İZCİLIGE HOS GELDINIZ !

İzcinin El KİTABI; İZCİLİK egitiminin önemli bir bölümünde sana yardimci olmak ve temel İZCİLİK bilgilerini vermek amaciyla hazirlanmistir. İZCİLİK çok genis faaliyetleri içerdiginden bazi uzmanliklar ve beceriler için ayri uzmanlik kitaplari kullanabilirsin..

I-TEMEL BILGILER

İZCİLİK NEDIR?

İZCİLİK, gönüllü, uluslararasi, üniformali, çesitli yas gruplarindaki gençlerin zihinsel, fiziksel, ruhsal, sosyal, duygusal ve karakter gelisimine katkida bulunan bir gençlik faaliyetidir.
İZCİLİK, milliyet, irk, din ve dil ayrimi olmaksizin herkese açik, gönüllü, politik olmayan egitimsel bir gençlik hareketidir.
İZCİLİK, çocuk ve gençleri mevcut özellikleri ile bir bütün olarak ele alan, ruh ve beden sagliklarini gelistiren, onlarin bos zamanlarini bir program çerçevesinde degerlendirilmesini saglayan bir egitim aracidir. Bu özellikleri ile İZCİLİK, ögretim olmaktan çok uygulamali bilgi ve beceri kazandiran egitim karakterinde bir faaliyetidir. Bu nedenle de İZCİLİK tüm dünyada okul disi bir faaliyet olarak degerlendirilmis ve okul disi İzcilik organizasyonlari kurulmustur.

İZCİLİK, çocuk ve gencin grup içinde ve bizzat tabiatin kucaginda egitilmesiyle karakter, beceri, saglik, mukavemet, cesaret vs. konularda daha iyi ve daha çabuk egitilebilecekleri fikrinden dogmustur.
Kisinin egitimi, bedenen ve fikren oldugu kadar ahlaken de büyük önem tasir. Bu nedenle de İZCİLİK ahlak egitiminde aktif bir metod olarak kabul edilir. İZCİLİK iyi yurttas yetistirmeyi amaçladigindan Milli, iyi insan yetistirmeyi amaçladigindan ise evrensel bir olaydir.

İZCİLİK VE SEN

Bu tanimlardan sonra; bir İzci olarak sen okul disinda İzcilikten, İzci olmaktan, yürüyüse çikmaktan, en iyi arkadaslarinla birlikte kamp yapmaktan, yüzmekten, dalmaktan, balta kullanmaktan, dogada iz takip etmekten, kamp Ateşinin alevlerini seyredip gelecegini düsünmekten çok hoslanacaksin.
Ormanda sessizce yürümeyi, görünmeden hayvanlari izlemeyi, kuslarin ötüslerini taklit ederek onlari çagirmayi ögrenecek ve bütün bunlari eglenceli bulacaksin. Arazide yolunu harita ve pusula yardimi ile bulmak, aciktigin zaman kendi yemegini yapabilmek, yildizlarin altinda veda, bir çadirda uyumak sana zevk verecek. İzcilikte doga ile basbasa ve uyum içinde yasayabilen bir insan haline geleceksin.
Bununla beraber, İZCİLİK açik havada eglenmekten, yürüyüslere çikmaktan ve kampçiliktan çok daha fazla bir anlam tasir. İZCİLİK bir yasam biçimidir. İZCİLİK sorumluluk sahibi bir insan olarak yetismek, baskalarina yardimci olmayi ögrenmektir. İzci Andi ve Türesi sana iyi bir vatandas, iyi bir insan olabilmen için rehberlik edecek. And ve Türe sana, İzciden beklenenleri anlatir, görevlerini belirtir. İzci parolasi "DAIMA HAZIR"dir. İzciligin slogani "HER GÜN EN AZ BIR IYILIK" yapmaktir. Parola ve slogan ikisi birlikte senin yardim etme arzunu ve yetenegini gösterir.
Bir İzci olarak yasamak seni güçlendirecek ve kendine güvenini artiracak. İzcilikte ilerlerken sana yardimci olacak, İZCİLİK becerilerini ögrenmenin yani sira liderlik becerilerini de gelistireceksin. İZCİLİK seni hayatinin gelecek asamalarina hazirlayarak, hem bedenen ve de fikren çagdas bir insan olmani saglayacaktir.
Haydi katil bize, katil İZCİLİK Hareketine. Obanda ve ünitende yasaminin en güzel günlerinden bazilarini geçireceksin. İZCİLİK, tüm İzciler için bir yasam biçimi çogu, İzci için ise ayni zamanda en sevdikleri spordur. Aslinda İZCİLİK, kamp yapma, yürüyüs, yüzme, oryantasyon ve daha pek çok spor dalinin bir araya gelmesidir .
İZCİLİK egitimin sirasinda farkli etkinlik ve beceriler için farkli isaretler kazanacak ve bunlari gururla üniformanda tasiyacaksin.
"Her sey İZCİLİK için ve her sey İzciligin içinde"dir.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 425
favori
like
share