Hıdır Arslan 1958 - 1984 Devrimci, Devrimci Yol üyesi. Hıdır Arslan 1958 yılında Tunceli'nin Hozat ilçesinde doğar. Derslerindeki başarıları nedeni ile lise eğitimi için ailesi tarafından Ankara'ya, abisinin yanına gönderilir. Lise yıllarında Lise-Der'de faaliyet göstermeye başladı. Bu yıllarda tutuklanarak 7 ay cezaevinde kalır. 1980'de İzmir'de yakalanarak Buca Cezaevi'ne gönderilir. 4 yıl süren yargılamalardan sonra 25 Ekim 1984'de Burdur Cezaevi'nde idam edilir.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1178
favori
like
share
ozgurluk_5643 Tarih: 27.03.2009 01:39


Kazım Aslan
Aydın
Sultan

CAN ABİM;
(...)
Yaşamak bir türküyse bunu bu türküyü en güzel biçimiyle söylemeye çalıştım. Zafer şarkısının söylendiği günler de gelecek. Kısa da olsa onurlu yaşamanın yolunu seçtiğim için mutlu gidiyorum. Iyi güzel şeyler uğruna yaşanıyorsa her şey katlanılamayacak şey yoktur. Ölüm bile basitleşiyor. Anlamlıysa ölüm yaşamak kadar güzeldir.
(...)
İyiden güzelden yana olun. Budur istediğim.
Tüm dostlara dost yüreklilere sevgimin sıcaklığını iletin. Utançsız onurlu gidişimi. Üzülmek acımak hiç kimseden beklemediğim şeydir.
Bana yapılacak en büyük kötülük bu olur. İnsan onurla yaşamasını bilir, bilmeli. Güç de olsa...
Benim üzerimde büyük emekleriniz var. Ödenemeyecek kadar büyük. Senin ve ötekilerin. Siz, emeğin tüm temsilcilerine, dünyadaki tüm emekçi, onurlu, güçlü insanlara layık olabilmenin yolunu seçtim. Yapabileceğim her şeyi yapmamış olsam da bu görevi yapacak yeni insanlar topraktan fışkırıyor. Yüreğimin tüm sevgisiyle, tüm onurlu güçlerimle seni, sizi hepinizi kucaklar doyasıya öperim.
Güçlü olun. Başı dik olun.
O güzel günlerde tekrar yanınızda olacağım.
Amcanız, kardeşiniz,dostunuz
Kardeşin Hıdır

Hıdır sehpaya çıkmadan önce gözlerinin bağlanmasına karşı çıktı ve bağlatmadı. Sehpaya çıktığında bir slogan daha attı.
Karşısındakiler pür dikkat onu izliyorlardı.

Ve ipi boğazına geçirdikten sonra sehpaya bir tekme attı. Öylece kaldı ipte.
Yüzü duruşu değişmedi.
Ipte kalışı uzadı ve vücudu
Sarktı... Sarktı... Sarktı...
...
25.10.1984 Burdur Sabah