Bir kadının iyi ve yüzüne yakışır şekilde yapılmış topuz o kadının asalet simgesidir.Topuz her kadının farklı bir kişilik kazanması demektir. 3 farklı toplama çeşidi vardır.Tepede, Ensede ve Yanda toplanmış…. Bu 3 çeşit topuz basit fakat bilinçli bir şekilde yapılırsa her zaman asalet simgesi olarak tanımlanır. Tabii ki çok farklı toplanmış topuz çeşitleri de vardır.o topuzlarda günlük kullanılan topuz olarak nitelendirilir. Topuz ,Abiye ve Günlük olarak 2 ye ayrılır.Yemek, balo, nişan, düğün, dogum günü gibi özel günlerde yapılan topuz abiye olarak geçer. Kabartmadan yani krepe yapmadan amatörce gelişigüzel toplanmış dağınık saçlarada günlük topuz denir. Profosyonel bir kuaför topuz yaparken bir heykeltıraş , bir ressam edasıyla çalışırken kendinden geçer verdiği uğraşın neticesinden kusursuz bir topuz çıkarttığına inandığında hele bir iki aksesuarla topuzu tamamladığında ondan mutlusu yoktur.

Topuzu profosyonel bir kuaförün ellerinde; tıpkı bir şairin kaleminden dökülen mısralara yada bir ressamın doğaya bakarak tuale aldığı fırça darbelerine , yada bir piyanistin parmaklarından dökülen nağmelerine ve kadife sesli bir şarkıcıdan romantik bir şarkı dinlemeye benzetmek mümkündür..Bu nedenle Kuaförlük Güzel Sanatlar kategorisine girer..
Topuz da tabiki de tek başına yeterli olmaz topuzu tamamlayıcı kusursuz bir makyaj, aksesuar ve mükemmel bir kıyafet topuzu tamamlayan ekipmanlardır.

Tabiki topuz yapılırken her zaman güzel sonuçlar alınmayabilir…örneğin topuzu yapan kişinin ustalık belgesi olamayabilir bunlar olsa dahi sizi çok iyi dinleyemebilir.Ve Hiç yapmadığı bir topuzu sizin başınızda tokaları çıkartıp takarak deneyebilir.Bunlarla karşılaşmamak için lütfen sizi iyice dinleyen ne istediğinizi anlayan işini bildiğiniz kuaförlerle çalışın..

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3568
favori
like
share
Sindy Tarih: 25.05.2008 11:31
her kuafor bence guzel bir topuz yapamiyor
ben genelde daginik topuzu tercih ederim ozel gunler icin, ama soyledigim gibi istedigim bir sonucu pek fazla alamiyorum kuaforlerde
paylasim icin tesekkurler SU-PERISI
erenmelek Tarih: 23.05.2008 22:20
paylaşım için teşekkürler