşaat ve eğitim. Gaz Grubu altında Milangaz, Likidgaz, Mutfakgaz ve Güneşgaz olmak üzere 4 ayrı şirket yer alıyor. Sanayi Grubu adı altında ise Demirören Tüp, Azerbaycan Ağır Sanayi ve Parsat Piston olmak üzere üç şirket faaliyet gösteriyor. Ata Koleji ise grubun eğitim alanındaki şirketi konumunda bulunuyor.

AZİZ YILDIRIM

Maktaş şirketi boru hatlarından mühimmat tesislerine, pol tesislerinden kaplamalı sahalara kadar kadar çeşitli inşaat alanlarında faaliyet gösteriyor.

1977'den 2004 kadar şirket bugüne kadar 425.878.168 dolar değerinde toplam 43 proje bitirmiş. Şirketin halihazırda süren ve toplam sözleşme bedeli 203.604.648 dolar olan 3 projesi ise devam ediyor. Devam eden bu üç projeden TSK'ya yapılan TAFICS'in toplam sözleşme bedeli 177.855.552 dolar. Şirketin referansları arasında Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Yapı Kredi Bankası, T. Telekom NATO ve Tafics Daire Başkanlığı, T. Siemens AŞ ile Fernau ve Preussag gibi yabancı kuruluşlar bulunuyor.

SADRİ ŞENER

Trabzonspor Başkanı Sadri Şener'in Simge İnşaat ve Manastır Otel ve Turizmcilik olmak üzere iki şirketi bulunuyor. Sadri Şener'in özellikle turizmciliğe yoğunlaştığı kaydediliyor.

Şener'in Bodrum Torba'da Manastır Oteli'nin yanı sıra villalardan oluşan "Sadri Şener Sitesi" bulunuyor. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) 2006 yılında Şener'in 1.5 milyon dolar değerindeki Lord Byron isimli yatına ise el koymuştu.Kaynak:

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 484
favori
like
share
GS2004 Tarih: 22.04.2008 21:38
[QUOTE=hakan2230;2595934]HiÇßiRiNi NeDeNSe VeRGi ReKoRTMeNLeRi LiSTeSiNDe GöReMeDiM :20:


oralari karistirirsan hepside bir anda iflas eder bilmem anlata bildimmi:20::79:
hakan2230 Tarih: 20.04.2008 17:38
HiÇßiRiNi NeDeNSe VeRGi ReKoRTMeNLeRi LiSTeSiNDe GöReMeDiM :20:
tekkursun68 Tarih: 19.04.2008 22:41
okanoo28 Tarih: 19.04.2008 22:05
vallahi adamlar parayı kırmış arkadaş kim nederse desin..

baksanıza milyon dolarlarla oynuyolar..

bizim de çenemiz yoruluyor sadece