Trabzon'un Maçka ilçesine bağlı Çatak köyü


Trabzon pilot yetiştirecek
21 Mayıs 2008

Trabzon'un Maçka ilçesine bağlı Çatak köyündeki Çatak İlköğretim Okulunda yaptırılan tam donanımlı bilişim teknolojileri sınıfı, törenle hizmete açıldı.
Uçak firması Boeing tarafından Trabzon'un Maçka ilçesine bağlı Çatak köyündeki Çatak İlköğretim Okulunda yaptırılan tam donanımlı bilişim teknolojileri sınıfı, törenle hizmete açıldı.

Törende konuşan Boeing Türkiye Başkanı Greg Pepin, Türkiye'de sosyal sorumluluk projelerine 1999'da yaşanan depremlerden sonra başladıklarını belirterek, ''depremlerden sonraki en büyük ihtiyacın okul ve eğitim alanında olduğuna karar verdik. Bugüne kadar da pek çok okul ve hastanede proje gerçekleştirdik'' dedi.

Türkiye'nin farklı bölgelere sahip, çok güzel bir ülke olduğunu ifade eden Pepin, ''biz her bölgeye bakıyoruz, ihtiyaçlarını anlamaya çalışıyoruz. Bazı bölgelerin okul, bazı bölgelerin sağlık alanında ihtiyaçları oluyor. Bizim yapmaya çalıştığımız, elimizdeki kaynağı tüm bölgelere dağıtabilmek ve onların ihtiyaçları doğrultusunda faydalanmalarını sağlayabilmek'' diye konuştu.

Boeing'in büyük bir firma olarak dünyanın çeşitli yerlerinde faaliyet gösterdiğini dile getiren Pepin, şöyle devam etti:
''Dolayısıyla biz, sadece merkezimiz olan Amerika'da değil, dünyanın diğer ülkelerinde de içinde bulunduğumuz topluma, yaşadığımız ülkelere katkıda bulunmayı arzu ediyor ve bu amaçla faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Ben ve ailem, Boeing çalışanları olarak, burada çalışıyor ve yaşıyoruz. Bu topluma bir şeyler vermek üzere sorumluluk hissediyoruz. En büyük teşekkürü, çocukların yüzünde gördüğüm gülümsemeden alıyorum. Türkiye'nin geleceği olan çocuklara böyle bir katkıda bulunmaktan çok mutluyuz. Buradaki çocuklar aynı zamanda geleceğin pilotları, mühendisleri olacak, belki de Boeing'de birlikte çalışacağız.''

Pepin, Türkiye'de ticari alanda ve savunmayla ilgili faaliyetlerde bulunduklarını vurgulayarak, ''THY ile çalışıyoruz ama bunların yanı sıra Sun Ekspres, Pegasus gibi firmalarla da ticari ilişkimiz var. Bu hava yolu firmalarıyla çalışmaktan dolayı çok gurur duyuyoruz. Onlarla teknolojiyi paylaşmaktan, bakımlarıyla ilgili katkıda bulunmaktan mutluyuz'' dedi.

TÜRK ORDUSUYLA PROJELERİMİZ VAR'

Türk ordusuyla da projeleri olduğunu anlatan Pepin, şunları kaydetti:
''İleri jenerasyon teknolojisine sahip olan Barış Kartalı adlı projemiz var. Bu bir radar uçağı. Bununla birlikte yine Türk ordusu için ağır taşıyıcı helikopterler konusunda işbirliğimiz var. Ayrıca insan, yiyecek taşımacılığında kullanılacak helikopter projemiz var. Endüstri ortaklarımız da var Türkiye'de. Biz onlara teknoloji transferinde bulunuyoruz, onlar da Boeing için çeşitli parçalar üretiyorlar. Yüksek bir teknolojiye, standarda ve kaliteye sahip endüstri ortaklarımızla çalışıyor olmaktan çok mutluyuz.''
Maçka kaymakamı Ali Murat Kayhan da, iletişim çağında yaşandığını belirterek, ''bu çağda dünya büyük bir köy haline geldi. Her yer çok yakınlaştı. Artık insanlar, bir köyde nasıl herkes birbirini rahatlıkla tanıyabiliyorsa, teknoloji sayesinde çok yakınlaştılar. Okulumuza açılan sınıf da bu amaca hizmet edecektir'' diye konuştu.

Çatak İlköğretim Okulu Müdürü Mustafa Akbulut ise, 1963 yılında kurulan okullarında 12 öğretmenin 213 öğrenciye eğitim verdiğini belirterek, ''okulumuza, çok ihtiyaç duyduğumuz bilişim sınıfını açan Boeing firmasına ve yetkililerine teşekkür ediyoruz. Sınıfımızda 21 bilgisayar, projeksiyon cihazı, masa, sandalye gibi tüm donanım mevcuttur'' dedi.

Konuşmaların ardından Kaymakam Kayhan, Pepin'e teşekkür plaketi verdi. Pepin de Kayhan'a kalem armağan etti.

Daha sonra okulun ikinci katında oluşturulan bilişim teknolojileri sınıfının açılışı gerçekleştirildi.Kaynak:

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 659
favori
like
share