Işık Türleri (Örnek Resimlerle)

TELEVİZYON IŞIĞI

Tek amacı resmi ortaya çıkarmak olan yorumsuz, adeta vesikalık fotoğraf aydınlatması gibi bir aydınlatmadır. Birçok kameraya göre düşünülmüş bir ışıklandırma olduğu için gölgelerden kaçınılır. Doğada tek bir gölge vardır. Tek ışık kaynağı olduğu düşünülürse!.. Bu yüzden çok kameraya ışık yapılırken çift gölge olma tehlikesi de çoktur. Yorumsuz, net bir resim hem TV programlarının içeriğine uygundur hem de pratiktir. Çünkü sürekli bir program için her seferinde yeniden ışık yapılamaz. Bir kez ayarlanan ve fikslenen ışıklar genellikle periyodik olan TV programlarının çekim saati geldiğinde kolaylıkla hazırlanır.

DRAMATİK AYDINLATMALAR


Chiaroscuro Işığı:

Karanlıkla aydınlığı vurgulayan, karanlık ve gölgeyi kontrastlayan ışık türüne Chiaroscuro ışığı/aydınlatması denir.

Chiaroscuro ışığı/aydınlatması, adını ve tekniğini eserlerinde yüksek kontrast ışığı kullanan Mannerist (poströnesans 1530-1650) ve barok dönemi ressamlarından almıştır... (Örn; Caravaggio...)Rembrandt ve Cameo ışıklandırması iki farklı Chiaroscuro ışıklandırması türüdür-çeşididir:

Rembrandt ışığı:Adını ünlü ressamdan (1606-1669) alan bir çeşit Chiaroscuro Işığıdır. Kompozisyonda sadece önemli unsurlar aydınlatılır. Kısılmış kepenklerle spot ışıklar kullanılır. Dikkatle yerleştirilmiş arka plan ışıkları vardır.

Aydınlatma seviyesi: Seçili aydınlatma, yine genellikle karanlık arka plan.

Cameo Işığı:
Cameo ışıklandırması Chiaroscuro ışığının en üst düzeye çıkarılmasıdır. Cameo taşı gibi... Cameo taşı iki birleşik katmandan oluşur. Taşın üst katmanı beyaz ya da açık renkte bir yüzeydir. (Bir çeşit madalyon gibi...)

Aşağıdaki ise siyah ya da koyu kahvedir. Özellikle İtalya ve Yunanistan'da popüler bir taştır. Cameo sanatçıları kişileri, resimleri ve portre profillerini üst katmana, koyu katmanı arka plan olarak bırakarak oyarlar-kazırlar. Cameo görüntüsü sahnesi vs.. Yalındır, manzarasızdır.
Çünkü portrelerde kullanılır.Flat Aydınlatma:
Düz aydınlatma Chiaroscuro ışıklandırmasının tam zıddıdır... Düz aydınlatma ayrı yönlerden gelmiş gibi görünen ışıkların difüze edilmiş(dağıtılmış) halidir. Homojen bir aydınlatmadır. Işığın belirli bir noktadan geldiği anlaşılmaz. Çünkü dağılarak gelmesi sağlanır. Kontür dediğimiz hatlar-kenar çizgileri yok edilmiştir. Gölgeler adeta şeffaftır. Resme yumuşaklık ve duygu verir. Leonardo Da Vinci bu tür bir ışık kullanmıştır. Renkler tahrife uğramış adeta yeniden yorumlanmıştır.Silüet Işığı:
Işık gölge kontrastlığıyla Chiaroscuro'ya benzer, ayrıca Flat ışıktır. Çünkü hacim ve dokudan çok dış hatlara kontüre önem verir, vurgular. Cameoda figürü-şekli ışıklandırırız, arka planı değil, siluette arka planı aydınlatırız figürü-şekli değil...

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 10551
favori
like
share
ks-1966 Tarih: 23.04.2012 12:17
ii çok güzeldfe resimlerde gorünse
önemli mi Tarih: 02.05.2011 16:57
resimler görünmüyo:\
xsaqopaax Tarih: 24.01.2011 18:45
Resimler Görünmüo
.JoKeR Tarih: 05.05.2010 15:00
Teşekkürler Valla Çok İşime Yaradı
gömeçbalıkesir Tarih: 03.05.2010 14:40
ya ödev var iyi seyler koyun hemen 10 dk yapın
emperorkaan Tarih: 02.08.2008 13:17
Paylaşımın ısın cok sagol bunu arıyordum bende