- Kaç yildir benim yanimdasin?
- 20 yildir efendim
- Bu zaman süresince benden ne ögrendin?
- Hiçbir seyle degismeyecegim yedi gerçek ögrendim.
- Ömrüm seninle geçtigi halde topu topu 7 gerçek mi ögrendin?
- Evet.
- Söyle bakalim öyleyse neler ögrendin?

- Baktim ki herkes bir seyi dost ediniyor, ona gönül verip baglaniyor. Ancak, bunlarin hemen hepsi insani yari yolda birakiyor. Ben ise, beni hiç birakmayacak, ölümden sonra bile benimle gelecek seyleri aradim. Ve dost olarak iyilikleri seçtim kendime. Ki, onlar sonsuz bir yükselme yolculuguna çikmis insanoglunun hiç tükenmeyecek azigi ve en gerçek dostlaridir.

- Çok güzel, ikincisi ne bakalim?
- Baktim ki, insanlarin bir çogu geçici dünya degerlerine dört elle sarilmis onlari koruyor, kasalarda sakliyor, kaybolmamasi için her çareye basvuruyor. Kimi zenginligine, kimi güzelligine, kimi ününe tutunmus simsiki, onlari elden çikarmamak için
çirpinip duruyor. Oysa ben varligimi ve bütün isteklerimi O"na satip, gönlümü yalniz O"nun sevgisine açtim.

- Devam et!
- Insanlarin üstün olmak için birbirleriyle yaristiklarini gördüm. Ancak bir çogu üstünlügü yanlis yerlerde ariyor ve birbirinin üstüne basarak yükselmek istiyordu. Bunun üzerine üstünlügü geçici dünya degerlerinde degil, akil ve ahlâkça yükselmekte, kötülüklerin her çesidinden el etek çekip, iyiliklere vasita olmakta aradim.

- Güzel.
- Yine baktim ki, insanlar sabahtan aksama birbirleriyle ugrasiyor, bos yere hayati zehir ediyorlar kendilerine. Bütün bunlarin
benlik, bencillik ve çekememezlikten ileri geldigini gördüm. Ve gönlümü bu kirlerden aritarak, herkesle dost olup, huzur ve güven içinde yasamanin yolunu buldum.

- Sonra?
- Nedense herkes hatasinin sebebini hep dista ariyor ve baskalarini suçlamak yoluna sapiyordu. Böylece suçlarinin örtüsü altina saklaniyordu. Oysa insanin basina ne geliyorsa kendi yüzünden ve kendi eliyle geliyordu. Bunu bilip yalniz kendimle cenge girerek, nefsimin iradesine uymamaya ve vesvese verenin agina düsmemeye çalistim.

- Dogru. . .
- Baktim ki insanlar su bir lokma ekmek ve dünya geçimi için helal haram demeden, her türlü hakki çignemekten çekinmiyorlar. Hem baskalarinin hakkini alip onlari yoksul birakmakla, hem de bu haksizligin azabini agir bir yük gibi vicdanlarinda tasimakla iki kere kötülük etmis oluyorlar. Oysa dogru yasanildiginda ve hakça bölüsüldügünde dünya nimetleri insanlara yeter de artardi bile.

- Ve yedinci?
- Yedinci olarak sunu gördüm ki, insanlar bir seye dayanmak ve güvenmek ihtiyacindadirlar. Kimi zenginligine, kimi güzelligine. . .
Bunlarin hepsi de bir süre sonra yikilacak egreti desteklerdir. Ben ise yalniz O"na siginip yalniz O"ndan yardim diledim.
Ve bunun karsiligi sonsuz bir güven oldu.

- Seni tebrik ederim evladim. Ben de yillar yili bütün din kitaplarini inceledim.
Hepsinin bu yedi gerçek etrafinda döndügünü tespit ettim .

''153''

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 843
favori
like
share
Serdar1453 Tarih: 18.02.2005 08:59
saol kardeş elerine saglık
alperen Tarih: 04.01.2005 16:52
@ hüso

hüso Tarih: 04.01.2005 08:40
üstat sagoalsın ellerine sağlık güzel amam insan ların nasol olacagını bilemiyorsun insanlar aynı böyledir degişken örnek veririsek ( :2: :20: :5: :6: :16: :17: :21: :10: :12: :19: :18: :9
cagriozel Tarih: 04.01.2005 08:28
eline sağlık alperen :razi:
Wish Tarih: 30.12.2004 14:44
:razi:...Allah kimseyi dogru yoldan saptirmasin
YusufEmre Tarih: 29.12.2004 22:30
Bencede tek cümleyle :helal: :razi:
AZRAIL Tarih: 29.12.2004 02:42
cok dogru yazdiklariniz. cogumuz bu yazdiklarinizdan birsey ogrenebiliriz. kendi adimada konusuyorum. mutlaka vardir bir hatamiz, hatasiz kul olmaz ama hatalarimizi tekrarlamayipta duzeltmeye bakalim. allah senden razi olsun.
Türk Tarih: 22.12.2004 18:14
Birgün bir bilge'ye nasıl bu kadar iyi, erdem ve doğruyu görebildiğini sorduklarında bilge derki;
İyi ve güzeli kötü ve kötülükten öğrendim.!
mollycan Tarih: 07.12.2004 16:58
baska ne denirki :razi: