Trabzon'dan Ukrayna'ya ziyaret
22 Mayıs 2008 / 11:43
Ukrayna'ya Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürü Sayın Ali Boğa başkanlığında bir ziyaret gerçekleştirildi.
Komşu ve Çevre Ülkeler ile Ticari ve Ekonomik İlişkileri Geliştirme Stratejisi çerçevesinde ticari ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi ve kaliteli ve rekabet üstünlüğüne sahip ürünlerin tanıtımının yapılması amacıyla Ukrayna'ya Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürü Sayın Ali Boğa başkanlığında bir ziyaret gerçekleştirildi.

Ziyaretle ilgili bir açıklama yapan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, 13-16 Mayıs 2008 tarihleri arasında Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinasyonu ve Genel Sekreterlikleri'nin organizasyonuyla Ukrayna'nın Odesa bölgesine yönelik olarak 20 ihracatçı firma temsilcisinin katılımıyla “İnşaat Malzemeleri Sektörel Ticaret Heyet Programı” gezisine katıldıklarını söyledi.

Sektörel Ticari Heyete Dış Ticaret Müsteşarlığı'ndan Daire Başkanı Derviş Öztürk ve Uzman Yardımcısı Ayhan Bozkurt'un yanı sıra DKİB Yönetim Kurulu üyelerinden Mehmet Özer ve Halit Nalkıran, Genel Sekreter İdris Çevik, Şube Müdürü Cenk Ayhan ve Raportör Yardımcısı Selen Akman'ın katıldığını kaydeden Gürdoğan “Genel olarak yapılan gözlemlerde, şehrin tarihi mimarisini koruyarak yapılanma yönünde bir tercihte bulunulduğu görülmüştür. Yoğun olarak devam eden restorasyon çalışmaları ve 2012'de düzenlenecek Avrupa Futbol Şampiyonası'nın Ukrayna-Polonya ortaklığına verilmesi sonucunda şehirde hız kazanan altyapı onarımı ve otel inşaatları bölgede yapı sektörünün hareketlenmesine yol açmıştır. Fakat yapılan firma görüşmeleri ve piyasa araştırmaları neticesinde piyasada Türk malı kullanım oranının düşük olduğu görülmüştür. 100'e yakın Ukraynalı firmayla yüz yüze görüşme imkanı bulan firmalarımız ayrıca, inşaat malzemelerinin yoğun olarak ticaretinin yapıldığı bölgelerde ürünleri birebir inceleme ve fiyat-kalite açısından kendi ürünleriyle kıyaslama imkanı bulmuşlardır. Yapılan görüşme ve incelemeler sonucunda, fiyat ve coğrafi yakınlık göz önüne alındığında nakliye yönünden avantajlı olan firmalarımızın Karadeniz'in en büyük limanına sahip olan Odesa pazarına girmesinin hiç de zor olmadığı kanaatine varılmıştır. Yapılan ikili görüşmeler sonucu birçok firmamız bölge firmalarıyla mutabakat aşamasına gelmiş olup, yapılacak resmi yazışmaları takiben numune gönderimiyle resmi ticari bağlantılarını kuracaklardır” dedi.

Kaynak:

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1922
favori
like
share