Diş hekimi Yeşim Saraç, ağız yoluyla birçok hastalığın çocuklara bulaşabildiğini belirterek, bazı bakterilerin kansere bile sebebiyet verdiğini söyledi.
Kansere bile sebep oluyor


Saraç, ağızda ıslatılarak verilen emziğin, çiğnenerek yumuşatılan sakızın ve mamanın sıcaklığına bakılan kaşığın tekrar çocuğa mama yedirilmesinde kullanılmasının çok sakıncalı olduğunu kaydetti. Yetişkinlerin ağzında çocuklarda çeşitli hastalıklara yol açabilecek bakteriler bulunduğunu ifade eden Saraç, "Böyle bir davranış, verem ve hepatit A gibi bazı bulaşıcı hastalıkları, üst solunum yolu enfeksiyonlarını ve daha birçok hastalığı çocuğa taşıyabilir. Yetişkinlerin ağzındaki bakteri sayısıyla çocuğun ağzındaki bakteri sayısı farklıdır. Yetişkinlerde 800 bin bakteri bulunurken, çocuklarda 100 bin dolayındadır." dedi. Saraç, şu uyarılarda bulundu: "Çocukların ağzındaki bakteri sayısını yetişkinlerin ağzındakilerle takviye etmek sağlık açısından büyük risk oluşturuyor. Öyle ki yetişkinlerin ağzındaki bakteriler çocukta kansere bile sebep olabiliyor. Aac diye tanımlanan bakteriler, çocuğun ağzına taşındığı takdirde bakteri sayısını artırarak doğrudan karaciğer kanserine yol açıyor. Bu sebeple yetişkinin ağzına sokulup çıkartılan hiçbir şey çocuğun ağzına sokulmamalıdır."

Basit gibi görünen bu hatanın çok sık yapıldığını ifade eden Saraç, çocukların bu sebeple sık sık hastalanabileceğini dile getirdi. Çocuğun hayatını tehdit edebilecek rahatsızlıkların önüne geçilmesinin ilk şartının çocuğa ağız yoluyla bakteri bulaştırılmasını önlemek olduğunu vurgulayan Saraç, uyarılarına şöyle devam etti: "Annelerin çocuklarına bu konuda çok dikkat etmesi gerekir. Kendisi ve başkasının ağzına değen hiçbir şey çocuğa verilmemelidir. Anne, mamanın tadına bakacaksa bunu başka bir kaşıkla yapabilir. Emziği ağzında ıslatmak yerine suda ıslatabilir. Özellikle sakızın çiğnenerek verilmesi, binlerce bakteriyi çocuğun ağzına taşıyacağından bundan özenle kaçınmalı ve çocuğa yumuşak sakızlardan verilmelidir. Ayrıca kesinlikle başkasının diş fırçasını çocuğun kullanmasına izin verilmemelidir. Bu çok basit tedbirler alınarak çocuk birçok hastalıktan korunabilir."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 594
favori
like
share