diş Apsesi belirtileri - diş Apsesi nasıl tedavi edilir - apseli dişin tedavisi - apseli diş çekilirmi
Bazı kişiler diş çürümesini ciddi bir sağlık sorunu olarak görmezler. Ancak, zamanında ve doğru şekilde müdahale edilmediğinde, daha çok sorun yaratan bir hastalığa yol açabilir. Çürüme, bakterinin, dişin özünü enfekte etmesine izin verir. Enfeksiyon köke ve çevre kemiğe yayılır. Bu apse olarak bilinir. Eğer enfeksiyon kemiğe ulaşırsa, diş kaybedilebilir. Enfekte diş kökü ve şişmiş doku ağrıya neden olabilir. Eğer kök ölürse, ağrı yok olacak, ancak yavaş yavaş da bitişik kemiğe zarar verecektir. Enfeksiyonun bir bölümü olarak oluşan irin, çene boyunca bir kanalı aşındırabilir ve diş eti üzerinde bir şişme ya da içi irinle dolu bir deri lezyonuna yol açabilir.

Belirtiler

- Dişte sürekli ya da zonklama şeklinde ağrı;
- Sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyet;
- çiğnerken ağrı;
- Boyunda şişmiş lenf düğümleri
- Ateş ve genel kırıklık.

Teşhis

Eğer dişinizde sürekli ve zonklama tarzında bir ağrı varsa, çiğnerken ağrı duyuyorsanız ya da sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassassanız apseli bir dişiniz olabilir. Hafif ateş, boyunda şişmiş lenf düğümleri olabilir ve genel olarak kendinizi iyi hissetmezsiniz.

Sızlayan dişin yanındaki diş eti üzerinde oluşan şişme bir noktada patlayabilir ve patlarken ağzınızda kötü tat ve koku bırakan yoğun bir sıvı çıkarabilir. Aynı anda, ağrı büyük bir olasılıkla geçecektir. Eğer bu semptomlardan herhangi birini yaşarsanız, derhal diş hekiminize başvurun. Diş hekiminiz dişinizi muayene eder ve ne yapılması gerektiğine karar verir.

Tedavi

Diş hekiminize gitmeden önce, aspirin ya da başka bir ağrı giderici alarak apse ağrısını geçirmeye çalışabilirsiniz. Yalnız, aspirini doğrudan dişinizin ya da çevre dokunun üzerine uygulamayın. Ağzınızı saat başı ılık, tuzlu suyla çalkalamak yatıştırıcı olabilir ancak tedavi edici değildir.

Geçmişte, apseli bir dişe yapılan tek tedavi, dişin çekilmesiydi Belirli koşullar altında diş çekimi yine de uygun olabilir. Ancak, günümüzde diş hekimleri genellikle apseli dişleri iyileştirmektedirler.

İlk adım olarak, diş hekiminiz büyük bir olasılıkla enfeksiyonu gidermek için bir antibiyotik tedavisi uygulayacak. böylece enfeksiyonun vücudunuzun diğer bölümlerine yayılmasını önleyecektir. Rahatlamanız için ayrıca reçeteye ağrı giderici ilaçlar yazabilir.

Dişinizi kurtarmak için diş hekiminiz, o bölgeyi uyuşturabilir ve daha sonra o dişin diş özü yuvasına bir delik açabilir. Bu basıncı azaltacaktır. Diş özü yuvası temizlenir, dezenfekte edilir ve hareket etmeyecek şekilde bir maddeyle doldurulur. Apseli diş temizlendikten sonra eğer şişme devam ediyorsa, diş hekiminiz aktinomikoz adı verilen bir hastalık olup olmadığını anlamak için özel bir kültür yapmayı isteyebilir.

Bir sonraki adımda diş hekimi diş içine geçici bir dolgu koyacaktır. Enfeksiyon temizlendikten sonra (genellikle birkaç hafta içinde), dişinize kalıcı dolgu yapılır.

Diş hekimi büyük bir olasılıkla sizi birkaç ay içinde tekrar görmek isteyecektir. Tekrar gördüğünde ise apsenin bıraktığı boşlukta kemik ve dokunun büyüyüp büyümediğini saptamak için dişin röntgeni çekilecektir. Eğer boşluk sağlıklı görünüyorsa, tedavi biter. Enfeksiyon devam ederse, ek tedaviler gereklidir ve diş hekimi sizi hastalıklı dokunun (zaman zaman kökün ucunu da içeren bir küçük kısım) ortadan kaldırılması için ameliyat edecek olan bir uzmana gönderebilir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 10467
favori
like
share
ercan_7019 Tarih: 12.04.2010 13:51
Diş apsesinden çok çektim 2 kez Dr. gittim antibiyotik ağrı kesici verdi daha güçlü 1000 mg antibiyotikte ben aldım yine geçmediği gibi yüzüm dahada şişti,sabahın 5nde artık ne olurs olsun dedim kürdanı dahada sivritip absenin rastgele bir yerinden deldim oooffffffffffff irin cerehat kan canım acıdı ama defalarca sıkmaya devam ettim en son temiz kan geldi ve rahatladım şükür şimdilik kurtuldum acılarımdan..
Tavsiyem apse yetkin hale geldikten sonra canınızın fazla acımaması için ağrı kesici için ve apse ağrılarından kurtulma için kürdanla diş etine dokunmadan absenin herhangi bir yerinden delin dışardan veya apseye temas ile sıkarak içini boışaltın beyninize kadar giden ağrılardan kurtulun rahat rahat uyuyun..GEÇMİŞ OLSUN...

Bu arada yüzünüzdeki şiş birkaç gün daha inmeyecek,ortalama 1 hafta sonra abse geçmiş (ağryan yada çürük dişin etinde beyazlık)düzelmiş ise hemen Dr gidin gerekeni yaptırın..
Hamaz Tarih: 28.01.2009 01:17
evet ben bile korkuyorum o yüzden denemediğim yollar kalmıyor tabi
AYIŞIĞI Tarih: 27.01.2009 23:38
kabusum benim diş doktorları
Hamaz Tarih: 27.01.2009 22:46
şu 20 lik dişimden çok çektim hala çekiyorum. ama en iyi yöntemi soylim az bişi ağrıyan dişin üstüne hidrolik sürmek yakıyo önerilmiyor tıptada boyle birşey yok ama o anda yapacağınız hiç birşey yoksa en iyi çözüm bu