Fikri Sönmez (1938, Ordu - 4 Mayıs 1985), Ordu'nun Fatsa ilçesinin belediye başkanlarından. Fatsa'da Sosyalist ve ayrılıkçı bir yönetim kurduğu gerekçesiyle askeri operasyon ile görevinden alınmıştır.

1938 yılında Ordu'nun Kabakbağ köyünde doğar. Ailesinin ihtiyacı üzerine ilkokuldan sonra bir terzinin yanında çırak olarak çalışmaya başlar.

Fikri sönmez 60'lı yılların ortalarında TİP'e üye olur ve aktif olarak görev alır. Dev-Genç saflarında 6.Filo'ya karşı düzenlenen gösterilere katılır. 1970 ortalarında sol içinde ortaya çıkan yeni saflaşmalarda Mahir Çayan'ın görüşlerine katılarak THKP-C saflarında yer alır. 1971-1972 yıllarında Mahir Çayan ve arkadaşlarının Maltepe Askeri Cezaevi'nden kaçışlarından sonra, Karadeniz Bölgesi'ne geçmelerinde ve bu bölgedeki ilişkilerinde ve eylemlerinde yardımcı olduğu gerekçesiyle THKP-C Davasınin diğer sanıkları ile beraber 2 yıl kadar tutuklu olarak yargılanır ancak tahliye olur. Giresun, Ordu, Samsun bölgelerinde aktif olarak devrimci gruplarla çalışır.


Belediye Başkanlığı

Fikri Sönmez 1979 yılında Fatsa ilçesi bağımsız belediye başkan adayı olur ve seçilir. Seçildikten sonra Fatsa'yı özelliklerine göre 11 bölgeye ayırarak üyeleri halkın katıldığı seçimlerle belirlenen halk komitelerini oluşturur. İki ayda bir yapılan halk toplantıları ile de halkın belediye yönetimine katkıda bulunmasına çalışılır. Bu komitelerin üyeleri bu toplantılarda belediye çalışmalarını denetliyor gerekirse komite üyelerini görevlerinden alıyorlardı.

Komitelerde belediye faaliyetlerinden başka içki, kumar sorunları, kadının evde gördügu şiddet gibi diğer konular da ele alınmaya başlanmıştı. Bu komitelerin gerçekleştirdiği önemli çalışmalardan biri "Çamura Son" kampanyası idi. Kampanyanın ardından bir de "Fatsa Halk Şenliği" düzenlenir. Bir çok aydın ve sanatçı ilçeye davet edilir. İlçe kısa bir süre içinde Sosyalist Sol'un simgesi olurken sağcı basın organları ve politikacılar tarafından da eleştirilere hedef olur.

11 Temmuz 1980'de ilçeye askeri operasyon düzenlenir. Operasyondan önce Fatsa AP, CHP ve MSP İlçe Başkanlarının yaptıkları "Fatsa'da komünist işgal yoktur. Fatsa'da ateş ile barut yok, böylesine huzurlu bir yerde olay çıkartmayı istemek niye?" açıklamaları operasyonu durduramaz. 11 Temmuz günü gözaltına alınan Fikri Sönmez 4 Mayıs 1985 günü cezaevinde yaşamını yitirir. Daha sonra, bir sosyalist yerel yönetim deneyimi olarak görülen bu dönem yerli yabancı bir çok araştırmaya da konu olur.


Fikri Sönmez hakkında bazı söylemler

* “Bırakırsak bin Fatsa çıkar, Fatsa’nın hakkından gelmeye mecburuz, o işi bitireceğiz” -Süleyman Demirel.

* “Çorum'u bırakın Fatsa’ya bakın” Çorum’da bir çok kişinin ölümü ile sonuçlanan olaylar sonrası Süleyman Demirel'in basına yaptığı bir açıklama.

* "Biz gelmeseydik Fatsa'dakiler gelecekti." -Kenan Evren (12 Eylül sonrası)

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 662
favori
like
share