Uzmanlar, sabahları yataktan zor kalkıp, günü gözlerinizi ovuştura ovuştura kafein takviyesiyle geçirenlerin enerji seviyesini yükseltmeleri gerektiğini belirtiyor.


Yaşam tarzı ve işi kendisini yorup bitkin düşürenlerin beslenme düzenlerinin de bozulabileceğini vurgulayan uzmanlar, "Oysa bu konuda yapabileceğiniz bir şeyler de yok değil. Eğer değişiklikleri hayatınıza uyarlayabilirseniz, enerjinizin geri gelmeye başladığını ve kendinizi daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz. Ancak 6 aydan uzun bir süredir kronik bir yorgunluktan şikayetçiyseniz, o zaman bir doktora görünmeniz doğru olacaktır" tavsiyesinde bulunuyor.


Derlenen bilgilere göre haftayı zinde geçirmek ve daha sağlıklı bir yaşam için günlere göre yapılması gerekenler şunlar:
Pazartesi: Haftaya B vitamini içeren besinler yiyerek başlayın. Nedeni, B vitaminlerinin enerji için gerekli olmasıdır. Ton balığı, somon, kılıçbalığı, tavuk, fasulye, mısır, arpa ve esmer buğday gibi kepekli gıdalar B vitaminleri açısından zengindir. Eğer stresli ve yorgun hissediyorsanız B vitamini takviyesi de işe yarayabilir.


Salı: Enerji seviyesi için bir diğer önemli şey de uykudur. Bu nedenle, akşam yemeğinde, patates, makarna, pilav ya da ekmek gibi besinler tüketin. Bunlar nişasta içerdiğinden vücutta açığa çıkmaları daha yavaş olur ve bu da uyumanıza yardımcı olur. Ayrıca her gün aynı saatte yatıp kalkmaya çalışın. Bu, vücudunuza enerji vererek onu ritme sokar.


Çarşamba: Öğlenleri evden ya da ofisten çıkıp kısa bir yürüyüş yapmak gibi bir alışkanlık geliştirmeye çalışın. Gün ışığı, enerji seviyelerini kontrol eden hormonlar üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Eğer gününüzün çoğunu kapalı mekanlarda geçiriyorsanız, fazla gün ışığı görmüyorsunuz demektir. Bu da kendinizi tükenmiş hissetmenize yol açar.


Perşembe: Akşam 20.00'dan sonra daha az alkol alın. Alkolü parçalayan karaciğer enzimlerinin en etkili olduğu saatler akşamın erken saatleridir. Bu nedenle bu saatlerden sonra içilen alkol kendinizi tembel ve yorgun hissetmenize sebep olabilir.


Cuma: Bisküvi, kek ve tatlı gibi besinlerden uzak durun. Bu ürünlerde bulunan bol miktardaki şeker, kan şekeri seviyenizin birden zıplamasına neden olur. Ancak yükseldiği gibi çabuk da düşer. Pankreasınız da buna karşılık olarak yüksek dozda insülin salgılar. Bu, kendinizi iyice bitkin hissetmenize yol açar.


Cumartesi: Diyetinize daha çok C vitamini, magnezyum, demir ve çinko dahil edin. Çünkü bunlar bol enerji verir. Turunçgiller, biber, patates, brokoli ve kivide bol miktarda C vitamini bulunur. Yumurtanın sarısı çinko açısından zengindir. Tahıllar ve mercimekse bol miktarda demir içerir. Yeşil sebzelerde de magnezyum vardır.


Pazar: Uykuyu fazla kaçırmayın. Araştırmalar, fazla uykunun kendinizi daha yorgun ve uykulu hissettireceğini gösteriyor. Bu nedenle kalkın ve egzersiz yapın. Her ne kadar kanepede pineklemek çok çekici gibi görünse de, kendinizi daha yorgun hissettirmekten başka işe yaramaz. Egzersiz yapmak zor gelecektir ama, sonunda kendinizi ne kadar enerjik ve iyi hissedeceğinizi düşünmeye çalışın.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 675
favori
like
share
hüso Tarih: 30.11.2004 17:35
üstat sagolasın bilgi verdigin için teşekkür
alperen Tarih: 30.11.2004 00:33
bilgiler için teşekkürler arkadaşım...ellerine sağlık...
ferdifon5 Tarih: 29.11.2004 22:55
Tesekkürler arkadasim bilgilerin den dolayi Ama pazar günü de uyuyalim yaw
lazcop Tarih: 29.11.2004 22:48
teskkürler bilgiler icin