Iste benim sevdigim sanatci ise bu:1945 yilinda Adana Hürriyet Mahallesi'nde dünyaya geldi. Ünlü tiyatro ve düblaj sanatçisi Ferdi Tayfur hayrani olan baba Cumali ortanca ogluna "Ferdi Tayfur" adini koyar. En büyük istegi Ferdi'nin "iyi bir tahsil" görmesidir. Ancak, babasinin öldürülmesi, Ferdi'nin okul hayatinin yarida kesilmesine neden olur. Okulu birakmak zorunda kalan Ferdi, çiftlikte çalisarak ailesinin geçimine katkida bulunur. Genç Ferdi daha 16 yasindayken "Sarkici olmak hayaliyle" Adana'dan Istanbul'a gelir. O yillarda çocuk sarkicilara pek ragbet bulunmadigindan, kendini ispatlayamayan Ferdi Tayfur, tekrar Adana'ya döner ve çiftlikte traktör soförlügüne devam eder.

Bütün günü Çukurova'da "Pamuk tasimakla" geçen Ferdi Tayfur'un gönlünde alevlenen "Sarkicilik atesi" bir türlü sönmez. "Sarkici ve söhret" olamk ümidiyle için için yanmaktadir soför Ferdi. 1968 yilinda tekrar Istanbul'a gelir ve Seda Plak ile iki plaklik anlasma yapar. Ancak yaptigi iki 45'lik de "Hayal kirikligidir" Ferdi için. Her defasinda karsisina sanssizlik çikmaktadir. Büyük ümitsizlik içinde yeniden Adana'ya döner ve çiftlikteki islerin basina geçer. Aradan üç yil geçtikten sonra yaptigi "Huzurum Kalmadi" adli plak da satilmaz. Ancak "Yilmadim, inatla çalismaya devam ettim. Traktör basinda bile sarki besteliyordum" diyor Ferdi Tayfur. 1973 yilinda Görsev Plak adina yaptigi "Kir Çiçekleri" adli 45'lik, ancak Ferdi'nin geçimini saglamaya yeter. Ama aradigi, istedigi çikisi bir türlü yapamaz. Yalniz, basindan beri yakasini birakmayan "Sanssizlik" bu kez Ferdi'nin pesini birakmisti. Sans ibresi artik Ferdi'den yana dönmekteydi.

Satilan her plak basina 1 lira alan Ferdi Tayfur geçim zorluklari içinde nisanlanir ve kisa bir süre sonra evlenir. 1974 yilinda yaptigi "Bana Gerçekleri Söyle" adli 45'lik ile adini yavas yavas duyurur Ferdi Tayfur. Çocuk yasta yoksullugun bütün acisini benliginde hisseden Ferdi Tayfur, ailesine, kardeslerine ve cezaevinde olan agabeyisine bakmak için daha büyük bir hirsla sarkiciliktaki iddiasini sürdürme savasina girer.

"Bana Gerçekleri Söyle" ile piyasada adini duyuran Ferdi Tayfur, 1975 yilinda Elenor Plak'a transfer olur. Önce "Birak Su Gurbeti", ardindan da "Çesme" adli sarkisi ile adini duyuran genç sarkici zirveye adim adim yaklasir. "Çesme" ile söhret basamaklarini ikiser ikiser tirmanan Ferdi Tayfur'a sinema kapilarida açilir. 1976 yilinda "Çesme" filmini çekerken Necla Nazir ile tanisir ve ona asik olur.

Adini Arabesk müzigin "Dev"leri arasina yazdiran Ferdi Tayfur, gazino neonlarinin bas kösesindeki yerini de kisa zamanda alir. Gazinocular, filmciler ve plak yapimcilari Adana'nin bu bagriyanik sarkicisinin kapisini asindirir. Allah "Yürü ya kulum" demistir. Ferdi de yürümeye devam eder. "Çesme"den sonra yaptigi "Derbeder", "Benim Gibi Sevenler", "Yadeller", "Son Sabah", "Boynu Bükük", "Olmaz Olsun", "Yuvasiz Kuslar", "Batan Günes", "Huzurum Kalmadi", "Günaha Girme", "Kalbimdeki Aci", "Sen de mi Leyla", "Yakti Beni", "Insan Sevince", "Durdurun Dünyayi", "Bir Damla Ates", "Bende Özledim", "Herseyim Sensin", "Utaniyorum", "Çilgin Arzular", "Haram Oldu", "Içimde Bir His Var", "Ya Benimsin Ya Topragin", "Sevgiler Çiçek Gibi", "Affet Allah'im", "Naz Etme-Canina Okuyacagim", "Allah'im Sen Bilirsin", Hosçakal Leyla", "Bizim Sokaklar", "Bana da Söyle", "Emmoglu", "Mor Güller", "Dünya", "Of Daglar" ve "Yoksun-Kör Talih", "Zaman Tuneli", "Klasikler 2", "Zengin Olursam" "Klasikler 3" gibi kaset ve filmleriyle milyonlarin gönlünden ve dilinden düsmeyen ünlü bir sanatçi oldu.

