AKP hakkındaki kapatma davasının ardından yerel seçimlerin öne çekilip çekilmeyeceği tartışma konusu olurken, hükümet, başta büyükşehirler olmak üzere, belediyelerin gelirlerini yüzde 30 artırmaya yönelik, kamuoyunda Deli Dumrul yasası olarak bilinen düzenlemenin yasalaşması için start verdi.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu, büyükşehirlerde yaşayanlar için mevcut vergileri katmerlendirirken, vatandaşa katılım payı ve harç adıyla yeni yükümlülükler getiren İl Özel İdareleri ve Belediye Gelirleri Kanunu tasarısını bu haftaki gündemine aldı.

Vatan Gazetesi'nden Şebnem Hoşgör'ün haberine göre, 2006da TBMM ye sunulan ancak yarattığı büyük infial nedeniyle kadük bırakılan tasarı, bu dönem hükümet tarafından yenilenerek yeniden TBMM ye sunulmuştu. Plan Bütçe Komisyonunca alt komisyona gönderilmesi beklenen düzenleme şöyle:

* Vergiyi belediye alacak: Belediyeler, emlak, ilan-reklam, eğlence, elektrik ve gaz tüketimi, konaklama ve çevre temizlik olmak üzere 6 ayrı konuda vatandaşdan doğrudan vergi almaya yetkili kılınacak.

* Katılım payları: Vatandaşa asıl darbeyi, katılım payı ve harç adı altında getirilen yükümlülükler vuracak. Belediyeler hizmetleri karşılığında vatandaştan, geçici kullanım harcı, inşaat harcı, yapı kullanma izni ve cins değişikliği harcı ile işyeri açma izni harcı adı altında 4 çeşit harç ve çeşitli katılım payları alacak.

* Emlak vergisi: Ayrı yasa ile düzenlenen emlak vergisi, bina, arsa ve arazi vergilerini kapsayacak şekilde bu yasa kapsamına alındı. Arsa vergisi oranı binde 5, arazi vergisi oranı binde 2, bina vergisi oranı ise konutlar için binde 1,5 diğer binalar için de binde 3 olarak düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi Kanunununun uygulandığı yerlerde oran yüzde 100 artırımlı olarak uygulanacak. Bakanlar Kurulu vergi oranlarını iki katına kadar artırmada yetkili olacak.

* Nasıl belirlenecek: Arsa, arazi ve binaların vergi değeri, Vergi Usul Kanununun asgari ölçüde birim değer tepsitine ilişkin hükümlerine göre, takdir komisyonları tarafından, arsalar için bulunduğu yerin özelliklerine göre (köy, mahalle, ticari alan, turistik bölge olması gibi), araziler için toprağın özelliklerine (sulu, kıraç) olmasına göre binalar için de Maliye Bakanlığı ve Bayındırlık İskan Bakanlığı tarafından ortak tespit ve ilan edilen bina metrakere inşaat birim maaliyetlerine göre hesaplanacak.

Vatandaş evinin önüne park ettiği aracına ücret ödeyecek

- Daha önce işgal harcı adı altında alınan harç Geçici kullanım harcı olarak yeniden düzenlendi. Belediye meclislerince belirlenecek yerlere taşıt park eden, geçici kullanım harcı ödeyecek. Buna göre, belediye meclisi kararı ile ücrete bağlanmış ise, vatandaş evinin önüne park ettiği aracı için de geçici kullanım harcı ödeyecek. Geçici kullanım harcı saat başına 2 YTL olacak. Günlük kullanım harcı ise 7 YTL olacak. Park süresinin 3 saati aşması halinde günlük kullanım harcı ödenecek.

- Durak taksilerine yıllık harç: Taksi duraklarındaki taksicilerden araç başına yıllık 30 YTL geçici kullanım harcı alınacak.

- Şehit ailelerine vergi muafiyeti: Şehitlerin dul ve yetimleri ile gaziler de, Türkiye sınırları içinde sahip oldukları brüt 150 metrekareyi geçmeyen konutları için emlak vergisi ödemeyecekler.

- Doğalgaz vergisi: Sadece elektrik ve hava gazı için alınan Elektrik ve Gaz Tüketim Vergisi kapsamına, doğalgaz ve likit petrol gazı da alınacak. İmalat ve üretim tesisleri sahipleri yüzde 1 oranında vergi öderken, konut ve işyerleri ise yüzde 5 oranında vergi ödeyecek.

