Kaslı bir vücuda sahip kişilerin metabolizması daha hızlıdır ama eğer yağ oranı yüksek bir vücuda sahipseniz tam tersi metabolizmanız yavaşlar. Bu nedenle şişman kişiler bazen daha az yemelerine rağmen kilo alabilirler. Kaslarınız yediklerinizi yakmanızı sağlar, yanlış diyetler ise kas kaybetmenize ve dolayısıyla metabolizmanızın yavaşlamasına neden olabilir.

Yüzden zayıflamak kaslarınızın azaldığına işaret
Konuyla ilgili bilgi veren Dilara Koçak, “Bir gram kas kaybı vücuttan 2.7 gr su atılmasına sebep olur. Bu nedenle karbonhidrat içermeyen protein ağırlıklı diyetlerle hızlı kilo veriliyor fakat verdiğiniz genellikle kas ve su dokusu olur. Sonuçta yüznüz incelir ancak kalçalarınız istediğiniz gibi daralmaz.
Kadınlarda 80 cm erkeklerde 94 cm bel kalınlığı, kalp-damar hastalıkları ile diyabet oluşumu açısından risklidir” diye belirtiyor.

Ekmek yemeli mi?

Ekmek temel bir karbonhidrat ve beslenmenin yüzde 55 ya da 60′ı karbonhidrattan sağlanmalı. Sebzeler, meyveler, bulgur, leblebi, kestane, bisküvi, pilav, makarna gibi tahıllar da esaslı birer karbonhidrat kaynağı. Bu nedenle iki ya da üçünden yeterince tüketmeniz yeterli. Karbonhidratlar vücudumuzda pek çok görevi bulunuyor bunlardan biri kan glikozunu ayarlaması ve beyinin ihtiyacını karşılaması. Günlük diyetle yeterince karbonhidrat alınamazsa glikojen deposundan kullanılmaya başlıyor ve kandaki şeker düşüyor. Kandaki şekerin düşmesi sonucu çeşitli hasyalıklar ortaya çıkıyor. Yeterince glikoz bulamayan beyin otomatik olarak kas dokusunu kullanmaya başlıyor. Ancak kasların bu şekilde kullanımı oldukça riskli. Sabah ve öğle yemeği yemeyip akşamüstü ani acıkma ve tatlı krizinin sebebi bu depoların boşalması. Kasların enerji kaynağı olarak kullanılmaması için her gün yeterli miktarda ekmek ve yerine geçen besinleri tüketmek yeterli.

Günde ne kadar ekmek yemeli?

Ekmek tüketim miktarı hakkında bilgi veren Dilara Koça, “Günlük beslenmede 100 - 125 gr karbonhidrat tüketilmesini öneriyor. Yani günde en az 4-5 dilim ekmek tüketmek 50 - 60 gr karbonhidrat sağlıyor ancak ekmek ihtiyacı her bireye göre farklılaşıyor. Özellikle sporcular, gençler, ağır işte çalışanlar, aktif yaşamı olanların ihtiyacı daha fazla. Ekmek yerine 2 kaşık pilav ya da makarna, yarım paket düşük kalorili bisküviler de yaklaşık bir dilim ekmek yerine geçiyor” dedi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 463
favori
like
share
mtn88 Tarih: 22.06.2008 17:09
Eline saglık sindy.
AYIŞIĞI Tarih: 22.06.2008 16:12
teşekkürler ellerine sağlık sindy..
~:Emel:~ Tarih: 22.06.2008 15:59
güzel bilgiler
teşekkürler
ehlidost Tarih: 21.04.2008 18:04
teşekkürler.. faydalı bilgi.
SU-PERISI Tarih: 20.04.2008 14:20
Eline saglık sindy.