Tarihin Derinliklerinde Ok ve Yay
Ok ve yayı elinize aldığınız an, zaman içinde neredeyse 20 bin yıl öncesine uzanan bir yolculuğa çıkıyorsunuz demektir. Ok ve yay, ilkel insan topluluklarının hayatta kalma mücadelesinde önemli bir rol üstlenmekteydi. Bazı araştırmacılar yayın ilk kez 15.000 yıl önce Afrika’da kullanıldığını düşünmektedirler. Bu süreyi 50.000 yıla kadar çıkaran yazarlar varsa da, genel kabul gören düşünce bunun çok abartılı olduğudur.

İslam geleneğine göre ok ve yay Cebrail tarafından Hz. Adem'e, ekinlerini kargalara karşı koruyabilmesi için getirilmiştir. Ancak bilimsel veriler, "İlk İnsan"ın daha ilkel silahlar kullanmış olduğunu ispatlamaktadır.

Yayın ilk kez nerede ve ne zaman kullanıldığını belirlemek güçtür, çünkü yayın ana malzemesi ağaçtır ve zamanın aşındırıcı etkisine karşı koyamamaktadır. Mağara duvarlarındaki resimler ipucu vermekten öteye geçmemektedir. Çünkü bu resimlerde arkası tüylerle donatılmış görülen okların, atlatl adı verilen bir tür mızrak fırlatıcısına ait dartlar olması olasılığı yüksektir. Avrupa’da arkeolojik buluntu olarak kayda geçmiş en eski yaylar 1930’da Almanya’nın kuzeyinde bulunmuş olan Stellmoor kalıntıları ve Danimarka’daki Holmegaards kalıntılarıdır. Bu iki buluntu, sırasıyla 10.000 ve 8.000 yıl öncesine tarihlenmektedir. Holmegaards’da bulunan tipte yaylar başka arkeolojik buluntularda da ele geçmiş, en genç kalıntılar 4.800 yıl öncesine tarihlendirilmiştir. Her iki yay da Taş Devri’ne ait silahlardır.

Zaman içinde yay, önemli bir savaş aracı haline gelmiştir. Ateşli silahlar yayın tahtını sarsana kadar av için de etkili ve aranan silah olma özelliğini korumuştur.

Forumda okculuk ile ilgili arama yapabileceginiz diger konu basliklari: okçuluk,okculuk,okçuluk federasyonu,okçuluk malzemeleri,okculuk federasyonu,okculuk oyunlari,okculuk oyunu,okçuluk ankara,okçuluk istanbul,okçuluk izmir,okçuluk kurslari,okçuluk kursu,okçuluk nedir,okçuluk oyun,okçuluk resimleri,okçuluk spor,okçuluk sporu,okçuluk tarihi,okçuluk türkiye,ankara okculuk,istanbul okculuk,izmir okculuk,okculuk com,okculuk kursu,okculuk malzemeleri,okculuk nedir,okculuk oyun,okculuk oyunlari,okculuk sporu,okçuluk bursa,okçuluk kurallari,okçuluk kurs,okçuluk malzeme,okçuluk malzemesi,okçuluk satis,okçuluk sampiyonasi,tunc okculuk,tunç okculuk,türk okçuluk,www okculuk,www okculuk com,kayseri okculuk,kocaeli okculuk,okculuk fedarasyonu,okculuk org,okçuluk federasyon,osmanli okçuluk,türkiye okculuk federasyonu,www okculuk org,türkiye okculuk

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 11917
favori
like
share
ERAY.E Tarih: 10.01.2012 17:17
GÜZEL OLMUŞ
maidenur Tarih: 09.01.2010 18:33
çok hoşuma qiden bir yazı oldu saol
atet Tarih: 24.12.2009 19:37
güzel olmuş çok tşkrlr
atet Tarih: 24.12.2009 19:36
çok süper olmuş:72::10::5:
simge16 Tarih: 06.09.2009 15:18
slm ben istanbul pendikten yeni üye oldum. 1968 doğumluyum okçuluk sporu ile uğraşmak istiyorum. yaş sınırlaması varmı merak ediyorum. birde spor klübüne üye olabilmek için nereye başvuru yapmam gerekiyor. beni bilgilendirirseniz sevinirim.
yekr Tarih: 21.04.2009 16:26
tşk