Yeni nesil HDTV LCD ve plazma ekranların daha yeni yeni hayatımıza girdiği şu günlerde yepyeni bir teknoloji ile karşı karşıyayız. Lazer TV...

Eğer tüplü televizyonunuzu değiştirmek istiyorsanız, LCD veya Plazma TV almadan önce biraz daha beklemenizde fayda var. Çünkü televizyon teknolojisinin yeni gözdesi Lazer TV'ler 2008'den itibaren satışa sunulacak.

İnce ekranda yüksek görüntü kalitesi sunan yeni teknolojilerle donatılmış Lazer TV'ler lamba yerine lazer kullanıyor. Kullanılan üç ana renk kırmızı, yeşil ve mavi birer lazer ile gönderilerek ekrandaki görüntü oluşturuluyor. Lazer ışınları kullanıldığından hem renkler oldukça gerçekçi oluyor, hem de her zamankinden ince ekranlar üretilebiliyor.
Bu yeni kuşak televizyonların bir başka özelliği de ekranlarının cam yerine özel sert plastikten üretiliyor olması. Bu sayede Lazer TV'ler Plazma TV'lere göre dörtte bir daha ince ve yarısı ağırlıkta.
Lazer Televizyon'ların Lcd ve Plazma lara göre en büyük artıları:

- Fiyat ve Ağırlık olarak Plazma ve Lcd Tv'lerin yarısı kadar olması.
- % 75 daha az güç tüketmesi.
- Plazma ve Lcd tv lere yakın incelikte olması.
- Plazma ve Lcd televizyonların yaklaşık 2 katı renk kapasitesine sahip olması.
Lazer'lerin göre bir başka artısı da uzun ömürlü olmaları. Bilindiği gibi, projektörlerin lambaları 2 bin ile 4 bin saat arası bir ömre sahip. Bir müddet sonra bu tip ekranlarda görüntü sönükleşiyor ve kaliteden ödün veriyor.

Lazer TV'ler için biçilen ortalama ömür ise 50 bin saat. Plazma TV'lerin bilinen en büyük dezavantajlarından biri çok fazla elektrik enerjisi tüketiyor olmaları. Lazer TV bu anlamda da avantaj sunuyor.
2008 yılı içinde üretilmesi beklenen yeni nesil televizyonun fiyatının LCD TV'lerle eşdeğerde olacağı tahmin ediliyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 541
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 23.04.2008 13:19
Lazer tvler daha ucuz ve elektrik bakımından daha az enerji tüketiyor olması nedeniyle ragbet görür.Eline saglık sindy.