Dillere düsen sarkilarini sinemada ayni isimle filme çeken Ferdi Tayfur, çok sayida film çekti. Sarkicilik, sinema oyunculugunun yanisira, yönetmenlik arzusuyla yanip tutusan Ferdi Tayfur, su filmleri yönetti: "Haram Oldu", "Içimde Bir His Var", "Ya Benimsin Ya Topragin", "Canina Okuyacagim", "Sevgiler Çiçek Gibi" ve "Affet Allah'im".

Yaklasik 50 kaset ve 30'un üzerinde film yapan ünlü sanatçi 9 kez Altin Plak ödülü aldi. 1982 yilinda kendi adina Ferdifon Plakçilik sirketini kuran Ferdi Tayfur'un ilk evliliginden 3 çocugu, yaklasik 25 yildir birlikte oldugu sinema oyuncusu Necla Nazir'dan da bir kizi bulunuyor. 2000 yilinda seker hastaligi sonucu ayak parmaklarini kaybetmekten son anda kurtulan sanatçinin yurtiçi ve disinda milyonlarca hayrani bulunuyor.
Albümleri:

birak su gurbeti
dilek kapisi
durdurun dünyayi
Ferdi Tayfur-5
Ferdi Tayfur/77
sende mi leyla
mapushane
Bir avuç gözyasi
son sabah
Batan günes/1978
sakin düsme
Nisan yagmuru
naz etme/Canina okuyacagim
kurtuldum
haram oldu
içimde bir his var
insan sevince
gitme yarim
hosçakal
bana da söyle
prangalar
Bende özledim
Derbeder
Merak etme sen
Yakti beni


En sevdigim parca


Sevda Yelleri


Susmadan yürekten
Kopan feryadim
Duyurur mu sana
Bilmem bir gün sesimi
Yollara dalarken
Kara gözlerim
Getirir mi rüzgar
Son nefesimi
Basinda yok ise sevda yelleri
Nereden bilirsin çektiklerimi
Yanildim sastim da bir asik oldum
Kiskandi zalim felek sevdiklerimi
Bilseydim bu kadar zor oldugunu
0stemezdim böyle askin mutlulugunu
Ben kendi dünyamda yasar giderim
Senin gibi vefasiza gönül vermezdim
Senin gibi duygusuza hiç kapilmazdim

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3457
favori
like
share
ateş_seyircisi Tarih: 30.01.2011 10:16
ferdi tayfur baska ya babamın sesi birebr aynı baylym walla
nurettinTR Tarih: 25.12.2008 10:54
çookk güzel
tercin Tarih: 24.12.2008 21:44
tesekur
çıglık06 Tarih: 11.12.2008 22:02
alayına ferdiciyiz ferdi tayfurun yeri her zaman ayrıdır...
1256564853 Tarih: 23.11.2008 04:56
abimiz oLuR...
lanet_lee Tarih: 21.11.2008 21:27
TEBRİKLERR..!
keles_27 Tarih: 31.07.2006 19:34
ellerine saglik bi bakalim :20:
ferdi25xx Tarih: 17.07.2006 01:06
baktimda sen gideli yillar olmus
umutlarin daglarin ardinda
hayellerim paramparca
ve ben kirik dökük
ne ellerin deger elime
ne yüzün yüzüme dönük
kimbilir ne haldesin
kimbilir nerelerdesin


FERDI TAYFUR
ferdi25xx Tarih: 17.07.2006 00:45
ferdi tayfuru 14 yasimdan berib dinlerim her bir sarkisi birbirinden güzel onu dinlemek bir ayricaliktir herkez onun gibi sarki söyleyebilse son kaseti bomba gibi demi arkadaslar.....