Türkiye'yi temsil ediyorlar
Kemal Merkit ve Kutlu Torunlar'dan oluşan Jim Beam Dakar Türk Takımı, 5-20 Ocak 2008 tarihlerinde Lizbon-Dakar arasında gerçekleşmesi planlanan, ancak terörist örgütlerin tehdidi nedeniyle iptal edilen Dakar 2008 yerine ASO tarafından organize edilen Central Europe Rally'de Türkiye'yi temsil ediyor. Central Europe Rallisi, 20-26 Nisan tarihleri arasında Macaristan ve Romanya'da düzenleniyor. Dakar Rallisi'ndeki disiplinlerde motosiklet, otomobil ve kamyon kategorilerinde dünyanın en iyi pilotları Central Europe Rally'de buluşuyor. Central Europe Rallisi'ne 96 motosiklet, 18 ATV, 84 otomobil ve 40 kamyon olmak üzere toplam 238 yarışmacı katılıyor.

Budapeşte'den pazartesi günü start alan ve bugün 3. günü koşulan Central Europe Rallisi, Romanya'da 437 kilometrelik etapla devam ediyor. Karpat dağları eteklerinde gerçekleşen 76 kilometrelik 2 ayrı özel etapta yarışmacılar zorlu arazi şartlarında mücadele ediyorlar. Günün ilk özel etabı yoğun yağmur yağışı altında gerçekleşti. Start alan 95 motosikletçiden 91'i ilk etabı bitirmeyi başardı. Jim Beam Türk takımı sporcuları Kutlu Torunlar (yarış no 37) ve Kemal Merkit (yarış no 38) bu zorlu etabı başarıyla tamamladılar. Romanya sınırları arasında koşulan 76 kilometrelik özel etap sonucunda Kutlu Torunlar 00 45 06'lık derecesiyle 26. sırada, Kemal Merkit ise 00 47 26'lık derecesiyle 46. sırada yer aldı. Günün 2. etabı yine aynı parkur üzerinde ters yörüngede gerçekleşti. Yoğun yağmur yağışı üzerine organizasyon yetkilileri 76 kilometrelik etabı 36 km'ye indirdiler. 2. özel etabı Kutlu Torunlar 00 32 49'luk derecesiyle 40. sırada, Kemal Merkit 00 33 38'lik derecesiyle 54. sırada tamamladı. Jim Beam Türk takımı sporcuları Central Europe Rallisi 3. gününde genel klasmanda Kutlu Torunlar 36. sırada, Kemal Merkit 47. sırada yer aldı.

Takımlar bu akşam Macaristan topraklarında Debrecen'de konaklayacaklar. Central Europe Rallisi'nde 4. gün Debrecen-Veszprem arasında koşulacak. 62 ve 88 kilometrelik iki özel etapta mücadele edecek yarışmacılar toplam 580 kilometre katedecekler. Jim Beam Dakar Türk Takımı ilk defa düzenlenecek bu yarışta Türkiye'yi KTM 450 exc-r motosikletleriyle Maraton (minimum düzeyde modifiye edilmiş motosikletler) sınıfında temsil ediyor. 2007 yılında Dakar Rallisi'nde 450cc Maraton sınıfında ikincilik ve üçüncülük, Mekanik destek almadan yarışan kategorisinde ikincilik ve dördüncülük elde eden Jim Beam Türk Takımı'nın, Central Europe Rally'de hedefi genel klasmanda ilk 15, kendi sınıflarında ise ilk 3'de yer almak.

Central Europe Rally'de motosiklet kategorisinde Marc Coma, Cyril Depres, David Casteu gibi dünyanın ünlü yarışçıları ve KTM, Yamaha gibi takımlar, otomobil kategorisinde Volkswagen, Mitsubishi gibi büyük fabrika takımlarından Carslos Sainz, Peterhansel, Robby Gordon gibi pilotlar da yarışıyor.

20 Nisan Pazar günü Budapeşte'de başlayan ralli, Romanya'ya geçerek Avrupa'nın en büyük göllerinden biri olan Macaristan'daki Balaton Gölü'nde 26 Nisan'da sona erecek. Romanya'daki etaplar son derece farklı ve teknik bir rota üzerinde gerçekleşecek. Toplam 3 bin kilometrelik yarışın yarısına yakın kısmı özel etap olarak geçilecek. Romanya'daki etaplar pilotların daha çok teknik özelliklerini ön plana çıkartırken, rotada büyük vadiler ve dolambaçlı yollar yer alacak. Macaristan'daki etaplar ise daha çok ormanlık arazide gerçekleşirken pilotları stratejik bir parkur bekliyor olacak.

Dakar Rallisi 2008 yılında terör örgütünün tehdidi üzerine iptal edilmesinin ardından 2009 yılında Afrika kıtasını bırakarak Güney Amerika'da gerçekleşecek. Dakar Türk Takımı 2009 Dakar Yarışında da Türkiye'yi temsil edecek.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 602
favori
like
share
waluable Tarih: 25.12.2008 15:00
TŞKR