13 Temmuz 1942’de Chicago, Illinois, Amerika’da dünyaya geldi. Radyo oyuncusu Dorothy Nidelman ve aynı zamanda oyuncu da olan reklam ajansı yöneticisi Christopher Ford’un oğludur.Illinois’teki Maine East High School’dan 1960’ta mezun oldu.
1964’te Los Angeles, California’ya taşındı. Burda Columbia Pictures’ın “Yeni Yetenekler” isimli programında oynadığı küçük roller vardı.
Harrison Ford, Hollywood'un en şanslı ve başarılı oyuncularından birisi. Chicago doğumlu aktör, herhangi bir sinema eğitimi görmedi, çok çalıştı, birçok filmde yan rollerde gözüktükten sonra, 70'lerde ve 80'lerde Hollywood'un en büyük prodüksiyonlarında başrolde oynadı. "Star Wars", "Indiana Jones" gibi 70 ve 80'lerin en çok para getiren serileri sayesinde büyük kitlelere ulaştı.
1973 yılında Francis Ford Copolla'nın "American Graffiti"sinde küçük bir rol üstlendi.. Bir yıl sonra, yine Copolla'nın "Conversation"ında göründü..1977 yılındaki "Star Wars" mucizesine kadar birçok küçük rolde gözüktükten sonra, sonunda büyük çıkışını yapabildi. Serinin1980'deki ikinci bölümüne kadar Copolla'nın "Apocalypse Now"unda, ve birkaç filmde daha oynadı. "Return Of The Jedi" de yine başroldeydi, ve ünü giderek artıyordu. Bir yıl sonra Spielberg'in "Indiana Jones" serisinin ilk filmi olan "Indiana Jones And The Temple Of Doom"unda oynadı, ve Hollywood'un en büyük oyuncularından biri olacağının sinyallerini verdi. 1982'de Riddley Scott'un başyapıtı "Blade Runner"da android avıcısı bir gelecek çağ polisini oynadı. Daha sonra, Mike Nichols, Roman Polanski, Peter Weir gibi büyük yönetmenlerin filmlerinde ("Working Girl","Frantic","Witness") hep başrol oynadı. 90'lı yıllarda "Patriot Games", "The Fugutive", ve "Clear And Present Danger" gibi en "sıkı" Hollywood aksiyonlarında başrol oynadı. Billiy Wilder'ın ölümsüz "Sabrina"sının yeniden çevriminde, ve Pollack'ın en kötü filmi, "The Devil's Own"da Hollywood ölçütlerinde "başarısızlığa" uğradı...
Harrison Ford, geçtiğimiz günlerde Empire dergisi tarafından "Gelmiş Geçmiş En İyi 100 Film Yıldızı" listesinde birinci seçildi. Ford, kuşkusuz Amerikan seyircisinin en "güvendiği" aktörlerin başında geliyor. Çünkü gerek oynadığı roller, gerekse görünümüyle seyircinin bütünleşebildiği, ve "tarafını tuttuğu" karakterlere büründü. Ve bu, Amerikan izleyicisinin birçok "yıldız"a yaptığı gibi kısa süreli olmadı, yıllardır sürüyor.
Ford'un sadece kendisi değil, karısı da sinemayla içiçe. "E.T" gibi dev bir filmin (yön. Steven Spielberg) senaryosunu yazan Melissa Ford, aynı zamanda Martin Scorsese'nin son filmi "Kundun"un hikayesine de katkıda bulundu.Disney ve Çin hükümetinin yaşadığı kavgalar sonucunda Harrison Ford ve karısının Tibet'e girişi yasaklandı...
90’lı yıllarda aktör sırasıyla :

Presumed Innocent (1990),
Regarding Henry (1991),
Patriot Games (1992),
The Fugitive (1993),
Clear and Present Danger (1994),
Sabrina (1995),
The Devil's Own (1997),
Air Force One (1997),
Six Days Seven Nights (1998),
Random Hearts (1999)
filmlerinde başrol oynadı.
2001 yılında aktör Guinness Book of Records’ta yaşayan en zengin aktör olarak yer aldı. Bugüne kadar oynadığı filmler toplam 3 milyar dolarlık gişe hasılatı getirdi.Eylül 2006'da, Ford'un rol aldığı filmlerin gişe hasılatı ABD'de yaklaşık olarak 3.1 milyar $, dünya çapında ise 6 milyar $ civarındadır. Bu rakamlar Harrison Ford'u, Tom Hanks'in ardından tüm zamanların en fazla gişe yapan 2. aktörü konumuna getirmiştir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 635
favori
like
share