[COLOR=#d81b50]SPA & THALASSOTHERAPY NEDİR ?
Son zamanlarda ne çok duyar olduk değil mi ??? SPA .Eminim,anlamını bilmeyen çoğu kişi de “ne gizemli ,şifreli bir şey bu!!! Güzellikle ilgili ama ne ??” hislerini uyandırmıştır.
Çoğu nihai tüketici SPA kavramı ile 5 Yıldızlı otellerde tanıştı.Ancak günümüzde aynı konseptler akıllı ve yenilikçi işletmeciler tarafından İstanbul,İzmir,Antalya ve Ankara başta olmak üzere şehirlerde de kurulmaya başladı.
SPA Latince kökenli Salus Per Aquam ( su ile gelen-sudan gelen sağlık) kelimelerinin baş harflerinin alınması ile oluşmuştur. Sektörümüzde ise” su ile gelen sağlık ve güzellik konseptini” anlatır.
Hepimizin dikkatini çektiği gibi, müşterilerimiz, yani nihai tüketiciler artık çok bilinçlendi. Tek düze ve her yerde uygulatabileceği bakımları , servisleri artık tercih etmiyor. Cilt yada vücut bakımı için gideceği merkezlerin ortamı ve konsepti onların tercihini etkiliyor.
5 yıldızlı otellerin sağlık ve güzellik ünitelerinde beğenisine ve hizmetine sunulan mekanı, servisi tatilden döndükten sonra da devam ettirmek istiyor.
Turizm sektöründe büyümeye devam etmek isteyen oteller, var olan işletme sistemlerine taze kan getirmek zorundadır.Aynı zamanda turizm ülkemizin en çok gelir getiren kaynaklarından biridir.
Doğru politikalar uygulayıp doğru yatırımlar yapan işletmeler ülkemiz için çok önemlidir.Turizm sektöründe yarının rekabetine hazırlanmak isteyenler gözlerini MODA TURİZM yatırımlarına çevirdiler.Artık insanlar tatillerinde SUN-SEA-SAND (güneş-deniz-kum) üçlüsünün dışında değişik tatil seçenekleri de arıyor.Yoğun iş temposundan ve hızlı yaşam koşullarından sıkılan insanlar tatillerinde SAĞLIKLARI için de bir şeyler yapmak istiyor.
Türkiye 2000 yılının başından itibaren sağlığa yönelik olarak THALASSOTHERAPY VE SPA KONSEPTLERİNİN de sunulduğu otel yatırımlarına ağırlık vermeye başladı.


Thalassotherapy nedir ???
Thalasso :eski yunanca da Deniz ve deniz ürünleri ve Therapy: terapi-tedavi anlamındadır.Yani deniz suyu ve deniz etkenleri ile tedavi anlamındadır.Doktor kontrolü altında önleme veya tedavi etme amacı taşıyan ,deniz suyunun etkilerinden faydalanmaktır.
● deniz iklimi
●deniz suyu
●deniz çamurları
●yosunlar
●kum ve denizden çıkan diğer maddelerin kullanımı ile sağlanmaktadır.
“ MER ET SANTE” Federation Internatıonale de Thalassotherapie, Fransa da merkezi bulunan Dünya da ki tek Thalassotherapy federasyonudur.
Federasyon , bu merkezlerin kalitesini değerlendirerek bir sertifika vermektedir.Merkez kurulduktan sonra bu federasyona üye olur,federasyonun kriterlerine uyan kaliteye sahip ise QUALICERT isimli bir kalite sertifikası alır.Bundan sonra o merkezin ismi Dünyada yayınlanan Thalassotherapi bültenlerinde ve internette yer alır.


Thalassotehapy Merkezi olabilmenin şartları;
- Denize yakın olmak
- Deniz suyunu merkezde kullanılmak üzere getirmek.( özel bir boru sistemi ile )
- Kişisel bakımlarda doğal deniz suyu kullanmak
- Deniz suyunu 48 saatten fazla bekletmeden kullanmak
- 50 dereceden fazla ısıtmamak
- Deniz suyuna hiçbir fiziko-kimyasal işlem uygulamamak( Klor,brom,UV,ozon)
- Deniz suyunu tekrar tekrar kullanmamak .( bir sefere mahsus kullanmak)
- Bakım havuzlarında ,her 24 saatte toplam suyun % 20 si kadar, devir daim sistemi ile taze su ilave etmek
- Daimi doktor kontrolünde olmak
- Yeterli sayıda yetkili ve bilgili bakım personeli bulundurmak
- Thalassotherapy bakımlarının yapılabilmesi için ve merkezin maksimum kapasitesine yetecek gerekli teknik ekipmanı bulundurmak
- Merkezin minimum, aynı anda 8 farklı bakım yapabilecek kapasitede olması gerekmektedir.
- Asgari bulunması gerekenler , en az 2 değişik çeşit hidromasaj küveti,su altı duş,jet duş,aquagym havuzu,algoterapi odaları,buhar odası,aerosol odası.
Kürlerden en iyi şekilde faydalanabilmek için kür süresi en az 6 günlük olmalıdır.Ve senede en az 2 defa ( yaz ve kış) tekrarlanmalıdır.
Şimdi SPA kavramından bahsederken nereden çıktı bu thalassotherapy diyeceksiniz.
Pek çok merkez ve pek çok otel deniz kenarında bulunma lüksüne ve şansına sahip değil ne yazık ki...
Peki........ Söz gelimi Ankara’da böyle bir merkez kurmak isteyen yatırımcı ne yapacak?? Akdeniz’den yada Ege’den deniz suyu çekmek için kilometrelerce borumu döşetecek. ??
Yada.......... Deniz kenarına olup da thalassotherapi konsepti için bütçesi olmayan işletmeler ne yapacak .Böyle bir hizmeti müşterilerine sunmaktan mahrum mu kalacak.

