Siirt’te üretilen, kepek ve saç dökülmelerini önleyen ‘bıttım’ sabunu, piyasada büyük rağbet görüyor.

Siirt merkez ve ilçelerinde yetişen ‘bıttım’ (menengiç) bitkisinden üretilen ve Türkiye’nin her bölgesine gönderilen sabunların, kepek ve saç dökülmesi sorunlarına çözüm olduğu belirtiliyor. Bölgeye gelen yabancı turistlerin de büyük rağbet gösterdiği ve piyasada kilosu 7 YTL ile 10 YTL arasında satılan bıttım sabunu, üreticisinin yüzünü güldürüyor.

Bıttım sabunu üreticileri, satışların her geçen gün arttığını, sabunun tanıtımının çok iyi yapılması gerektiğini ifade etti.

Bıttım sabunu kullandığını ve iyi sonuç aldığını söyleyen esnaf Ahmet Tokgöz, “32 yaşındayım ve yıllardan beri bıttım sabunu kullanıyorum. Önceleri saçlarımda kırılma ve kepek oluşması vardı, ama şimdi sizlerin de gördüğü gibi saçlarım adeta ahenkle dans ediyor. Saçlarımın bakımı ve uzun süre sert köke sahip olmasını bıttım sabununa borçluyum” derken, Siirt’te 10 yıldan beri bıttım sabunu satan Mesut Salkım ise, “Bu sabun, kepek ve saç dökülmelerini büyük oranda önleyerek fayda sağlıyor.

Kelliği, saç kırılmalarını ve yağlanmayı engelleyerek saç dertlerine derman oluyor. Kimi insanlar, binlerce dolar verip saç ekeceğine, gelsin 1 kilo Siirt bıttım sabunu alsın kellikten kurtulsun. Kısa yolun karı; bıttım sabunu” diye konuştu.
Bıttım sabununu şehirdeki eczanelerde ve bakkallarda bulmak mümkün.

Bitkisel BITTIM SABUNU


ÖZELLİKLERİ

- El yapımıdır.
- Saçları besler.
- İnce ve kırılan saçları güçlendirir.
- Saçlara tabii parlaklık ve canlı bir görünüm kazandırır.
- Kuru saçları nemlendirir.
- Saç diplerinde baktari oluşumunu engeller.
- Kepek oluşumunu giderir.
- Kaşıntı ve sedef hastalığına iyi gelir

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1454
favori
like
share
aSiİ giRL Tarih: 11.04.2010 15:14
hmm bu sabun bizde var ama özelliklerini bilmiyordum
paylaşım için teşekkürler canımcım
AYIŞIĞI Tarih: 11.04.2010 15:11

Güneydoğu yöresinde yetişen bir meyvadır. Yöre halkı olarak bu bitkiye BITTIM denilir. Bıttıma türkçe olarak verilen isim Menengiçtir. Bıttım bitkisi Aşılanmamış fıstığa verilen isimdir.Yağından ve yeşil doğal kabuğundan elde edilen karışımla bıttım sabunu yapılmaktadır. Yıllardır yöre halkı bu sabunu kullanmaktadır ve saç dökülmesine çok etkili olduğu tercih edilmektedir. Saç dökülmesi dünya çapında bir çok kişinin şikayetçi olduğu bir durumdur işte bu nedenle insanlar bir çok yöntem kullanarak bu problemi ortadan kaldırmak için çeşitli ilaçlar ve kimyasal saç bakım ürünleri kullanmasına rağmen hala saçtaki problemlerini giderememektedir. Hem cildiniz hemde Saçlarınızı korumak istermisiniz üstelik uygun fiyata bu ürüne sahip olabilirsiniz.
SU-PERISI Tarih: 23.04.2008 13:59
Hiç duymamıştım, saol sindy.