arkadaşlar bir sorum daha olacak. bir arkadaşımın başından geçen bir olay.amcasının kızıyla evlenmeyi düşünüyordu fakat daha önceden, bebek iken amcası kızının annesi arkadaşımı birkaç kez emzirdiği için geri vazgeçtiler. özellikle kırsal kesimde bu olaya hiç dikkat etmemişler herkes önüne geleni emzirmiş.bilindiği üzere süt kardeşliği için sütün bir damlasının bile boğaza geçmesi yetiyo.ve evlenmeleri kesinlikle yasak.
bu durum hakkında düşüncelerinizi bekliyorum........

Etiketler:
sessiz çıglık sessiz çıglık
Üyenin Yeni Konuları Cenaze Namazı
Üyenin Populer Konuları Cenaze Namazı
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2468
favori
like
share
Asiyan Tarih: 04.05.2008 21:59
Süt emme çağındaki bir çocuğun bir kadın memesinden süt ammesiyle o kadının çocukları ile süt kardeşliği tahakkuk eder. Bir Damla dahi olsa, sütün azından ve çoğundan kardeşlik hükmü meydana gelir.

Süt hısımlığı miras hakkı doğurmazsa da bir evlenme engeli teşkil eder.

Hanımların zaruret olmadan kendi çocuğundan başkasını emzirmemesi gerekir. Emzirilen çocuk ihtiyaten bir yere kaydedilmelidir.

Kadını kocasının izni olmadan başkasının çocuğunu emzirmesi mekruhtur.

Süt emme çağı İmam-ı Azam'a göre iki buçuk yıl, İmameyn'e göre iki yıldır. Bu müddetten sonra çocuk ne kadar süt emse, artık süt kardeşliği olmaz.

Süt kardeşliği meydana gelince, neseben yakınlık gibi mahremiyet olur. Kendileriyle evlenmek neseben haram olanlar, sütle de haram olur. Bunları şöyle sayabiliriz.

Süt kızkardeşi ile de evlenemez.
Süt anne, baba
Süt nine, dede
Süt çocuklar ve torunlar
Eşin süt annesi ve ninesi
Süt hala ve teyzesi ile de evlenemez
Süt oğlunun karısı
Süt babasının karısı
Bir kadının memesinden süt emen her çocuk
Bir kadının çocuklarından hiç biri, kadının çocularının çocuğu ile de evlenemez, çünkü kardeşinin çocukları ile evlenme durumu ortaya çıkar ki, haramdır.

Yemeğe karıştırılarak verilen süt bu konuya girmez. Ancak su, ilaç veya koyun sütü ile karıştırılıp verilirse ekseriyete bakılır. Yarıdan çokluk hangisinde ise hüküm ona göre verilir.

İki kadının sütü karıştırılıp verilirse kimin sütü fazla ise, onu içen çocuğa süt anne olur.1) En Geniş İslam İlmihali, A.Fikri Yavuz
2) İlmihal, Türkiye Diyanet Vakfı
3) Büyük Kadın İlmihali, Rauf Pehlivan

Yüce İslâm Dîninde evlenme engeli taşıması bakımından doğurmak ile süt vermek arasında hiçbir fark yoktur. Yani bir anne, doğurmadığı bir çocuğa iki yaşından evvel süt vermişse, bu çocuğu kendi doğurduğu öz çocuklarıyla kardeş yapmış olur. Demek oluyor ki, süt kardeşliği soy kardeşliği gibidir. Soy kardeşliğinin evlenme bakımından haram kıldığı her şeyi, süt kardeşliği de haram kılar. Başka bir ifâdeyle, soy kardeşliğinin evlenme engeli getirdiği her bireye, süt kardeşliği de evlenme engeli getirir. Yani soy kardeşliği ile süt kardeşliği arasında evlenme engeli ve kardeşlik bakımından hiçbir fark yoktur. Yani süt anneliği soy anneliği gibidir. Süt kardeşliği de soy kardeşliği gibidir. Yani öz annenin çocuklarına haram olan yakınları kimlerse, onlar süt annelik nedeniyle de haram olurlar. Bu Kurân ve Sünnetle sabittir.

Kurân, kendisiyle evlenilmesi haram kılınan kadınlar arasında, süt anneleri ve süt kız kardeşleride sayar (Nisâ , 23). Peygamber Efendimiz (asm) de, Süt emmek, soy bağının haram kıldığı her şeyi haram kılar buyurmuştur.(Buhârî , 2553)

Bu durumda;

1- Çocuğun, kendisini emziren kadınla evlenmesi haramdır.

2- Çocuğun, kendisini emziren kadının çocuklarıyla evlenmesi haramdır.

3- Çocuğun, kendisini emziren kadının yukarıya doğru aslını ve aşağıya doğru neslini takip eden zincirde kim varsa hepsiyle evlenmesi haramdır. Yani süt annenin annesi, çocuğun süt ninesidir. Süt annenin babası, çocuğun süt dedesidir. Süt annenin torunları, çocuğun süt yeğenleridir. Süt annenin kardeşleri, çocuğun süt teyzesidir veya süt dayısıdır. Süt annenin kocası da, çocuğun süt babasıdır. Süt çocuğun bütün bu zincirdeki bireylerle evlenmesi haramdır.

4- Fakat bütün bu haramlıklar, sadece süt çocuğun kendisiyle sınırlıdır. Süt çocuğun kendi öz kardeşleri için böyle bir sınırlama söz konusu değildir. Süt çocuğun kendi öz kardeşlerinin, bu kişilerle evlenmelerinde bir engel yoktur. Yani annenizin süt kızı, sizlerle (kardeşlerinizle) süt kardeştir; sizlerle ebediyen evlenemez. Fakat bu kızın diğer kardeşleri ile sizin aranızda her hangi bir kardeşlik bağı yoktur. Dolayısıyla bu kızın diğer kardeşleriyle sizin kardeşlerinizden her hangi birisinin evlenmesinde bir sakınca yoktur. Nitekim soy itibariyle de böyledir.

5- Süt annesinin eşi, sütü emen çocuğun süt babasıdır. Öz babası gibidir. Bir kız çocuğunun, süt babasıyla veya süt babasının diğer hanımlardan çocuklarıyla da evlenmesi ebediyen haramdır. Çünkü süt babanın, diğer hanımlardan olan çocukları da kendisiyle süt kardeştir.
C_e_m_r_e Tarih: 03.05.2008 22:11
onemli olan bizim ne dusundugumuz degilki kardesim KUR'AN KERIM de bu konudaki ayetlere bakmak lazim ve bilenlere ama gercekten bilenlere sormak gerekir bence
ALLAH yardimcilari olsun