Valilerin Uzungöl keyfi
22 Mayıs 2008 / 10:43
Trabzon'da daha önce görev yapmış 5 vali, Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl beldesini ziyaret ederek, yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldılar.
Trabzon Valisi Nuri Okutan'ın davetlisi olarak 4 gündür Trabzon'da çeşitli inceleme ve ziyaretlerde bulunan eski valiler Vefa Poyraz, Agah Büyüksağış, Yılmaz Ergun, Enver Hızlan ve Hüseyin Yavuzdemir, Türkiye'nin ve Trabzon'un önemli turizm merkezlerinden olan Uzungöl beldesini ziyaret ettiler.

Vali Okutan ve Çaykara Kaymakamı Uğur Kalkar, valilere beldede yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Valiler ise kendi çalışma dönemlerinde yapılanları ilgili ve yetkililerle paylaştı.

Daha sonra Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'ni (TGC) ziyaret eden Vali Okutan ve beraberindeki eski valiler Vefa Poyraz, Agah Büyüksağış, Yılmaz Ergun, Enver Hızlan, TGC Onursal Başkanı Ömer Güner, Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Ata ve diğer gazetecilerle bir süre sohbet ettiler.

Eski vali Vefa Poyraz (91), kendilerini kente davet eden ve bir araya getiren Vali Okutan'a teşekkür ederek, ''Trabzon'da çok iyi vakit geçirdik, tekrar tanıma ve gelişmeleri görme fırsatı yaşadık. Trabzon için yapabileceğimiz bir şeyler olursa her zaman emrinizdeyiz. Aramanız yeterli, tüm imkanlarımızı kullanırız. Unutulmadığımızı burada bir kez daha gördük, unutulmamaya gayret ediyoruz'' dedi.

Yılmaz Ergun ise Trabzon'u ikinci memleketi olarak kabul ettiğini belirterek, ''Bizden sonra Trabzon'da yaşanan gelişmeleri gördük. Dün vatandaşlarla yaptığımız sohbet beni çok duygulandırdı. Demek ki, görev yapılan yerde bırakılan iyi izler seneler sonrada unutulmuyor'' diye konuştu.

Enver Hızlan da konuşmasında, Trabzon'un çağdaş yüzünü, çağdaş bir vali sayesinde tekrar görme fırsatı bulduklarını ifade ederek, şunları söyledi:
''Trabzonluların vefasını, içtenliğini bir kez daha bu ziyaret sayesinde gördük ve yaşadık. Trabzon'dan beklenen budur. Biz Trabzon'u böyle de tanımaya devam edeceğiz. Her şey güzel. Yaşanan bazı sorunların üstesinden de bu güzelliklerle gelineceğinden hiç şüphem yok. Kentin başarılarını kanıtlayacağınız günlerin uzak olmadığına inanıyorum. Bizi bağırlarına basan Trabzon halkına çok teşekkür ediyorum.''

Agah Büyüksağış ise Karadeniz'in incisi güzel Trabzon'u ve kadirşinas halkını tekrar görme ve özlem giderme fırsatı bulduklarını belirterek, ''Trabzon'un her zaman olduğu gibi yine örnek olmasını ve bu özelliğini devam ettirmesini diliyorum. Büyümüş ve gelişmiş bir Trabzon gördük. Karadeniz Sahil Yolu'na ve Tanjant Yolu'na kavuşmuş. Biraz daha rahatlamış buldum. Yaşanan bazı sıkıntıların ise kısa zamanda giderileceğini düşünüyorum'' dedi.

Trabzon'un en büyük sorununun arazi yapısı nedeniyle yaşanan sorunlar ile üretim ve istihdama yönelik yatırım yapılmaması olduğunu ifade eden Büyüksağış, ''Maalesef benim dönemimde faaliyette bulunan bazı fabrikaların bile kapandığını öğrendim ve üzüldüm. Bu tür yatırımlar yapılmalı. Bunu dışarıdan gelecek birileri yapmayacak. Buranın insanları, iş adamları yerine getirmeli'' diye konuştu.

Trabzon Valisi Nuri Okutan da geçmiş yıllarda görev yapmış valileri kentte ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu anlatarak, ''Bu organizasyonu 'koyunla kuzunun buluşması' diye nitelendiriyorum. Valilerimizin tecrübelerinden yararlanma fırsatı buldum, ancak bu paylaşımla daha büyük bir yükü omuzlarımızda hissetmeye başladım'' dedi.Kaynak:

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 389
favori
like
share