Mayıs ayının ikinci Pazar günü

Mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü'dür. Anneler Günü evrensel bir gündür. Dünyada milyonlarca ana bugün çocukları tarafından sevgi ve saygı ile anılır.

Anneler Günü ülkemizde 1955 yılından bu yana kutlanıyor. Türk Kadınlar Birliği ülkemizde her yıl çocukları için büyük fedakarlığa katla*nan annelerden birini yılın annesi seçer. Yılın annesinin kişiliğinde tüm annelere iyi dilekler sunulur.

Amerika'nın Filedelfiya eyaletinde 9 Mayıs 1966 günü Jarvis isimli bir kızın annesi öldü. Annesini çok seven Jarvis'in üzüntüsü aylarca sürdü. Hayatla kimsesi kalmayan Jarvis ölüm olayına bir türlü alışamadı. Yaşama küstü. Canlılığını, yaşama sevincini yitirdi. Yemedi, içmedi bir ara ölmeyi bile düşündü. Jarvis'in bu durumunu yakından izleyen komşusu Jarvis'le arkadaş oldu. Bir gün yaşlı komşu söyleşi sırasında Jarvis'e «İnsanlar doğar, yaşar, ölür. Bu bir doğa kanunudur.» dedi. Bu iki cümle, Jarvis'i çok etkile*di. Ölümün de doğmak, yaşamak gibi bir doğa olayı olduğunu düşündü. Ancak bu doğruyu bulmak Jarvis'in annesine olan sevgisini azaltmadı. Aradan geçen süre içinde ölüm sözcüğünün soğukluğu gitti. Yerine anne sevgisinin sıcaklığı geldi. Artık Jarvis annesini gözyaşları ile değil severek. anmaya başladı. Acıları azaldı. İçinde arı, duru bir sevgi oluştu.

Aradan bir yıl geçti. Bu süre içinde Jarvis, hemen her gün annesinin mezarına çiçekler götürdü. Jarvis'in annesinin ölüm yıldönümünde bütün arkadaşları eve geldi. O gün Jarvis arkadaşlarına :

Geçen bir yıl içinde çektiğim acılar bana şunu öğretti «Dünyada anne sevgisinin yerini dolduracak hiçbir sevgi yoktur. Yılın bir gününü annelere ayıralım. O günü annelerimizle ilgili anılarla dolduralım. Böylece annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim.» dedi.

Arkadaşları Jarvis'in önerisini çok beğendiler. Birlikte hemen kentin Belediye Başkanına gittiler. Başkan onları dinledi. Öneriyi içtenlikle benimsedi. Daha sonra bu öneri gazetelere, yazarlara anlatıldı. Jarvis ve arkadaşlarının çalışmaları kısa sürede sonuç verdi. Amerika Birleşik Devletleri Kongresi mayıs ayının ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.

Anneler günü ilk kez 1908 yılında kutlandı. Daha sonra bütün uygar ülkelerde kutlanmaya başlandı.

Her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü gazetelerde annelerle ilgili yazılar, anılar, şiirler yayınlanır. Radyo ve televizyonda ana sevgisini konu eden konuşmalar yapılır. Türk Kadınlar Birliği'nin şubesi olan illerde yılın anneleri seçilir. Okullarımızda ayrıca Anneler Günü nedeniyle toplantılar düzenlenir. Bu toplantılarda okunan şiirler, söylenen türküler, şarkılar, annelere armağan edilir. Filimler gösterilir. Sergiler düzenlenir.

Anneler Gününde annelerimize bir demet kır çiçeği armağan ederek, bir güzel sözcükle yanaklarından öperek onları çok mutlu edebiliriz...


Alıntı...Ömrümüzde bizi belki de karşılıksız seven tek varlık olan tüm annelerimizin “Anneler Günü”nü kutluyorum. ...
:):4: :4: :4:

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1452
favori
like
share
HayaletGirl Tarih: 10.06.2008 18:02
Geleneksel olarak, yetişkin bir kadın kendi çocuğunun annesi olarak tanımlanır. Ama bu tanım kişiden kişiye değişebilir. Annesini tanımayan veya annesi tarafından terkedilmiş bir çocuk, kendisini yetiştireni annesi olarak kabul edebilir. Anne ve baba boşandıktan sonra babanın yeni eşini anne olarak kabul edebilir. Bunun gibi değişik durumlarda her birey kendi görüşleri yönünde insanları anne olarak kabul edebilir.


Geleneksel ailede baba para kazanma, anne ise ev işleri ve çocukların bakımı sorumluluklarını üstlenirdi. Günümüzde de bu tür aileler varolsa da, artık geleneksel rollere bağlı kalmayan ebeveynler de vardır. Kadınların da iş hayatında etkin olmaya başlaması ve ekonomik özgürlüklerini kazanmaları sonucu baba ve annenin sorumlulukları paylaşılmaya başlanmıştır.

. Ancak babanın kararlarında pasif olarak etki edebilir. Anne babaya göre çocuklarla daha samimi bir ilişki geliştirir. Anne ve baba arasındaki kavgalarda çocuklar genellikle annelerini haklı görme eğilimindedirler.

Modern ailelerde ise anne iş hayatı nedeniyle çocukları ile geleneksel ailede olduğu kadar fazla ilgilenemeyebilir. Bazı muhafazakar insanlar, kadının çocuk sahibi olduktan sonra iş hayatını bırakması gerektiğini savunurlar.
okkan_okkan Tarih: 13.05.2008 13:30
anneler gunuz kutlu olsun
BoardBeLasi Tarih: 13.05.2008 13:08
Butun Annelerin Anneler Gunu Kutlu Olsun
eskitoprak Tarih: 12.05.2008 16:07
zaten signaturumde anlatmistim annelerin degerini
eSm[e]rim Tarih: 12.05.2008 14:07
Butun Annelerin Anneler Gunu Kutlu Olsun
BaL Böcüğü Tarih: 12.05.2008 09:14
tüm annelerin anneler günü kutlu olsun
Sırdaş Tarih: 11.05.2008 20:52
Bütün Anne'Lerin Bu Özel Günleri Kutlu Olsun Der ; Evlatları ile Birlikte Sağlıklı ve Huzurlu Günler Geçirmesini Temenni Ederim...
refik Tarih: 11.05.2008 18:34
_boncuk_ Tarih: 11.05.2008 18:31
Ömrümüzde bizi belki de karşılıksız seven tek varlık olan tüm annelerimizin “Anneler Günü”nü kutluyorum. ...