Soru: Keman ve bombeli göğüslü gitarlarda ses deliği ''f''şeklinde, düz göğüslü gitarlarda ses deliği yuvarlaktır. Bu şekilde olmaları bir yapım geleneği midir? Ses delikleri için optimum bir şekil varmıdır?

Yanıt: Ses deliklerinin şekillerine karar verirken göz önünde bulundurulması gereken en önemli konu sazın şekli, büyüklüğü ve pozisyonudur. Örneğin yuvarlak ses delikli gitar, ''f" ses delikli gitardan çok farklıdır, hatta ayrı bir sazdır. Gitarlarda en temel sorun, tellerin üzerindeki gerilim nedeniyle sazı eğip bükmesidir. Düz göğüslü gitarlarda (özellikle İspanyol, klasik, flamenko veya halk müziği gitarları) ses deliği genellikle yuvarlaktır. Bu gitarlar hafiftir, telleri bağırsak veya naylondan yapılmıştır. Gitar gövdesinin eğilip bükülmemesi için ses deliğinin içine destek sağlayan elemanlar yerleştirilmiştir. Bu gitarlarda yuvarlak ses deliği, en iyi tını ve en dolgun sesin elde edilmesi için en uygun yapısal çözümü sunar. Düz göğüslü gitarlar çoğunlukla ünlü 19.Yüzyıl gitar yapımcısı Antonio de Torres Jurado'nun tasarımlarından esinlenerek üretilir. Ancak bu gitarın bir alternatifi vardır. Ovation gitar'da ortada tek bir yuvarlak yerine kenarlarda, boyna yakın bir bölgede 11 adet küçük delik vardır. Bu delikler, gitarda akustik mikrofon bulunması durumunda geri yansımayı önler.

''f'' ses delikli bombeli göğüslü gitarların tonal kalitesi ve tınısı düz göğüslü gitarlardan çok farklıdır. Telleri :-):-):-):-)l olan bu gitarlar eskiden yalnızca ritim enstrümanı olarak kullanılıyordu. ''f'' şekilli ses delikleri gitarın gövde dayanıklılığını korur, her türlü esnemeye karşı destek sağlar. Bu özellikler elektro gitar akustik gitarın yerini alınca değişti. Elektro gitarlarda, ses deliği yerine elektronik mekrofon bulunur. Elektro gitarın gövdesi, vibrasyonun sesi bozmaması için çok sağlam ve sert olmalıdır. Elektro gitarlarda bu nedenle ses deliğinin varoluş nedeni ortadan kalkmıştır. Caz müziği yapanlar genellikle yarı akustik gitarları tercih eder. Bunlarda hem mikrofon hem de ''f'' deliği bulunur. Bu gitarlar akustik olarak çalınabildiği gibi amplifikatöre de bağlanarak çalınabilir. Ne var ki genel trend, deliksiz gitar üretimi doğrultusundadır. Kemanlarda merkezi bir yuvarlak delik bulunmaz, çünkü çalan kişi tüm yükü köprüye bindirdiği için yuvarlak bir delik gövdenin sağlamlığını olumsuz yönde etkiler. ''f'' ses deliği ve iç destekler sayesinde gövde sağlam ve sert bir yapı kazanır. ''f'' şeklinin niçin tercih edildiği sorusuna gelince; bu şeklin, herhangi bir akustik kaygıdan çok, yalnızca fortissimo'nun müzik karakterine bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 566
favori
like
share
COCO Tarih: 14.05.2008 23:01
Teskkürler yaban gülüm.