Türkler hızla yükseliyor
Macaristan ve Romanya'da düzenlenen Central Europe Rallisi devam ediyor.

Motosiklet, otomobil ve kamyon kategorilerinde dünyanın en iyi pilotlarının buluştuğu Central Europe Rallisi'nde 96 motosiklet, 18 ATV, 84 otomobil ve 40 kamyon ile toplam 238 yarışmacı katılıyor.

Central Europe Rallisi'nin 4. gününde yarışmacılar Macaristan'da 2 ayrı özel etapta yarıştı. Bugün 580 km ile yarışın en uzun etabı koşuldu.

Debrecen'den çıkan takımlar 213 km'lik bağlantı etabından sonra Dabas'ta ilk gün gerçekleştirilen özel etap parkurunda yarıştı. 62km'lik özel etabı 1. gün geçen yarışmacılar bu bol kumlu, rampalı ve hızlı parkuru tersten geçtiler. 1. özel etabı Kutlu Torunlar büyük bir başarı göstererek 26. sırada tamamladı. Takım arkadaşı Kemal Merkit ise özel etabı 43. sırada bitirdi.

4. günün 1. etabında 86 motor finiş gördü. Central Europe Rallisi'nde ilk gün start alan 96 motosikletten 10'u yarış dışı kaldı.

206 km'lik bağlantı etabı sonrasında yarışmacılar Vespremde'ki askeri bölgede yer alan 88 km'lik 2. özel etapta mücadele ediyor. Burada, bol çamur ve engebeli arazide yarışmacıları hızlı ve farklı bir parkur bekliyor.

Türkiye'yi motosiklet kategorisinde KTM 450 exc-r motosikletleriyle Maraton (minimum düzeyde modifiye edilmiş motosikletler) sınıfında temsil eden Kemal Merkit ve Kutlu Torunlar, AA muhabirine yaptıkları açıklamada, Central Europe Rallisi'nde Dakar'dan çok farklı iklim ve coğrafik şartlarda yarıştıklarını belirterek, şunları söylediler:

''Özellikle yağmur ve kar suları ile dolmuş olan parkurda yarışmak zorlu. Bu yüzden birçok motosikletçi ve araba zor anlar yaşayarak yarış dışı kaldı. Bizler gayet iyi bir şekilde yarışa devam ediyoruz. Özel etap parkurları çok kısa olduğundan hız ön plana çıkıyor. Bol kumlu, çamurlu, rampalı, dar geçitli yollardan gidiyoruz. Şimdilik sıralamadaki yerimiz iyi görünüyor. Yarışın sonuna kadar sıralamada biraz daha üst sıralara çıkmayı hedefliyoruz. Kazasız ve sorunsuz olarak Türk bayrağını finişe ulaştırmak en büyük hedefimiz.''

2007 yılında Dakar Rallisi'nde 450cc Maraton sınıfında 2.ve 3.'lük, mekanik desteksiz kategorisinde de 2.ve 4.lük elde eden Jim Beam Türk Takımı'nın Central Europe Rallisi'ndeki hedefi genel klasmanda ilk 15 kendi sınıflarında ise ilk 3'de yer almak.

20 Nisan Pazar günü Budapeşte'de başlayan ralli, Romanya'ya'dan sonra Avrupa'nın en büyük göllerinden biri olan Macaristan'daki Balaton Gölü'nde 26 Nisan'da sona erecek. Romanya'daki etaplar son derece farklı ve teknik bir rota üzerinde gerçekleşecek. Toplam 3.000 km'lik yarışın yarısına yakın kısmı özel etap olarak geçilecek.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 388
favori
like
share