Tabii ki HAYIR !!!
İşte bu aşamada SPA kavramı devreye giriyor. SPA ünitesi yaratmak için Deniz suyuna ihtiyacımız yok ki! Su olması bizim için yeterli .Yukarıda bahsedilen aynı konsepti biz normal şehir suyu kullanarak yapacağız... : )) Yani SPA yaratacağız.


SPA MERKEZİ NASIL KURULUR ???
SPA Merkezlerinin bildik güzellik salonlarından farkı,su ile bakımlarını pekiştirmesidir. Yani merkezde hidroterapi,balneo terapi,afüzyon duş,Watermass cihazı ve hatta jet duş bulundurarak bu ekipmanları uyguladığı kürlere yaymasıdır.
Su ( H20) ;
Arındırıcıdır. Kirden ve negatiften.Bizler su ile teması anne karnından itibaren çok severiz. Çünkü su yumuşacık okşar ve bizi rahatlatır. Artık nihai tüketiciler güzellik merkezlerinden ruhlarını okşayacak bakımlar ve hizmetler bekliyor.
Bu yüzden SPA MERKEZLERİ şu sıralar İN !!!
SPA merkezi olmanın baş şartı tabii ki ve illaki 5 yıldızlı otelin bünyesinde olmak değil.Talepler çoğaldığından Şehir SPA’ları da çoğalmaya başladı.
SPA Merkezi için geniş ve ferah bir mekana sahip olmak birinci ve vazgeçilmez şart.
Kolay ulaşılabilir ve mümkün ise şehir gürültüsünden uzak bir yer olması ise tercih sebebi.Ancak ses yalıtımı iyi yapılmış bir merkez ise tabii ki şehrin göbeğin de de olabilir.Park sorunu olmaması kaydıyla J
Ferah bir danışma bölümü bulunmalıdır.Bu bölümde eksiksiz bilgi verebilecek tam yetkili kişiler görev yapmalıdır.
SPA Merkezinde bulunması gerekli minimumda ki kabinler ;
- Morfolojik vücut analizi yada cilt analizi yapılacak ön konsültasyon odası
- 1 Hidroterapi küvetli kabin - 1 Watermass cihazlı kabin - 1 Termal battaniyeli Algo terapi kabini - 2-3 değişik masajların uygulanacağı kabinler( Sıcak taş masajı,thai masajı,refleksoloji) - 1 cilt bakım kabini - Mümkün ise 1 afüzyon duş - 1 Vücut bakım cihazlı kabin Bu kabinlerin sayıları ve işlevleri çoğaltılıp yoğunlaştırılabilir.

SPA MERKEZİ İÇİN GEREKİ PERSONEL:
Merkezde bir doktorun görev yapması her zaman için güven uyandırır .Şart mı dır? Hayır. Çok iyi eğitimli estetisyenler,masör,masözler,konuya hakim ,merkezdeki işlemleri birebir kendi üzerinde denemiş ,danışmada görevli halkla ilişkiler yetkilileri,özenli ve kaliteli temizlik ve servis elemanları bulunmalıdır.
Merkezin kapasitesine personel sayısı 5 kişi ve üzerinde olabilir.

Thalassotherapy, SPA, yosun tedavisi, yosun maskesi, deniz tedavisi, deniz suyu tedavisi talassoterapi


kaynak:juventa.com.tr

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 633
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 22.05.2008 10:23
Spa merkezlerinde hem vücudu, hem de ruhsal rahatlatmayı sağlıyor. Masaj yağı içeriğindeki citrus aromaları sayesinde kan dolaşımını hızlandırıp, vücuda zindelik kazandırırken, salt body peelingle de cildi ölü deriden arındırıyor. Bunun ardından toz halindeki deniz yosununu su ile kıvamlaştırarak kişinin komple vücuduna sürülmesi sağlanıyor. Stretch filmlerle bandajlayarak dermolife cihazına kişi yatırıldıktan sonra titreşim usulüyle kan dolaşımının hızlandırılması ve cihazın püskürttüğü aroma buharı ile de vücudun toksinlerden arındırılması sağlanıyor. Cihazda bulunan farklı renk yansımaları, renk terapisi de yaparak kişinin ruhsal yönden dinlenmesine ve rahatlamasına olanak veriyor.