[COLOR="deepskyblue"]Tıbbın son mucizeleri


AIDS, kanser, Alzheimer ya da uyuşturucu bağımlılığı... Yaşadığımız yüzyılda insanların hayatını en çok etkileyen hastalıklardan birkaçı. Bütün bu hastalıklar çoğumuzun uykularını kaçırıyor, bizleri korkular içinde bırakıyor Bilim adamlarının özellikle son yıllarda tıp alanında gerçekleştirdikleri araştırmalar sonucu elde ettiği sonuçlar bize ölümcül hastalıkların da tedavi edilebileceğini ve sağlıklı bir yaşamı müjdeliyor. İşte ömrümüzü uzatan ilaçlardan bazıları:

[COLOR="deepskyblue"]LÖSEMİ

İsviçre'de Novartis firması tarafından geliştirilen yeni bir ilaç kan kanserinin bir türü olan kronik myeloid lösemiye karşı etkili bulundu. Glivec adı verilen ilaç kanserli hücredeki proteinleri öldürürken kan hücrelerini koruyor. Halen deneyleri devam eden ilacın yan etkileri bulunmadığı ve kanserli tümörler için de kullanılabileceği belirtiliyor. İlaç 2002'de ABD'de satışa çıkacak.

[COLOR="deepskyblue"]ROMATİZMA

Dünyada milyonlarca insanı etkileyen romatizma ve eklem hastalıkları tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri artık kabus olmayacak. Araştırmacılar gastrit, ülser, hemoroit gibi rahatsızlıklara neden olan romatizma ilaçları yerine Coxib bünyesinde yine eskisi kadar etkili ancak mide için toksik yanı olmayan iki ilaç üretti: Vioxx ve Celebrex. Uzmanlar diş ya da diz ameliyatlarında kullanmak için de ağrı kesici özelliği olan toksik etkisi bulunmayan ilaçlar üzerinde çalışıyor.

[COLOR="deepskyblue"]İKTİDARSIZLIK

Viagra ile başlayan 'iktidarsızlığa son' arayışı birçok firmanın farklı farklı çalışmalarıyla devam ediyor. Fransa'da satışta olan 'Ixense' bunlardan biri. Diğerleri ise 2002 yılında piyasaya çıkacak olan Bayer'in ilacı 'Vardenafil', Eli-Lilly firmasının ilacı 'Cialis' ve Abbott firmasının ilacı 'Uprima'.

[COLOR="deepskyblue"]ALZHEİMER

Dünyada 12 milyon insanı etkileyen Alzheimer hastalığı için araştırmacılar fareler üzerinde denenen bir aşıdan umutlu olduklarını belirtiyor. Uzmanlar aşının, hastalığın ilerlemesinde anahtar rol oynayan özel bir proteine karşı antikor oluşumunu sağladığını kaydediyor. Araştırmacılar ilacın insanlar üzerinde yapılmasına hazırlanıldığını söylüyor.

[COLOR="deepskyblue"]DERİ KANSERİ

Klinik denemeleri devam eden bir aşının olumlu sonuçlar verdiğini bildiren araştırmacılar insanlar üzerinde de başarı elde edilebilirse deri kanseri tedavisinin mümkün olacağını belirtiyor. Uzmanlar kansere neden olan 12 kadar tümöre karşı aşının denendiğini ve iki yıl içinde sonuç alacaklarını kaydediyor.

[COLOR="deepskyblue"]AIDS

Yaklaşık 40 milyon kişinin AIDS hastası olduğu ve her gün 15 kişinin mikrop kaptığı belirtiliyor. Hastalık hakkında şimdiye kadar bir çok deney yapıldığı kaydedilirken Amerikan Merck grubu tarafından yürütülen çalışmada DNA bazlı bir aşının insanlarda denendiği belirtiliyor. Aşı ile bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi hedefleniyor.

[COLOR="deepskyblue"]SİGARA BAĞIMLILIĞI

İsviçreli bilim adamlarının yürüttüğü araştırmalarda nikotine karşı bir aşı üzerinde çalışılıyor. Aşının, nikotin kanda dolaşmaya başladığı an organizmanın antikor üreterek nikotinin beyne ulaşmasını engellediği belirtiliyor. Böylece sigara alışkanlığı da zamanla yok olacak.

UYUŞTURUCU İÇİN

ABD'de Yale Üniversitesi'nde sürdürülen bir çalışmada kokain bağımlılarına karşı etkili olabilecek bir aşı üretiliyor. Aşının deneylerinin hala sürdüğü kaydedilirken, belli dönemlerde kişinin aşıyı yeniletmesi gerektiğine dikkat çekiliyor. Fransa'da ise eroin ve alkol bağımlılığına karşı da deneyler devam ediyor.Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 607
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 18.05.2008 15:52
Yararlı paylaşımların için saol cihanasran.