- İnşaat harcı: İlaveler dahil her türlü inşaat, inşaat harcına tabii olacak. Konutların kullanış tarzının değiştirilmesi halinde de bu değişiklikler tadilat sayılarak ek harç alınacak. Ayrıca yeraltı ve yer üstü döşenecek boru ve kabloların her bir metrekaresi başına 2 YTL harç ücreti alınacak.

Tek konutu olan emekliler artık emlak vergisi ödeyecek

Tasarı ile Bakanlar Kurulunun tek meskeni olan emekliler ile şehitlerin dul ve yetimlerine ve gazilere ait konutların vergi oranlarını sıfıra kadar indirme yetkisi kaldırıldı. Bakanlar Kurulu bu yetkisine dayanarak tek konutu bulunan emeklileri emlak vergisinden muaf tutmuştu. Tasarı ile emlak vergisi muafiyetinde hiçbir geliri olmama şartı öngörüldüğünden, bundan böyle emekliler tek konuta sahip olsalar dahi bunun için emlak vergisi ödemek zorunda kalacaklar.

Emeklilere uygulanan muafiyet kaldırılırken, 18 yaşından büyük olmak şartıyla hiçbir geliri olmayanlara sahibi oldukları tek konut için muafiyet uygulanacak.
Kahvehaneler ve kafeler eğlence vergisi ödeyecek

Bilet, jeton, marka ve manyetik kartla girilen, hipodrom, sinema, konser salonları, lunaparklar, sirk gösterileri, araba yarışları, spor müsabakaları, bar, pavyon, gazino, gece klubü, taverna, diskotek, kabareler, internet salonları, her türlü makine ile oyun oynanan yerler, kahvehane, kıraathane ve kafeler eğlence vergisine tabi olacak. Köy kahveleri, kıraathaneleri ise vergiden muaf tutulacak.

Vergi bedeli, bilet, jeton, marka ve manyetik kartla girilen yerlerde giriş bedelinin yüzde 10 olarak uygulanacak. Bar, pavyon, gazino, gece klubü, taverna, diskotek ve kaberelere gibi eğlence yerlerinden günlük 80 YTL, internet kafe ve her türlü makine ile oyun oynanan yerlerden günlük 5 YTL, kahvehane, kıraathane ve kafe gibi eğlence yerlerinden de günlük 4 YTL eğlence vergisi alınacak.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1502
favori
like
share
ChE Tarih: 13.05.2008 17:29
[QUOTE=Sari Menekse;2645061]amin

kurnaz :10:
Sari Menekse Tarih: 13.05.2008 14:34
[QUOTE=ChE;2643603]..allah hükümetimizin yoklugunu vermesin,,,

amin
YaSaM aTeSi Tarih: 13.05.2008 01:38
ak parti şuan zor durumda ne yapacağını şaşırdı durun izleyeceğiz göreceğiz ) kötünün iyisinden daha fazlasını beklemiyordum şahsen ve insanların da neyle nasıl sömürüldüğü de ortadaydı.. her neyse
mihmandar Tarih: 13.05.2008 01:17
çankaya şişmanı işçi düşmanı sloganları atılmıştı bir zamanlar.

bunlarda emekli düşmanı mı oldu ne?

che, desene benim gibi emekliler yandı, zaten board ta başka emekli de yok.
ChE Tarih: 12.05.2008 21:19
[QUOTE=MaRaBoGLu61;2643716]Hükümeti yikamiyacan ChE

haklısın..

ama kimsenin kabul etmek istemediği yanlışlarınıda bir bir saymaya devam edeceğim bu hükümetin :78:
MaRaBoGLu61 Tarih: 12.05.2008 21:02
Hükümeti yikamiyacan ChE
ChE Tarih: 12.05.2008 20:52
sanırım sizin orda işsizler maaşta alıyor güzel miktarda :20:

bu arada domatesin kilosu kışın 3 ytl yi geçiyor şu andada yaz mevsimi olmasına ragmen 2 ytl yi buluyor,
ben hatırlarım bu hükümet gelmeden önce 3 kilosunu 50 kuruşa aldıgımı
Nerqish Tarih: 12.05.2008 20:51
[COLOR="SlateGray"]yok yuksekte che giderlerde cok yuksek malesef issizlikten aliyosan gene isin kul burda ayni tas ayni hamam calisirsanda kolay kolay is yok artik :20:
mesela tr de sdomatesin kilosu 3 euro degildir demi bizde oyle sayiyla aliyoruz:85:
ChE Tarih: 12.05.2008 20:38
sanırım sizin orda asgari ücret 435 YTL değildir diye düşünüyorum :20: